„Neničíme kacíře proto, že nám odporuje; nikdy ho nezničíme, dokud nám odporuje. Obrátíme ho, zmocníme se jeho niterného myšlení, přetvoříme ho. Vyženeme z něho všechno zlo a všechny iluze; převedeme ho na naši stranu ne vnějškově, ale doopravdy, srdcem i duší…“
Svět pod vládou Velkého bratra, který sleduje každý lidský krok a v němž je jakýkoliv náznak rebelie okamžitě trestán, stvoří spisovatel George Orwell (1903–1950) těsně před svou smrtí.
Zatímco původně touží popsat zkušenosti a pocity ze španělské občanské války, nevědomky dá život jednomu z nejvlivnějších literárních děl současnosti.
Přeneste se společně s EpochouPlus.cz zpět do fiktivního roku 1984 (1949), stejnojmenného mistrovského díla.
Otec myšlenky
Jsou to zejména nelidské praktiky a sovětské čistky, které Orwella nasměrují k tužce a papíru. Do španělské války se zapojí jako válečný reportér pro BBC, jeho mise se však zvrtne a on se rázem stává bojovníkem proti fašismu a totalitě.
Pro muže vyznávajícího socialistické ideály jde o pobyt v pekle, který mu změní život. Za dobu jeho života válcuje železné sevření nejen Španělsko a Německo, ale také Sovětský svaz. Svoboda je pro všechny jen zbožným přáním, tvrdé tresty každodenní realitou. Nepohodlní mizí jen pouhým mávnutím do vzduchu.
Realita extrémů
V hlavě se mu dokonale rýsuje vize na dílo, v němž hlavní roli hrají nebezpečné manipulace za pomoci techniky budoucnosti a blažené lidské nevědomosti. Chce šokovat a zároveň varovat budoucí generace, aby těmto praktikám učinily přítrž.
Ztráta svobody je podle něj pro lidstvo tím nejhorším. Sužovaný tuberkulózou, stvoří Orwell extrémy prošpikovanou realitu, v níž hlavní roli zaujímá soudruh Winston Smith, pracující na Ministerstvu pravdy.
Právě tato instituce rozhoduje o úpravě veškerých získaných informací. Světu vládne Strana v čele s Velkým bratrem, na každém rohu jsou umístěny kamery.
Obyvatelé žijí na ginu v přesvědčení, že válka znamená mír, svobodě se rovná otroctví a nevědomost v sobě ukrývá sílu.
Sepsáno a zakázáno
Ačkoliv se Orwell nejprve nemůže rozhodnout, do jaké časové roviny příběh zasadí, nakonec zvolí rok 1984. Pesimisticky laděné dílo tak nakonec pod svým ikonickým názvem spatří světlo světa 8. června 1949 a v socialistickém bloku způsobí pořádný poprask.
Za vydáním stojí londýnské nakladatelství Secker & Warburg. Jakékoliv šíření protitotalitního poselství a kritika diktatur je na počátku 50. let naprosto nepřípustná. Rudá vlna pomalu zaplavuje celý svět, před její silou není úniku. V Československu je oficiální vydání možné až v roce 1991.
Velký bratr tě vidí!
Od té doby je dílo přeloženo do více než 65 světových jazyků a je inspirací pro mnoho filmových i divadelních adaptací.
V roce 2013, kdy světem zahýbe informace o masivním špehování americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA), které vynese na světlo její bývalý zaměstnanec Edward Snowden (*1984), zájem u tuto tematiku vzrůstá.
V honbě za bezpečností a kontrolou vrcholní světoví představitelé stále víc lační po informacích získaných nelegálním způsobem. George Orwell, který umírá nedlouho po vydání své knihy, před 69 lety nevědomky popíše realitu, která straší dodnes.