Domů     Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? Nejslavnější sebevraždy dějin!
Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? Nejslavnější sebevraždy dějin!
28.2.2018

Věděli jste, že sebevraždy připraví o život víc lidí než války a katastrofy? Lidé volili dobrovolný odchod z tohoto světa už od počátku věků. Panovníky a umělce nevyjímaje. Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? 

Kleopatra (+ 38 let) 69 př. n. l. – 30 př. n. l.

Kdo byla: Egyptská královna pocházející z dynastie Ptolemaiovců.

Co ji proslavilo: Ctižádostivá a půvabná panovnice do dějin vešla zejména vztahy se dvěma mocnými muži, římskými vůdci: Juliem Caesarem, s nímž zplodila syna Caesariona, a Markem Antoniem, za nějž se dokonce provdala. Měli spolu dvojčata a poté ještě syna.

Jak zemřela: Po námořní bitvě u Actia (2.9. 31 př. n. l.), v níž Antonius prohrál, Kleopatra uprchla, aby se ukryla. Antoniovi poslala zakódovaný dopis, ale on jej pochopil tak, že spáchala sebevraždu, a proto v zoufalství nalehl na meč.

Umírajícího jej donesli ke Kleopatře, skonal v jejím náručí. Poté, co se postarala o Antoniovo tělo, našli ji ležet na jejím zlatém loži v královském rouchu mrtvou. Podle pověstí měla na levém rameni dvě malé ranky – stopy po hadím kousnutí.

Vědci se ovšem domnívají, že daleko pravděpodobněji pozřela nějaký rostlinný jed, snad směs bolehlavu a opiátů.

Kleopatra zemřela společně s Markem Antoniem.
Kleopatra zemřela společně s Markem Antoniem.

Vincent Van Gogh (+ 37 let) 1853 – 1890

Kdo byl: Nizozemský malíř, výtvarník a botanický ilustrátor, jeden ze zakladatelů expresionismu.

Co ho proslavilo: Jeden z nejvýznamnějších velikánů světového výtvarného umění vytvořil v relativně krátkém časovém intervalu 10 let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb.

Za jeho života šlo o dílo prakticky neznámé – prodala se jen jedna jediná malba (Červené vinice), a to necelý rok před malířovou smrtí.

Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí – zejména po výstavě v Paříži v roce 1901. V roce 1990 byl jeho jediný lept, Portrét doktora Gacheta, vydražen za rekordních 82 500 000 dolarů (v přepočtu 1 796 300 000 korun).

Jak zemřel: Trpěl silnou depresí a v roce 1889 byl na vlastní žádost přijat do psychiatrického centra v klášteře svatého Pavla v Saint Rémy de Provence. Měsíc po propuštění se ale postřelil do hrudníku.

A aniž by tušil, že je smrtelně raněn, vrátil se do hostince Ravoux, kde tehdy bydlel – zemřel dva dny nato.

Vincent van Gogh trpěl silnými depresemi.
Vincent van Gogh trpěl silnými depresemi.

Petr Iljič Čajkovskij (+ 53 let) 1840 – 1893

Kdo byl: Ruský hudební skladatel, dirigent a libretista.

Co ho proslavilo: Nejvíce vešla ve známost jeho baletní díla Labutí jezero a Šípková Růženka. Velmi populární, a to i mezi dospělými, je pohádka Louskáček.

Dále složil mimo jiné 10 oper, například Evžena Oněgina, Pikovou dámu nebo Pannu Orleánskou.

Jak zemřel: Byl celoživotním pesimistou. Když mu v jeho čtrnácti letech jeho milovaná matka zemřela na choleru, zhroutil se mu celý svět.

Začal trpět častými stavy melancholie a depresemi, které byly podle některých zdrojů možná způsobeny tím, že se nikdy nevyrovnal se svou, veřejně nepřiznanou, homosexualitou.

Po svatbě s jednou ze svých studentek se dokonce pokusil spáchat sebevraždu skokem do řeky. Coby třiapadesátiletý pak oficiálně zemřel na choleru stejně jako jeho matka, když se napil infikované vody. Dodnes se ovšem spekuluje, že šlo o sebevraždu za pomoci arsenu.

Virginia Woolfová (+ 59 let) 1882 – 1941

Kdo byla: Britská spisovatelka, vydavatelka a feministka.

Co ji proslavilo: Mezi její stěžejní díla patří romány Paní Dallowayová či K majáku, jež ji zařadily mezi nejvýraznější a nejuznávanější romanopisce její generace.

S manželem Leonardem roku 1917 založili nakladatelství Hogarth Press, jež vydalo nejen některé Virginiiny knihy, ale i jiná významná modernistická díla, včetně básní T. S. Elliota nebo překladu kompletního díla Sigmunda Freuda.

Jak zemřela: Již v mládí měla psychické problémy, částečně kvůli incestnímu obtěžování ze strany svého bratra Geralda. Když v roce 1906 zemřel bratr Toby, Virginia se poprvé pokusila o sebevraždu.

Během života byla několikrát hospitalizována v psychiatrické léčebně, ale ani přes snahu lékařů a trpělivost manžela se nepodařilo zvládnout její zhoršující se depresivní stavy.

V roce 1941 pak přišla neobyčejně silná krize, kdy Woolfová upadla do hlubokých depresí.

Kolem zuřila 2. světová válka a jelikož se s manželem, který byl Žid, účastnili protifašistického odboje, tušila, co by ji čekalo, kdyby Velká Británie prohrála válku a oni byli zatčeni.

Koncem března 1941 spáchala sebevraždu utopením v řece Ouse blízko rodinného venkovského sídla v Rodmellu.

Virginia Woolfová se dobrovolně utopila.
Virginia Woolfová se dobrovolně utopila.

Stefan Zweig (+ 60 let) 1881 – 1942

Kdo byl: Rakouský spisovatel, překladatel, dramatik a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za jednoho ze zakladatelů psychologické prózy. Jakožto rakouský Žid včas utekl před nacisty do Londýna, kde s vypuknutím 2. světové války přijal britské občanství.

Žil se svou manželkou v hrabství Sommerset a pracoval na životopisném románu Balzac. Poté, co se přestal i v Británii cítit bezpečně, protože Britové nedělali rozdíly mezi Rakušany a Němci, se přesunul do domu na brazilském pobřeží.

Jak zemřel: Dlouhá léta jej pronásledovaly deprese a poté, co se k němu až do brazilského Petropolisu dostaly zprávy o ničení kulturních hodnot nacisty, jedné únorové noci roku 1942 spolu se svou ženou Lotte spáchal sebevraždu za pomoci léku Veronal, což byl barbiturát používaný při poruchách spánku.

V dopise na rozloučenou uvedl, že se tak rozhodl ze svobodné vůle a s čistou myslí, unaven neustálým vandrováním a pobouřen ničením „Ducha Evropy“.

Stefan Zweig (vpravo) spolu se svou ženou zvolili sebevraždu pomocí léku Veronal.
Stefan Zweig (vpravo) spolu se svou ženou zvolili sebevraždu pomocí léku Veronal.

Ernest Hemingway (+ 61 let) 1899 – 1961

Kdo byl: Americký spisovatel a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace.

Jeho dílo bylo velmi ovlivněno válečnými událostmi – během 1. světové války pobýval na italské frontě jako dobrovolník Červeného kříže a své zážitky později vydal v románu s autobiografickými prvky Sbohem, armádo.

Ve 2. světové válce byl zas jakožto válečný korespondent přítomen vylodění v Normandii. V roce 1954 získal Nobelovu cenu za své asi nejznámější dílo Stařec a moře, o rok dříve obdržel i Pulitzerovu cenu.

Jak zemřel: Poslední léta svého života strávil na Kubě. V roce 1961 ho stihla náhlá smrt – zastřelil se a nezanechal ani dopis na rozloučenou.

Je sice možné, že šlo o nehodu při čištění hlavně, ale protože byl zkušený lovec, u kterého je takováto nehoda nepravděpodobná, a měl problémy s depresemi, jeho přátelé se shodli na tom, že muselo jít o sebevraždu.

Marilyn Monroe (+ 36 let) 1926 – 1962

Kdo byla: Americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka.

Co ji proslavilo: Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, začínala ve filmových studiích jako modelka. Postupně ale začala být obsazována do filmů a stala se sexuálním symbolem.

Z této škatulky se ovšem snažila vymanit a zčásti se jí to podařilo – role Sugar v Někdo to rád horké (1959) jí vynesla Zlatý globus a posledním dokončeným filmem bylo drama Mustangové (1961), natočené podle scénáře jejího manžela Arthura Millera.

Jak zemřela: Marilyn na tom nikdy nebyla zdravotně příliš dobře. Trpěla chronickou nespavostí a také endometriózou – chorobou, kvůli které se jí nedařilo mít děti, a prodělala mnoho gynekologických zákroků.

Když byla 4. srpna 1962 nalezena mrtvá, měla už tak silnou závislost na lécích, že množství barbiturátů, které měla v organismu, nikoho nepřekvapilo. Smrt božské MM byla koronerem uzavřena jako sebevražda.

O tom, jestli spáchala skutečně sebevraždu, se stále spekuluje.
O tom, jestli spáchala skutečně sebevraždu, se stále spekuluje.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn