Pozorujete znamení, díky kterým včas poznáte, zda bude hezky, nebo se naopak blíží bouřka? Změny počasí vycítí nejen zvířata, ale i rostliny. Jak můžeme počasí odhadnout i my?
Včely
Když se blíží špatné počasí, všechny včely zmizí. Jsou totiž schopné vnímat změny vlhkosti v atmosféře dlouho předtím, než přijde déšť. Blížící se bouřku poznáte, když uvidíte včely vracející se hromadně zpátky do úlů.
Berušky
Berušky cítí předem příchod velkého horka a shlukují se dohromady ve velkých hejnech.
Pavouci
Za nejcitlivější proroky počasí jsou považováni pavouci. Když křížový pavouk venku rozpřádá pavučinu, značí to teplé počasí. Trvale pěkné klima nám pavouk ukáže, když tká pavučinu pomalu a zvolna.
Kdykoliv pavučinu čistí, prohlíží a spravuje, nastane suché, parné počasí a bezvětrno.
Vlaštovky
Vlaštovky létají nízko při zemi, pokud má pršet. Příčinou tohoto jevu je hmyz, který při poklesu tlaku létá při zemi.
Noční obloha
Pokud má přijít déšť, můžete spatřit kolem měsíce rozmazanou kruhovou zář nebo se hvězdy nezvykle třpytí.
Stromy a rostliny
Pokud ucítíte intenzivní vůni břízy, očekávejte déšť. Ten poznáte i podle pampelišek, které se před vodními kapkami zavírají. Listy ostružin a kapradin se zase před špatným počasím otáčejí vzhůru.
Mraky
Počasí se dá velice dobře odhalit podle tvaru a barvy mraků. Malé kopulovité obláčky (cumulus) předpovídají krásné počasí. Takzvaní beránci (cirokumulus) předznamenávají zhoršení klimatu.
Dále můžete na obloze pozorovat mraky srovnané v řadě (Altokumulus), které značí, že do pár hodin začne pršet. Mohutné, mírně našedlé mraky (Cumunolimbus) objevující se v teplém počasí zase věští, že přijde silný, dlouhotrvající déšť a bouřky.
Mlha
Podle mlhy se dá snadno určit, jaké bude počasí. Pokud stoupá z lesů nebo se vyskytuje při západu slunce, je velká pravděpodobnost, že přijde déšť. Jestliže se ale ranní mlha povaluje v údolí, dá se předpokládat, že přijde jasný a slunečný den.