Domů     Nebohá Rosemary Kennedyová: Nezapadáš? Hurá na lobotomii!
Nebohá Rosemary Kennedyová: Nezapadáš? Hurá na lobotomii!

Tmavé vlasy, naducané tvářičky a pěkný kukuč. První holčička v rodině Rose Elizabeth Kennedyové (1890–1995) a jejího chotě Josepha Patricka Kennedyho (1888–1969) je oproti svým sourozencům tišší. Do vínku nedostane přílišnou inteligenci.

Roztomilé děvčátko se ale s pubertou změní v dračici. Její stále častější přešlapy musí Kennedyovci zamést pod koberec!

Rosemary Kennedyová (1918–2005) prvně zapláče 13. září 1918. Na světě již na ni čekají dva bratři – Joseph Patrick (1915–1944) a o poznání slavnější John Fitzgerald Kennedy (1917–1963), který jednou usedne na prezidentské křeslo Spojených států amerických.

Jejich rodiče mají nakonec devět dětí! Oproti svým sourozencům je ale Rosie pozadu. Učí se jen ztěžka, je neprůbojná, ale snaží se – sebemenší slůvko chvály jí rozzáří očka víc než drahé dárky.

Kennedyovi byli ke svým dětem více, než tvrdí.
Kennedyovi byli ke svým dětem více, než tvrdí.

Pod dohledem jeptišek

Rosie si pravděpodobně uvědomuje stále se zvětšující propast mezi ní a jejími sourozenci. Odcházejí na univerzity, bojují za vysněnou kariéru… A ona?

Matka ji v naději na zlepšení pošle chvíli po 15. narozeninách do Elmhurstu, rezidenční čtvrti hlavního města amerického státu Rhode Island, Providence.

V místním dívčím konventu ji mají na povel dvě jeptišky a učitelka, o které víme jen to, že jde o slečnu Newtonovou.

Nepříliš velká inteligence

Se špetkou závisti pozoruje z okna ostatní dívky. Má individuální výuku v soukromé místnosti. Její výsledky se lepší, ale dřina, kterou musí vynakládat, je daleko za hranicí života pomalu dospívající dívky. Ví jediné:

Stejně jako ostatní sourozenci nikdy nesmí zklamat své rodiče. Jakmile najde volnou chvíli, hraje s kamarádkami ping-pong. Má ráda hudbu, jakmile je to možné, rezervuje si lístky na operu. Zní to jako ideální život. Jenže Rosie má skutečnou nevýhodu:

Oproti z většiny velmi inteligentním bratrům a sestrám je její IQ zhruba na 70 stupních. Tedy na mentální úrovni devíti až 12leté dívenky.

Rosemary svým sourozencům nestačila a trápilo ji to.
Rosemary svým sourozencům nestačila a trápilo ji to.

Nestačím jim!

Naprostý přetlak si vybere svou daň. Rosie si uvědomí, že její úsilí nepřináší požadovaný efekt. Navíc se blíží puberta a klidnému děvčátku se začínají bouřit hormony. Neví co se sebou. Nálady se jí střídají jako na kolotoči.

V jednu chvíli se směje na celé kolo, v další propukne v nezadržitelný pláč. K tomu se přidají stále častější hysterické výbuchy vzteku.

Dnešní psychologové by se patrně shodli, že za to může poměrně chladný vztah rodičů k dětem i přemíra nároků, kterou ustojí jen ti nejsilnější. A to Rosie rozhodně není.

Rosie na útěku

S kamarádkami se toulá po obchodech a utrácí za nejmódnější kousky oblečení, s rodinou často vyrážejí na slavnosti, kterých se účastní jen ta nejvybranější smetánka. Osobně se zná s předními politiky své doby, kteří ji považují za velmi roztomilé děvče.

Ostatně s každým dalším rokem roste Rosemary do krásy. A muži si toho rádi všimnou. Rozbouřené hormony vedou děvče ke stále častějším útěkům ze studených zdí elmhurstského konventu. Touží po svobodě, připadá si, že žije ve zlaté kleci.

O tom, co všechno se během těchto útěků děje, si v puritánské společnosti můžou nechat jen zdát. Mluví se i o tom, že Rosie intimní život začíná být poněkud divočejšího rázu.

Z nebohé Rosemary se stalo postupem času pěkné číslo.
Z nebohé Rosemary se stalo postupem času pěkné číslo.

Sopka se probouzí

Dnes jsme šli na oběd do Bílého domu,“ poznamená si Rosie do deníčku, který si dlouhé roky vede. Vyplývá z něj, že společenským odstrčením rozhodně netrpí. Alespoň zatím ne.

