Skip to content

Postrach všech památek? Turista!

Odneste si jen fotky, zanechte jen stopy,“ hlásá moderní turismus. Jenže pak je tu také ten instinktivní značkovací reflex v nitru každého cestovatele. Už Flaubert se rozčílí při pohledu na pyramidy začátkem 19.

století: „Všechno je počmárané jmény nějakých imbecilů!“

Po Římanech a Napoleonových vojácích zažívají pyramidy další masový útok rytců-amatérů s rozvojem turismu v 19. století. Když do Egypta přijíždí spisovatel Gustave Flaubert (1821–1880), neskrývá svou iritaci nad podobnými „umělci“. „V Alexandrii nějaký Thompson ze Sunderlandu napsal své jméno dvoumetrovými písmeny na pompejský sloup,“ píše svému strýci. „Nemůžete se na ten sloup podívat, aniž byste neviděli jméno Thompson a aniž byste v důsledku toho museli na Thompsona myslet.

Ten kretén se stal součástí monumentu a zároveň se s ním zvěčnil.“ Dnes máme ochranu památek, seznamy kulturního dědictví a přísné postihy za vandalismus. Přesto jsou podobných Thompsonů ze Sunderlandu zástupy.

Za velké písmeno, kterou na zeď Kolosea vyryje v roce 2014, zaplatí ruský turista pokutu 24 000 dolarů.

K“ jako k…

Římské Koloseum ročně navštíví na 4 000 000 turistů. Každý z nich od roku 2014 může na starobylé památce „obdivovat“ velké písmeno „K“, kterým na místě zvěční sebe a svou hloupost ruský turista. A protože za hloupost se platí, dostane za své grafity pokutu 24 000 dolarů.

Loňský rok byla mezi přistiženými turistka z Francie. Ryla své jméno do zdi pomocí starověké mince, kterou našla na zemi. „Nevěděla jsem, že se to nesmí,“ vyjádřila se na svou obranu cestovatelka, „dělají to všichni.“ Pár dní před ní je při tom samém přistižen i fotbalový reprezentant z Bulharska.

blank
Z Everestu je každý rok vysbíráno 11 tun lidských exkrementů.

Výhled a čerstvý vzduch

Kde jsou lidé, tam je i odpad. Proud turistů na vrchol Everestu za sebou zanechá tolik obalů od jídla, prázdných kyslíkových bomb, konzerv a všeho, co odpadne od ruky, že o základním kempu (více než 5000 m n.

m.) se mluví jako o „nejvýše položené odpadní jámě světa“. Od základního kempu výš pak člověk neustále šlape do hromádek, a od psů nejsou. „Pokud pijete a vaříte z roztátého sněhu, zároveň konzumujete i obsah něčích střev,“ říká horolezec Adrian Ballinger. Odpadní částice se navíc dostávají do ledovců a kontaminují zásobárny pitné vody.

Něco z koncentráku pro štěstí

Lovci suvenýrů a „něčeho na památku“ často touží po autentičtější upomínce z výletu než magnetce na ledničku „made in China“. Může to být kus ulomeného krápníku, který rostl miliony let, aby se po zbytek věčnosti mohl tísnit v proskleném sekretáři vedle korálu z Velkého bariérového útesu a ostnatého drátu z Osvětimi.

„Nejsou to jen mladí lidé, někdy i učitelé a zahraniční turisté s sebou odnášejí věci,“ říká ředitel osvětimského muzea Piotr Cywinski. Bojuje s rozkrádáním artefaktů z expozic i s vandalismem. Přes autentické vzkazy na stěnách cel od obětí nacistů se kupříkladu vyjímá i novodobé heslo od jednoho z turistů: „Dal jsem si tady práska.“

blank
V roce 2013 se 15letý Číňan dočká mezinárodní ostudy, když do 3500 let starého reliéfu v chrámu v Luxoru vyryje informaci „Ding Jinhao byl zde“.

Naháči se selfie tyčí

Neúcta k cizí kultuře jako projev ignorance přijde znovu na přetřes před několika lety, kdy svět zasáhne módní vlna nudistického turismu. Cestovatelé se fotí zcela obnažení na nejposvátnějších místech světa.

V chrámech zarostlých do kambodžské džungle Angor Vat nebo v inckých ruinách Machu Picchu, které se stanou v roce 2014 Mekkou naháčů s fotoaparáty. Skupinka mladých turistů se v létě 2015 svlékne na nejvyšší hoře Malajsie Kinabalu.

Jsou zatčeni a uvězněni. Hora je totiž posvátná a mnoho z místních věří, že jejich jednání rozzlobí boha hory a způsobí následné zemětřesení o síle 5,9 stupně Richterovy škály, při kterém zahyne 18 lidí.

blank
Vstup do chrámového komplexu Angkor Vat v Kambodži je podmíněn přísnými požadavky na dostatečně zahalující oblečení. To ale nepřekáží některým turistům, aby se v místech fotografovali zcela nazí.

Foto: cdne.diariocorreo.pe video-images.vice.com static.timesofisrael.com cdn.cnn.com d36tnp772eyphs.cloudfront.net
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
Cestování do vesmíru má stopku: NASA řeší trable se skafandry
21stoleti.cz

Cestování do vesmíru má...

Národní úřad pro letectví a vesmír byl s ohledem...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Obývací pokoj v boho stylu: Tipy, inspirace
panidomu.cz

Obývací pokoj v boho stylu:...

Uspořádání v boho stylu láme rekordy...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...
Nevěra mě stála manželství
skutecnepribehy.cz

Nevěra mě stála manželství

Svou bezvýznamnou...
Sametové art deco ve spojení s designem
rezidenceonline.cz

Sametové art deco ve...

Spojením moderního stylu art deco a nadčasové...
Tlačí na syna, protože chce další vnouče?
nasehvezdy.cz

Tlačí na syna, protože chce...

Herečka VERONIKA ŽILKOVÁ...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...