Domů     Skvosty planety Země: Fascinující přírodní úkazy!
Skvosty planety Země: Fascinující přírodní úkazy!
22.7.2018

Na Zemi existují tisíce přírodních kuriozit a krás, ze kterých se tají dech. Některé tvořila po dobu několik milionů let sama planeta, za jiné odpovídají živé organismy. Jaké jsou ty nejúchvatnější?

Gejzír Fly

Kde se nachází: Nevada

Gejzír Fly, známý také jako Fly Ranch, se nachází na soukromém pozemku u pouště Black Rock v severozápadní části Nevady. Proud vody tryská do výšky 1,5 metru nad vrcholem skály a jeho šířka dosahuje 3,7 metru.

Ke vzniku gejzíru došlo náhodou, totiž při vrtech v roce 1916, když lidé hledali vodu pro zavlažování okolní pouště. Místo toho zde ale narazili na geotermální vroucí vodu, a proto vrt ponechali svému osudu.

Gejzír postupem času vyrostl do výšky 3 metrů a spolu s minerály vytvořil unikátní dílo, které každý rok povyroste o několik centimetrů. Dohromady ho tvoří tři vrcholy a ty obklopují kaskádovitě seřazená jezírka s horskou vodou, bohatou na uhličitan vápenatý.

Jeskyně Reed Flute

Kde se nachází: Čína

Jeskyně Reed Flute, stará zhruba 180 milionů let, se nachází v Číně, nedaleko města Guilin. Ve 40. letech 20. století ji objevila skupinka zběhů z japonské armády.

Jeskyni nejprve vyplňovalo podzemní jezero, s poklesem hladiny se ale odhalil celý dóm, hluboký asi 240 metrů. Nádherné krápníkové scenérie tvořené stalaktity, stalagmity a kamennými sloupy zde vytvořil uhličitan vápenatý.

Přírodní unikát ve druhé polovině 8. století ještě zdokonalila práce čínských intelektuálů, kteří ho obohatili o více než sedmdesát básní a cestopisů psaných tradičním čínským písmem.
Přírodní unikát ve druhé polovině 8. století ještě zdokonalila práce čínských intelektuálů, kteří ho obohatili o více než sedmdesát básní a cestopisů psaných tradičním čínským písmem.

Jezero Hillier

Kde se nachází: Austrálie

Jezero s neobvykle růžovou barvou leží v přírodní rezervaci Recherche Archipelago, která se mimoto pyšní vzácnými druhy rostlin a živočichů, jež zde žijí. Vodní plochu dlouhou 600 metrů poprvé spatřil v roce 1802 mořeplavec a kartograf Matthew Flinders.

Zbarvení jezera do růžova je přitom velkou záhadou, jelikož se dodnes nepodařilo zjistit, co ho způsobuje. Vědci byli nejprve přesvědčeni, že za ním stojí řasa Dunaliella salina, která do vody vypouští velké množství betakarotenu. Při testech se ale zjistilo, že voda zůstává růžová i bez ní.

Antilopí kaňon

Kde se nachází: Arizona

I když je po většinu roku kaňon vyschlý, spodní voda v průběhu času vymlela do červeného pískovce dvě úzké skalní soutěsky. Vznikly tak kaňony Horní a Dolní. Patří do indiánské rezervace Navahů, kteří místo uctívají. Horní kaňon měří na délku zhruba 400 metrů.

Do soutěsky proniká světlo a vytváří úchvatné barevné scenérie, od hnědé přes červenou a oranžovou až po fialovou a modrou. Dolní kaňon, dlouhý 800 metrů, je přístupný hůře.

V roce 1997 zde došlo k prudkému lijáku, který zatopil koryto a usmrtil 11 osob.
V roce 1997 zde došlo k prudkému lijáku, který zatopil koryto a usmrtil 11 osob.

Duhové hory

Kde se nachází: Čína

V čínské provincii Gansu se na ploše 40 kilometrů čtverečních rozkládá unikátní pohoří, jež nese jméno Duhové hory. Za jeho pastelově zbarvený vzhled přitom může načervenalý pískovec a další druhy minerálů.

Vrstvy pískovce se formovaly neuvěřitelných 24 milionů let, přičemž následně je zohýbaly tektonické desky. Celou pestrobarevnou strukturu pak dotvarovaly vítr a déšť.

Během dne je možné pozorovat, jak se barva pískovce díky slunečnímu svitu mění od sytě rudé přes žlutou až po zelenou. Návštěvníci mohou lokalitu obdivovat z chodníků a vyhlídkových plošin.

Moře hvězd

Kde se nachází: ostrov Vadhoo (Maledivy)

Maledivy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější souostroví světa. Na ostrově Vaadhoo se navíc objevuje výjimečný jev, označovaný jako „moře hvězd“.

Na plážích a v mořských vlnách totiž září tisíce drobných částeček, které vypadají jako hvězdy na noční obloze. Za tento jev může mořský plankton, který z obranných důvodů vyzařuje jasně modré světlo. Stejně jako plankton mají tuto schopnost bioluminiscence i některé druhy ryb.

Pro zajímavost, v roce 1997 zde došlo k prudkému lijáku, který zatopil koryto a usmrtil 11 osob.
Pro zajímavost, v roce 1997 zde došlo k prudkému lijáku, který zatopil koryto a usmrtil 11 osob.

Blood Falls

Kde se nachází: Antarktida

Krvavé vodopády v Antarktidě objevil v roce 1911 Griffith Taylor. Ještě dlouho poté ale zůstaly zahaleny rouškou tajemství.

Vědci totiž nemohli přijít na to, proč voda pod ledovcem nezamrzá, i když je její průměrná teplota –17 °C, a co je příčinou její prapodivné červenohnědé barvy. Původně si mysleli, že barvu způsobuje aktivita červených řas.

Speciální radar ale prokázal, že zbarvení vyvolává oxid železa. Pod ledovcem se totiž nachází síť řek se slanou vodou, která obsahuje oxid železnatý. Sůl ve vodě pak navíc vytváří teplo, díky čemuž voda neustále taje. I v tomto nehostinném prostředí zde žijí i unikátní druhy bakterií.

Řeka pěti barev

Kde se nachází: Kolumbie

Řeka Caño Cristales zavlažuje panenskou přírodu národního parku Sierra de la Macarena. Je asi 100 km dlouhá a přezdívá se jí „Řeka pěti barev“. Za svůj vzhled přitom vděčí zejména vodním rostlinám, které v ní žijí.

Hlavními původci barevné palety jsou řasy rodu Macarenia claviegera, které řeku zbarvují do modrého, zeleného, černého, žlutého a červeného odstínu. Zbytek obstarávají písek nebo kameny, a dále okolní skály a peřeje.

K největšímu barevnému rozkvětu řeky dochází hlavně v podzimních měsících (podle místních je ale tok nejpestřejší v období bouřek).
K největšímu barevnému rozkvětu řeky dochází hlavně v podzimních měsících (podle místních je ale tok nejpestřejší v období bouřek).
Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.