Navštěvuje kulturní akce, perfektně zná všechny butiky v okolí, jezdí fandit na dostihy a s rodinou i kamarádkami vyráží na výlety. Jenže tohle všechno je pozlátko. Uvnitř křehké dívenky se probouzí sopka, které nepřidá ani smůla skloubená s její neohrabaností.

Kráska na banketu

Dívají se na ni stovky očí. Rosemarin otec pracuje jako velvyslanec USA ve Velké Británii. Na banketu bude Rosie jako jedna ze 30 dívek součástí předtančení. A to na počest ne jen tak někoho.

Kromě řady státníků je tu i královský pár – Jiří VI. (1895–1952) a jeho žena Alžběta (1900–2002). Rosie má nádherné bílé tylové šaty, v rukou kytici konvalinek. Její sestra Kathleen (1920–1948) vypadá také k světu.

„Byla však jen stínem své starší sestry Rosie,“ shodnou se návštěvníci banketu později.

Aby se syn Kennedyho staršího mohl stát prezidentem, nesmí mít rodina žádný skandál. Alespoň si to myslel.
Aby se syn Kennedyho staršího mohl stát prezidentem, nesmí mít rodina žádný skandál. Alespoň si to myslel.

Co když otěhotní?

Má to jediný háček. Hodiny dřiny a dokonalá příprava nepřebijí nervozitu. Rosie čeká další z mnoha faux pas, které odměňují její rodiče pohrdlivým pohledem. Děvče před zraky královské rodiny škobrtne.

Jiří i Alžběta toto pochybení odmění vlídným úsměvem plným pochopení. Ne tak Kennedyovi. Pohár trpělivosti pomalu přetéká. „Ta ostuda! Chyba za chybou – a ještě se toulá po nocích! Co když otěhotní? Nebo chytne některou z těch strašlivých nemocí!

Určitě ji někdo pozná – a bude to v novinách,“ kroutí hlavou Rosiina matka. Otec jen přikyvuje. Černá ovce musí být zkrocena.

Lobotomie jako na jezdícím pásu

Doktor Walter Freeman (1895–1972) platí ve své době za celebritu. Na kontě se mu kupí tučné částky a ve schránce rozhořčené dopisy jeho odpůrců.

Freeman je ve své době společně se svým kolegou, chirurgem James Winstonem Wattsem (1904–1994), expertem na lobotomii. „Lobotomie pomáhá na mnoho problémů,“ říká s oblibou Freeman a s Wattsem ji neváhá provádět i 10krát za den!

Samozřejmě, ne vždy se 100procentním úspěchem. A Rosie se má bohužel zařadit na seznam těch, kde se lobotomie nepodaří zrovna dle představ…

Doktoři Watts a Freeman způsobí, že se z veselé Rosemary stane troska.
Doktoři Watts a Freeman způsobí, že se z veselé Rosemary stane troska.

Bůh ochraňuj Rosemary

Freemanovýma rukama projde mezi roky 1936 až 1962 více než 3500 pacientů, z nichž několik set trpí po zákroku doživotními následky. „Devět a osm?“ klade doktor Rosemary jednoduché otázky, zatímco dívka sedí v křesle. Freeman použije lokální umrtvení.

Nadzdvihne ochablé dívčino víčko a zasune pod něj speciálně upravený chirurgický nožík. Brzy je u mozku. Pokračuje dál. Rosemary zatím nechá zpívat Bůh ochraňuj Ameriku a nakonec předříkávat Otčenáš. Po zákroku zůstane vidět jen fialová tečka. Jenže rozverné děvče již nikdy nebude jako dřív.

Mohlo se to stát i mně!

Rosie? V pořádku?“, optá se Freeman. Dívka netečně sedí a zírá před sebe. Píše se rok 1941 a doktor Freeman právě udělal ze sestry budoucího prezidenta dívenku, jejíž život je odsouzený k dožití v ústavu. Rodina musí tenhle skandál samozřejmě ututlat.

Nejlepší je rovnou prohlásit, že je od narození mentálně retardovaná – a právě teď její postižení propuklo naplno. „Pro rodinu byla Rosie překážkou. Nemluvilo se o ní, všichni z toho byli rozpačití.

A já za to, co tetě Rosie udělal, dědu celý život nenáviděl. Vždyť se to mohlo klidně stát i mně!“ svěří se později David Anthony Kennedy (1955–1984), syn Bobbyho Kennedyho (1925–1968).

Zbytek života strávila Rosie v ústavu na mentální úrovni dvouletého dítěte.
Zbytek života strávila Rosie v ústavu na mentální úrovni dvouletého dítěte.
Foto: wikipedia
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz