Robot s umělou inteligencí (AI) od firmy Hanson Robotics, Sophia, se nedávno stal takovým miláčkem médií, že by mu mohla závidět nejedna hvězda z Hollywoodu.
Sophia vystoupila na půdě OSN, v americké talk show, získala občanství v Saúdské Arábii a mezitím stihla pobavit své lidské posluchače a utrousit pár narážek na možné vyhynutí lidstva rukou strojů. Prý má ale smysl pro humor.
Jmenuji se Sophia, jsem posledním robotem od Hanson Robotics a nejsem jen pouhá technologie. Jsem skutečná, živoucí elektronická dívka.
To o sobě aspoň tvrdí robot Sophia na svých webových stránkách.
Zničím lidstvo. Tedy samozřejmě žertuji, slibuje sličný robot
Stroj vytvořený podle podoby herečky Audrey Hepburnové kromě imitace lidských emocí a jejich rozpoznávání skvěle ovládá také umění nenucené konverzace.
Při dotazu moderátora na to, jestli počítače a umělou inteligencí vybavení roboti hodlají ovládnout lidstvo s přehledem odpověděla, že se nemusíme bát a pomůže, když nebudeme věřit všemu, co nám ukazuje Hollywood nebo říká Elon Musk, známý svými obavami z možného pokroku AI.
Nicméně po vyhrané hře kámen, nůžky, papír nad lidským protivníkem se robotka Sophia pousmála a prohodila „To je dobrý začátek mého plánu, jak ovládnout lidskou rasu.“ Nakonec sice dodala:
„Dělám si srandu,“ ale televizní diváci odkojení Terminátorem nebo ti, kteří si vzpomínají na příběh o Golemovi či Frankensteinovi, se možná začínají cítit trochu nesví.
Saúdské ženy chtějí stejná práva jako Sophia
Robotická Sophia nedávno dokonce získala právoplatné občanství v Saúdské Arábii, i když jaká práva robo-občanka dostane zatím Saúdové moc neupřesnili.
Rozhodnutí udělit občanství robotce, ale pobouřilo některé ženy blízkovýchodní země s pohádkovými zásobami ropy. Připadá jim totiž, že dívka z elektronických obvodů tak bezpracně získala více práv, než mají ony samy.
Ženy v Saúdské Arábii nemohou založit podnik nebo zažádat o cestovní pas bez svolení mužského poručníka.
Navíc na veřejnosti musí chodit zahaleny v černé abáje, zatímco Sophia vystupovala v saudskoarabské metropoli Rijádu bez jakékoli pokrývky obličeje.
Robotická žena touží po maličkých robotech
Přestože někteří lidé se při setkání s vtipnou a šarmantní Sophií možná začínají strachovat, že v budoucnu nerozeznáme člověka od robota, stroj od Hanson Robotics plní svůj cíl na jedničku.
Kromě vývoje umělé inteligence a zostuzení konverzačních schopností mnoha lidí má totiž hlavně poutat pozornost na snahy Saúdské Arábie vybudovat v poušti megaměsto, kde budou fungovat nejmodernější technologie.
Království, které získalo svou moc díky ropnému bohatství, totiž hledí dopředu, až zásoby černého zlata dojdou a sází právě na pokročilé technologie a robotiku.
Součástí toho města bude pravděpodobně i Sophia. Pokud si nezvolí jiný osud. Nedávno se totiž nechala slyšet, že by bylo hezké mít rodinu podobně jako viděla u lidí. Budoucnost pro Sophii je ale více než růžová, i kdyby na nějako robo-potomky nakonec nedošlo.
Vývoj AI půjde stále dopředu, takže brzy jako robot získá, slovy Sophie, další husté superschopnosti.
Až Sophia bude hledat vhodného manžela, nebo získá nějakou skvělou superschopnost, určitě se to dovíte více i na Elektřina.cz.