Skip to content

Strašák jménem endometrióza: Nemoc bránící početí

Endometriózou trpí zhruba 6-10 procent žen v plodném věku, přičemž ročně je v ČR s tímto onemocněním hospitalizováno zhruba 1 800 pacientek. Jejich počet každým rokem mírně stoupá.

Endometrióza je chronické onemocnění, jehož příčina dosud nebyla přesně zjištěna. Jejími příznaky jsou bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku, poruchy menstruačního cyklu a také neplodnost. Díky asistované reprodukci ale ani ženy s vážnými formami endometriózy nemusí ztrácet naději na založení rodinny.

Intracytoplasmatická injekce spermie (ICSI).

Endometriózu poprvé popsal v roce 1860 vídeňský patolog a rodák z Hradce Králové Karel Rokitanský. Ale ani dnes, po více jak 150 letech, stále nevíme, proč některé ženy endometriózou trpí.

S chronickou pánevní bolestí přitom do ambulance gynekologa přichází až 10 procent žen. Mnohé z nich před touto návštěvou absolvují rozsáhlá vyšetření u jiných specialistů a opakovanou a zbytečnou antibiotickou léčbu jen proto, že je endometrióza v diagnostice chronické bolesti opomíjena.

Pro řadu párů je umělé oplodnění jedinou možností, jak počít dítě.

„Zdravotní problémy při endometrióze způsobují ložiska děložní sliznice, která se začnou objevovat jinde než v děloze, nejčastěji na pobřišnici v oblasti pánve, na vaječnících či vejcovodech, ale mohou se vyskytnout v podstatě všude kromě sleziny a srdce,“ popisuje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., vedoucí lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic Olomouc.

Příčina onemocnění není zatím jasná, teorií je více. Nejčastěji to bývá odchod menstruační krve nejen klasicky pochvou, ale i zpětně vejcovody do dutiny břišní, kde se části děložní sliznice uchytí a vznikají tak ložiska endometriózy.

Tuto teorii podporují studie, z nichž vyplývá, že endometriózou trpí zejména ženy, jež menstruují v krátkých intervalech za sebou nebo mají menstruaci silnou a delší než 7 dní. Častější výskyt endometriózy byl zjištěn také u žen s omezenou či žádnou možností odtoku menstruační krve.

Na vzniku endometriózy se podílejí také imunologické, genetické a hormonální faktory.

V roce 2010 získal britský fyziolog Robert G. Edwards za vývoj metody oplodnění ve zkumavce (in vitro fertilizaci) Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Podle umístění ložisek má endometrióza několik různých forem, přičemž plodnost ženy ovlivňuje na třech úrovních. První je hormonální, kdy se díky postižení vaječníků nedostatečně tvoří ženské hormony.

Otěhotnění dále endometrióza brání i mechanicky. Zánětlivé změny způsobují jizvení a srůsty v dutině břišní. A do třetice působí nemoc lokálně. Nepohyblivé vejcovody nejsou schopné správně zachytit vajíčko uvolněné při ovulaci a jizvení vejcovodu může bránit transportu oplozeného vajíčka.

„U mírnějších forem endometriózy je nejlepším způsobem léčby nejprve podání hormonální terapie. Úspěšnost této léčby je vysoká, nicméně u 25-50 procent pacientek se do jednoho roku po vysazení léčby mohou obtíže opakovat.

V závažnějších případech přistupujeme k chirurgickému zákroku,“ říká Štěpán Machač.

Šance otěhotnět se u zdravých žen pohybuje mezi 15-20 procent během jednoho cyklu, u žen s endometriózou pak v rozmezí 2-10 procent. Proto se při léčbě neplodnosti způsobené endometriózou využívají metody asistované reprodukce.

Vhodnou metodu zvolí lékař podle toho, jakou formou endometriózy pacientka trpí. „Nejčastěji se u žen postižených endometriózou provádí metoda IVF, kdy je vajíčko oplodněno spermií mimo tělo ženy a poté zavedeno do dělohy,“ popisuje Štěpán Machač.

Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu endometria (částeček výstelky dutiny děložní) mimo dělohu.

U čtvrtiny neplodných žen je příčinou neplodnosti právě endometrióza. Včasné řešení problému a návštěva specializované kliniky zvyšuje šance na otěhotnění. Úspěšnost asistované reprodukce je mnohem vyšší, pokud ji žena podstoupí do svých 35 let.

Naději nemusí ale ztrácet ani starší ženy. Dle platné legislativy může žena v České republice podstoupit léčbu neplodnosti pomocí asistované reprodukce až do věku 49 let.

Foto: Godwine, Pregnancy & Baby, Youtube, Wikipedie, ModernMom
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podvodní sonar na jezeře Loch Ness zachytil něco zvláštního. Dokonce dvakrát!
enigmaplus.cz

Podvodní sonar na jezeře Loch...

Jedním z těch, kdo po jezerním monstru...
nasehvezdy.cz

Bolí vás často hlava a obyčejné prášky...
Sprchování nejen pro dokonalou hygienu
rezidenceonline.cz

Sprchování nejen pro...

Z pohledu spotřeby vody patří k nejúspornějším způsobům...
Sitovský nápis v Bulharsku: Šifra, která zabila nevinného muže
enigmaplus.cz

Sitovský nápis v Bulharsku:...

EVA SOUKUPOVÁ U vesnice Sitovo v dnešním...
Turistický průvodce Prahou roku 1780: Uvítají vás kupy odpadků i nová promenáda
epochanacestach.cz

Turistický průvodce Prahou roku...

Anglický turista...
Covid-19: Uzdravením to končit nemusí
nasehvezdy.cz

Covid-19: Uzdravením to...

Po prodělané infekci koronavirem mohou pacienty i přes...
ISS bude pokračovat
21stoleti.cz

ISS bude pokračovat

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) byla na...
Obezita jako rizikový faktor
21stoleti.cz

Obezita jako rizikový faktor

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO)...
Google Earth: Co zvláštního se na mapách podařilo zachytit?
enigmaplus.cz

Google Earth: Co zvláštního...

Vymoženost Google Earth může být někdy...
Prezident Johnson: Zval si drsňák z Texasu návštěvy na toaletu?
epochalnisvet.cz

Prezident Johnson: Zval si...

Poradce pro národní bezpečnost se cítí nepříjemně....
Hrad Houska a Máchův dopis: Obyčejný podvrh?
epochanacestach.cz

Hrad Houska a Máchův dopis:...

Hrad Houska se těší...
Poslední chronograf Sinn 158 v nabídce
iluxus.cz

Poslední chronograf Sinn 158...

Pěti sty kusy limitovaná edice chronografů s číselným...