Pozlacená měděná nádoba se v rukou faráře pomalu hýbe sem a tam. Zatímco kostel sytí silná vůně v závoji kouřových obláčků, šeptající lidské hlasy se mísí se zvuky hudby.
Jen málokdo z přítomných tuší, že účinky této věcičky zdaleka přesahují vymezené území kostela a v minulosti má cenu zlata.
S vonnými bylinkami koketují už neandertálci, kteří jim pevně ušlapou cestičku do ložnic a paláců významných panovníků po celém světě. Zejména v podobě přísady do parfémů, jejichž kouzlo objeví starověcí Egypťané už před 5000 lety!
Používání kadidla v minulosti patří mezi velice luxusní záležitosti, které náleží jen těm nejvyšším, a ti s ním rozhodně nešetří. Pro mnohé „smradlavá“ a všepohlcující vůně tak v širším kontextu nabývá na významu.
Cesta za bájným pokladem
V minulosti má aromatická pryskyřice, skrývající se pod kůrou keře Boswellia (kadidlovník) především na Arabském poloostrově a v severní Africe, hodnotu zlata.
První oficiální zmínka však pochází ze starověkého Egypta, kdy královna Hatšepsut (1479/1473–1458/1457) svolí k výpravě do bájné země bohů Punt, odkud se její lodě vrátí naložené k prasknutí.
V cenných pokladech se mimo jiné nachází i kadidlo, které odstartuje jakousi parfémovou lavinu. V Egyptě od té doby těžko najít ženu, za kterou by se nelinula silná vůně jako neviditelný závoj. Malé pryskyřičné kuličky si totiž umisťují do vlasů.
Nešetří se s ním ani při náboženských obřadech nebo balzamování. Kadidlo je zároveň jedním z darů, které Ježíš dostane po svém narození od tří králů, čímž si vyslouží čestné místo v Bibli.
Když keře pláčou…
Samotné získávání smoly bylo po mnoho let pečlivě střeženým tajemstvím. Aby si Arabové svůj cenný poklad uchránili, neváhali pečlivě vyšperkovanou povídačkou někomu zamotat hlavu. Nikdo tedy dlouhou dobu netuší, odkud se vlastně bere.
Ve skutečnosti celá procedura spočívá v naříznutí kůry keře a ponechání procesu hojení svému osudu. Pryskyřice, která z něj vytéká, zhruba po týdnu ztvrdne, což je přesně ten správný čas na její sběr. K tvorbě éterických olejů je zapotřebí důkladná destilace.
Samotná esence ale nemá tak pronikavou a výraznou vůni, jako je tomu v případě, že se malé smolné hrudky pálí.
Kosmetický zázrak
V posledních letech se stává prestižní záležitostí v oblasti aromaterapie. Ukazuje se totiž, že je neocenitelným pomocníkem v léčbě stresu. Deprese, úzkosti nebo negativní energie mají protivníka.
Využívá se také při meditacích a seancích různého druhu, kdy je potřeba očistit tělo i mysl. Například látka limonen, která stojí za jeho příjemným citrusovým nádechem, je hotovým pohlazením pro duši. Tím ovšem výčet pozitiv nekončí.
Může se pochlubit i slušnou dávkou antioxidantů, účinně bojujících proti stárnutí. Pomalu se tedy začíná prosazovat i v dermatologii.
Kadidlo – půl zdraví
Studie prováděné na krysách ukazují, že kyselina boswellová, obsažená právě v kadidle, má jistý vliv na léčbu rakoviny. Utlumení růstu nádorových buněk bylo zaznamenáno při léčbě novotvarů tlustého střeva nebo u karcinomu prostaty.
Zároveň dokáže zatočit s bolestmi kloubů nebo záněty, známy jsou jeho příznivé účinky i na krevní oběh. V minulosti je lidé dokonce žvýkají, aby očistili svou dutinu ústní a zlepšili stav zubů a dásní.
Navíc jeho užívání nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky, na rozdíl od běžně dostupných léků, čímž jeho cena jen stoupá.