Domů     Podivínský vědec: Proč autor stupnice pro zemětřesení miloval nahotu?
Podivínský vědec: Proč autor stupnice pro zemětřesení miloval nahotu?

„Nikdy jsem neměl důvěrné přátele, dokud jsem se nedostal do skupiny Glasseyových,“ zapisuje si v roce 1935 do deníku tvůrce stupnice na měření zemětřesení Charles Richter. Na tom není nic divného, každý přece chce mít blízkou duši.

Jenže on potkává milované lidi v nudistickém kroužku! Klepny na něm proto nenechají nit suchou…

Když v roce 1927 složí Američan Charles Richter (1900–1985) doktorát z atomové fyziky na Stanfordově univerzitě, porozhlíží se po vhodném zaměstnání.

Narazí ovšem jedině na místo asistenta v seismologické laboratoři technologického institutu v kalifornské Pasadeně. Přestože práci přijme, považuje ji jenom za krátkou odbočku od své vytoužené kariéry slavného fyzika.

Zkoumat zemětřesení totiž ve skutečnosti nechce. Netuší ale, že laboratoř po celý život neopustí.

„…ještě po desetiletích choval naději, že se jednoho dne vrátí na své vyvolené pole teoretické fyziky,“ píše současná americká seismoložka Susan E. Houghová. V laboratoři se ale Richter zahrabe až do důchodu.

Charles Richter se chová jako nepraktický roztržitý vědec. Jeho okolí se mu kvůli tomu často posmívá.
Charles Richter se chová jako nepraktický roztržitý vědec. Jeho okolí se mu kvůli tomu často posmívá.

Divoká manželka

V roce 1928 si odvádí k oltáři Lilian Brandovou (1899–1972), kterou považuje za „trochu divokou.“ Láká ho na ní právě tato vlastnost?

U Lilian nejde o sňatkovou premiéru, stihla se vdát už jednou a navíc porodit dítě, syna Reginalda (*1925). Ten v roce 1957 spáchá z nešťastné lásky sebevraždu. Ani u Richtera, ani u Lilian ovšem nejde o první lásku.

Charlie o panictví přichází v jednadvaceti letech a svobodomyslná Lilian, snažící se vymanit z přísného dozoru své macechy, má mnohem rozsáhlejší milostné zkušenosti. Zajímá právě tohle jejího manžela?

Zahloubaně zkoumá průběh seismických vln. Ve skutečně to ale Richter vůbec dělat nechce...
Zahloubaně zkoumá průběh seismických vln. Ve skutečně to ale Richter vůbec dělat nechce…

Fuj, hnusná nahota!

„Pch, nudista,“ ušklibují se ti, kteří Charlieho znají. Bratrstvo Elysio manželů Glasseyových, třetí nudistický tábor ve Státech sídlící v horách nad jezerem Elsinore v Kalifornii, jehož členem se seismolog v roce 1935 stává, mu rozšiřuje obzory.

„Podstata nudismu tkví v přijetí sebe sama a v blízkosti přírodě. Nemá to nic společného se sexem ani s exhibicionismem.“ obhajuje svůj nekonvenční koníček svlékat se do naha. Přesto nezabrání v šíření nejrůznějších pikantních drbů o sobě a své ženě.

„Lilian se s Charliem rozvedla,“ šeptají si spolupracovníci v kuloárech laboratoře. „Proč?“ ptá se dychtivě jeden z asistentů. „Nevydržela ty jeho nahé aférky,“ odpovídá mu starší kolega. Opak je ale pravdou.

Nejenom, že Lilian svého mladého manžela neodrazuje od nudismu, ale sama ho do spolku přivedla! Oba ale budí pohoršení a zlé jazyky udělají své.

Neslunit se nahý. Někde je nudismus zakázaný, známý seismolog ho ale propaguje.
Neslunit se nahý. Někde je nudismus zakázaný, známý seismolog ho ale propaguje.

Vědec jezevec

Nudisté nemají zrovna na růžích ustláno. Když po smrti Hobarta Glasseye v dubnu 1938 vede tábor jeho žena Lura, je dokonce odsouzena do vězení a nepomůže jí ani odvolání k Nejvyššímu soudu.

Richter svému přesvědčení zůstává věrný a není to jeho jediná jeho zvláštnost.

Podle Houghové je Charlie „jezevcem nad jezevce, i mezi badateli považovaný za uzavřeného podivína.“ Když na něj kolega na večírku na odchodnou v roce 1970 složí posměšnou písničku, rozčílí se. Neustále pracuje a sám důchod je pro něho utrpením.

„Tohle mi nemůžou udělat,L vykřikne v okamžiku, když otevře dopis s výzvou, aby odešel do penze. Psaní vztekle rozškube na malinkaté kousíčky.

Nahota nevadí. Naopak nudistické polehávání na pláži a koupání vědce nadchne.
Nahota nevadí. Naopak nudistické polehávání na pláži a koupání vědce nadchne.

Ve vědeckých kruzích o něm kolují různé historky. „Zase má dvě kravaty,“ špitají si třeba v roce 1965 za jeho zády studenti a smějí se mu. On si samořejmě ničeho nevšiml.

Pokud si ale náhodou vezme jenom jednu kravatu, ze skvrn, které ji „zdobí“ si můžeme přečíst celý jeho jídelníček minimálně za poslední týden. Mezi jeho libůstky patří i psaní poezie.

„Je to prostě cvok,“ hodnotí spousta lidí povahu člověka, který v roce 1935 vymyslel škálu na měření intenzity zemětřesení.

Foto: wikipedia.org, pixabay.com, pxhere.com
Související články
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.