Rok 1956 je pro amerického zpěváka Elvise Presleyho velmi úspěšný. Prodává se přes milion kopií jeho desky, objevuje se v televizi, jeho písně jsou v čele hitparád. Mladý muž se stává hvězdou.
V témže roce natáčí i film Love Me Tender, který je brzy velkým hitem. Pro dvě dívky z Chicaga se však právě tato filmová balada stává osudnou.
V mrazivém večeru 28. prosince 1956 odcházejí dvě sestry, Barbara (15) a Patricia (13) Grimesovy (na snímku Barbara vpravo, Patricia vlevo) na film Love Me Tender do místního kina Brighton Theatre.
Toho večera je marně čekají matka i čtyři sourozenci. Zpět domů už se nikdy nevrátí. Naposledy jsou viděny v kině. Záhy se rozjíždí rozsáhlé pátrání, při kterém pomáhají také civilisté. Končí však smutně.
Těla obou dívek jsou nalezena 22. ledna 1957 u silnice v městečku Willow Springs, vzdáleného od Chicaga asi hodinu jízdy autem.
Přestože je vyslechnuta řada podezřelých i svědků, zůstává dodnes kauza sester Grimesových jedním z nejznámějších případů nevyřešených vražd v Americe.
Příčina úmrtí: neznámá
Když těla dívek po oblevě a dešti nachází stavební dělník Leonard Prescott u zábradlí, lemujícího silnici, jsou nahá a na jejich vzhledu se podepsala zvířata z nedalekého lesa.
Není na první pohled jasné, co by mohlo být příčinou smrti a mnoho nového nevnese do případu ani pitva.
Přestože je případ označován jako vražda, tři patologové, kteří pitvu provádějí, se shodnou na tom, že těla nenesou známky bití ani stopy jakýchkoliv jedů, léků nebo alkoholu.
„Příčinou smrti je šok, způsobený vystavením těl chladu,“ píší lékaři ve své oficiální zprávě. Trvají také na tom, že dívky zemřely nejpozději 29. prosince 1956 brzy ráno.
Podivný vyhazov
Nicméně Harry Gloss, hlavní vyšetřovatel z kanceláře místního koronera, zastává zcela jiný názor. Je přesvědčen, že zranění na tělech obou děvčat nebyla dostatečně prozkoumána.
Tvrdí, že minimálně rány na hrudi Barbary pocházejí zřejmě od nože anebo sekáčku. V souvislosti s těmito skutečnostmi a zjištěnou sexuální aktivitou u starší ze sester těsně před smrtí dochází k názoru, že se jedná o vraždu. Nesouhlasí ani s časem úmrtí.
Podle tenké vrstvy ledu, kterou jsou těla pokryta, odhaduje s ohledem na vývoj počasí čas smrti na dobu po 7. lednu 1957.
Záhadné nesrovnalosti
Na základě svých závěrů prohlásí, že oficiální vyšetřovací zpráva zatajuje mnoho skutečností, snad kvůli zachování dobré pověsti dívek anebo z ohleduplnosti vůči jejich matce.
Jeho tvrzení v následujících letech mají prý potvrdit někteří další svědci, kteří prohlašují, že viděli originální zprávy o případu. Harryho Glosse však stojí jeho názory místo.
Pokud jsou tvrzení o rozdílu mezi originály vyšetřovacích zpráv a oficiálními materiály pravdivé, vypadá to, že někdo chtěl něco skrýt. Důvody však zůstávají utajeny.
Chtěly potkat Elvise tváří v tvář?
Jedna z vyšetřovacích verzí považuje zmizení mladičkých sester za obyčejný útěk. Důvodem mohla být prý cesta za jejich idolem, anebo utekly snad jen tak, možná aby unikly podle jejich mínění nudnému životu. O tom se údajně někdy zmiňovaly.
Mohly se přitom inspirovat filmem, který viděly celkem patnáctkrát. K návratu domů je po zmizení vyzval ve svém prohlášení dokonce i sám Elvis Presley. Během vyšetřování je vyslechnuta řada podezřelých i svědků, bezvýsledně.
Prověřuje se mnoho oznámení. Dívky měly být viděny na různých místech ještě dlouho po svém zmizení.
Bez řešení
Mluví se například o tom, že sestry doprovázely cizí osoby, bydlely v hotelu, jely vlakem, hledaly práci v Nashville. Tuto zprávu nezávisle na sobě potvrdí dokonce dva zdroje. Co se tedy tehdy stalo? Utekla děvčata?
Šla se cestou z kina bavit a doplatila na svou polodětskou naivitu? Zemřela ještě téhož večera anebo skutečně cestovala po Spojených státech? Mnoho otázek, žádná odpověď. Loni v prosinci uplynulo již 61 let od zmizení dívek. Ani po více než půl století není jejich smrt objasněna.