Skip to content

5 miniaturních a nepříjemných tvorů, které můžete potkat v létě na pláži

Zní vám výlet na pláž jako ideální plán pro letní den? Nemůžete se dočkat, až si na ní najdete pěkné místo, kam si lehnete? Tak myslete na to, že nejste jedinými obyvateli pláže, a že ji můžete sdílet i s několika podivnými, a ne zrovna příjemnými tvory.

Někteří z nich můžou být dokonce pro lidi přímo nebezpeční. Tady je pět jejich typů.

Měchovec

Procházet se bosky po pláži a nechat se hladit pískem zní možná idylicky, ale jsou oblasti, kde je třeba si i při takové činnosti dávat pozor. Vinnu za to nesou právě měchovci. Tito parazité obvykle napadají psy nebo kočky, některé tropické druhy si ale troufnou i na lidská chodidla.

Larvy měchovců se dokáží zavrtat do kůže na chodidlech, a následně vrtat další chodby ve svrchních vrstvách pokožky, což může mít za následek různé zdravotní komplikace. Naštěstí nejsou lidé obvyklým cílem měchovců, a tak larvy v lidské pokožce nepřežijí déle než šest týdnů.

Vývojový cyklus měchovce

MRSA

Tento velmi odolný kmen stafylokoka se obvykle vyskytuje například v nemocnicích, ale lze na něj narazit také právě na pláži. MRSA znamená Mechicilin rezistní zlatý stafylokok. Tento druh bakterie způsobuje kožní infekce a je odolný i vůči široké škále antibiotik.

Studie dokazují, že se tato bakterie objevuje jak v mořské vodě, tak na písčitých plážích. Není zatím přímo jasné, jak velkým rizikem je takto se vyskytující bakterie. Co je ale jasné je to, že sprcha po koupání se v moři, nebo válení na pláži, sníží riziko jakéhokoliv problému s tímto tvorem na naprosté minimum.

MRSA znamená Mechicilin rezistní zlatý stafylokok. Tento druh bakterie způsobuje kožní infekce a je odolný i vůči široké škále antibiotik.

Bakterie v žaludku

Možná jste už slyšeli o tom, že plavání v mořské vodě může způsobit bolesti břicha anebo teplotu. Způsobují to právě bakterie, které se dostávají z vody do našeho žaludku. Pokud je jich ve vodě moc, bývá v daných lokalitách zakázáno se koupat.

Pláže jsou ale stále otevřeny, a to přesto, že je zde hrozba nakažení stejná. Výzkumy dokazují, že existuje spojitost mezi mírou kontaktu s pískem na pláži a následnou nevolností. Ta se nejvíce vyskytuje u těch, kdo se například nechávají v písku zahrabat, nebo si s ním jinak hrají.

Následkem jsou nevolnosti, průjmy a zvracení. Naštěstí ale není dokázáno, že by sebou tyto bakterie přinášely nějaké dlouhodobější zdravotní komplikace.

Bacteria
Možná jste už slyšeli o tom, že plavání v mořské vodě může způsobit bolesti břicha anebo teplotu. Způsobují to právě bakterie, které se dostávají z vody do našeho žaludku.

Houby

Ano, houbám se nevyhneme ani na plážích. A to ani takovým druhům, které způsobují například infekce na nehtech. Tyto druhy se šíří skrze zvířata i lidi. Následkem nakažení se je svědění, infekce okolo nehtů na nohách nebo lišej.

Některé druhy hub jdou ještě dále a z pláže si díky nim můžeme odnést i infekci v dýchacím ústrojí. Tyto druhy jsou ale naštěstí podstatně méně běžné.

Houbám se nevyhneme ani na plážích.

Škrkavka

Pláže, na které je povolen přístup se psy, mohou skrývat i toto nebezpečí. Toxocara canis je druh škrkavky, který nejčastěji infikuje právě psy. V podobě vajíček skrytých v písku se ale může dostat i do zažívacího ústrojí člověka.

Ačkoliv není známo, jak vysoké riziko nákazy je, je jasně prokázáno, že se tento parazit na plážích, kde je povolen přístup psům, vyskytuje velmi běžně.

Dospělá škrkavka psí
Foto: megapixel.cz, wikipedie
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Žebříčky
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Na vlnách luxusu
rezidenceonline.cz

Na vlnách luxusu

Italská značka Benetti představila nový model jachty...
Prokletá webová stránka, která prý rozsévá smrt na přání
enigmaplus.cz

Prokletá webová stránka, která...

Bylo nebylo, v 18. století se jednomu...
Loutka doháněla lidi k šílenství
skutecnepribehy.cz

Loutka doháněla lidi k...

Zdánlivě nevysvětlitelný...
Tři zámky na Pardubicku: Procházky nevšední historií
epochanacestach.cz

Tři zámky na Pardubicku:...

Až budete někdy na...
Mocná síla kaviáru působící noc za nocí
iluxus.cz

Mocná síla kaviáru působící...

V neprobádané říši noci vědci objevili...
Domácí mýdlo pro radost
panidomu.cz

Domácí mýdlo pro radost

Domácí mýdlo můžete zkusit pro radost sobě, že...
Hledá si nového přítele, nebo už ho má? S kým bydlí?
nasehvezdy.cz

Hledá si nového přítele, nebo...

Z Anny Slováčkové (25) je...
Špagety vařené se zeleninou
tisicereceptu.cz

Špagety vařené se zeleninou

Suroviny 350 g špaget 1 střední cibule a...
Ztráta blízkých ji nikdy nepřebolí
nasehvezdy.cz

Ztráta blízkých ji nikdy...

Zemřeli jí oba bratři...
Spadlo z nebe letadlo, nebo nespadlo? Toť otázka
enigmaplus.cz

Spadlo z nebe letadlo, nebo...

Ticho na výletu do přírody najednou přeruší...
Pes člověka doprovází už 23 000 let
21stoleti.cz

Pes člověka doprovází už 23...

Člověk a pes. To spojení vzniklo už v...