Domů     Příběh tajemného yettiho ve světle vědy
Příběh tajemného yettiho ve světle vědy
18.7.2018

Je součástí mnoha legend mýtů a bájí. Svědectví o jeho existenci se s železnou pravidelností objevují zejména v plátcích, která eufemisticky řečeno mají poněkud problém s důvěryhodností.

Ano, řeč je sněžném muži alias yettim, který obráží obvykle Himaláje, avšak zjevuje se i v Rusku či v Americe, kde si ovšem vybral pseudonym Bigfoot.

Yetti má být vysoký až tři metry, je chlupatý, jeho srst je hnědočervená či černošedá. Údajně je příbuzný s člověkem, protože se jedná se o primáta.

Označení yetti v jazycích národů žijících pod Himaláji znamená „divoké horské zvíře.“ Proto když příslušník takového národa hovoří o tom, že potkal yettiho, není důvod mu nevěřit.

Fauna Himalájí není zas až tolik chudá, jen savců tu žije na 220 druhů, od jaků a antilop přes ovce barhal až třeba po irbise a gepardy.

Většina zkoumané DNA patřila medvědům.
Většina zkoumané DNA patřila medvědům.

Avšak yetti, o kterém bývá často řeč, má být hominidem. V minulosti se objevily spekulace o tom, že by mohl být neandrtálcem, či australopitékem, gigantopitékem, ba dokonce zcela neznámou větví rodu homo.

Realita je však, jak už to tak bývá, mnohem prozaičtější. Svědectví o sněžném muži – nikdy se nehovoří o sněžné ženě – bývají směsí omylů, prastarých mýtů, touhy po senzaci či obyčejných podvodů. Před časem se do sporu vložila i slovutná univerzita v Oxfordu.

„Pokroky v technice genetické analýzy organických zbytků nám ale dávají nové nástroje. Ty umožní identifikaci rodu a druhu přesně, nezaujatě a bez možnosti falšování,“ prohlásil jeden z členů týmu, který se problematikou zabýval Brian Sykes.

Badatelé tehdy analyzovali mitochodriální DNA z údajné srsti nalezené v Bhútánu a v severní Indii. Výsledek byl jednoznačný, chlupy patřily medvědovi, který navíc žil před 80 000 lety.

Himálaj, domov údajného Yettiho.
Himálaj, domov údajného Yettiho.

V roce 2014 byla publikována studie, která vycházela z výzkumu většiny dosažitelných vzorků srsti, které měly patřit yettimu. Tyto vzorky pocházely z Indie, Nepálu, Bhútánu, ale i z Ruska nebo USA. Výsledek byl jednoznačný:

vyšetření DNA ukázalo, že všechny testované vzorky patří některému ze známých živočichů.

V jednom případě pak šlo skutečně o hominida, avšak ani zde nešlo o žádnou senzaci, majitelem zkoumaných chlupů býval některý z příslušníků rodu homo sapiens sapiens. Podobné výzkumy vzbuzují velkou pozornost biologů.

Ne snad kvůli tomu, že by badatelé věřili na yettiho, avšak tyto analýzy pomáhají v mnohém upřesnit složení fauny v té které oblasti. A tak se do biologických učebnic mohlo mimo jiné napsat, že před 40 000 lety oblast Himalájí obýval lední medvěd.

Další vzorky pak ukázaly, že lední medvěd se zde potkával se svým sourozencem s hnědou barvou srsti. Zda docházelo ke křížení, to zatím jasné není.

Badatelé analyzovali mitochodriální DNA z údajné srsti nalezené v Bhútánu a v severní Indii.
Badatelé analyzovali mitochodriální DNA z údajné srsti nalezené v Bhútánu a v severní Indii.

Jeden z posledních výzkumů na téma yettiho provedli badatelé z amerického Buffala. Ti se důkladně podívali na podezřelé kosti, kůži a také exkrementy, které pocházely z oblasti kolem nejvyšších hor světa. Výsledek fanoušky kryptozoologie nepotěšil.

Jeden vzorek odkázal na psa, ostatní pak opět na medvědy.

„Naše analýza představuje nejpodrobnější analýzu vzorků, které by měly pocházet z tohoto mýtického hominida,“ řekla vedoucí výzkumu bioložka Charlotte Lindquistová. I tento výzkum ve svých důsledcích je užitečný.

Zejména pak pro medvědy plavé, což poddruh medvěda hnědého. Medvědi plaví jsou kriticky ohrožení a důkladné seznámení s jejich genomem může přispět k jejich záchraně.

Už dnes díky buffalskému výzkumu víme, že medvědi plaví se vyvinuli již před 650 000 lety, kdežto medvěd tibetský má k našim brtníkům mnohem blíže.

Jeden ze zástupců himálajské fauny irbis.
Jeden ze zástupců himálajské fauny irbis.

Ano, medvěd je chlupatý, když se postaví na zadní, tak i vysoký, je i inteligentní, ale rozhodně nepatří mezi hominidy. Kryptozoologové a fanoušci záhad neztrácejí naději, že sněžný muž bude jednou objeven.

Ostatně, Charlotte Lindquistová si po představení výsledků svého výzkumu povzdechla: „Jsem si jistá, že legenda a mýtus budou žít nadále. Nikdy nemůžeme s jistotou dokázat, že něco neexistuje.“ Před nedávnem byl v Indonésii objeven nový druh orangutana.

Proč by se nějaký hominid nemohl adaptovat na tvrdé podmínky himalájských velehor? Samozřejmě, stoprocentně nelze vyloučit nic. Avšak, jak už říkával slavný astronom Carl Sagan, mimořádná tvrzení vyžadují mimořádné důkazy.

A to, co má současná věda k dispozici, existenci yettiho v žádném případě nepotvrzuje…

Foto: ancient-origins, wikipedia, flickr, juliofreitas
Související články
Záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
reklama
věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz