Domů     Příšery z pekla: Existují děsiví přízrační psi?
Příšery z pekla: Existují děsiví přízrační psi?

Psům lidé přisuzovali magické schopnosti. V některých kulturách vystupují jako průvodci duší. Pověsti však znají i obrovské chlupaté bestie s planoucíma očima, jimž z tlamy šlehá plamen. Mají tato hororová vyprávění reálný základ?

Příběhy o pekelných psech, ať už je lidé nazývají jakkoli, se vyprávějí ve všech koutech světa. Žádná země však zřejmě není bohatší na podobná vyprávění než Velká Británie. Tam prý pekelný pes dokonce vraždil a záznam o jeho řádění se dostal do farních kronik.

Tento zlověstný přízrak se totiž údajně nezalekne ani vstupu na posvátnou půdu. Tehdejší obyvatelé byli přesvědčeni o tom, že na ně v podobě psovité šelmy zaútočil sám ďábel. Doopravdy se Britové stali svědky řádění démonických sil?

Na vratech kostela v Blythburgu jsou prý dodnes patrné stopy drápů pekelného psa.
Na vratech kostela v Blythburgu jsou prý dodnes patrné stopy drápů pekelného psa.

Běsnící monstrum

Hlas pastora v kostele Nejsvětější Trojice ve vesnici Blythburg přehluší burácení hromu. Vzápětí se zableskne a před zraky zděšených věřících se v chrámové lodi zhmotní obrovský černý pes.

Přízrak ze samotného pekla útočí na nebohé vesničany, z nichž dva zabije a jednoho těžce popálí. Pekelný pes běsní tak, až se věžička kostela propadne chrámovou lodí. Nakonec zmizí. Dodnes však prý lze na severních vratech kostela spatřit otisky jeho drápů.

Tentýž srpnový den roku 1577 vyděsí nebezpečná bestie také obyvatele nedalekého městečka Bungay v anglickém hrabství Suffolk, kteří se účastnili bohoslužby v kostele Svaté Marie.

„Tento černý pes, nebo ďábel v jeho podobě, běžel skrz hlavní loď kostela mezi lidmi obrovskou rychlostí. Proběhl mezi dvěma osobami, které klečely zjevně zabrány do modliteb, a zlomil jim vaz…,“ popsal událost zdejší kazatel Abraham Fleming.

Měla úmrtí na svědomí pouze silná bouře, která v myslích vyděšených věřících získala ďábelskou podobu, nebo se v Suffolku skutečně odehrálo cosi nadpřirozeného?

Historky o pekelných psech nejvíce kolují v Británii.
Historky o pekelných psech nejvíce kolují v Británii.

Služebník spravedlnosti

Ne ve všech příbězích vystupuje přízrak černého psa jako zosobnění zla. Někdy naopak prokáže dobrou službu. V 18. století prchají dva muži z vesnice Collingbourne Kingston ležící v hrabství Wiltshire v Anglii. Právě totiž spáchali brutální vraždu.

Útěk se jim ovšem nepodaří. Cestu jim totiž zkříží obrovitý pes. Neúnavně je pronásleduje, dokud je nedonutí obrátit se zpět do vesnice, kde zločin spáchali. Zde jsou vrazi okamžitě zatčeni.

Strážníci pátrají po zvířeti, které jim prokázalo tak dobrou službu, ale psa se jim nikdy objevit nepodaří. Skoro jako by se vypařil.

Šlo o toulavé zvíře, které jenom čirou náhodou vehnalo zločince do náruče spravedlnosti, nebo o zjevení, jež nechtělo nechat vraždu bez trestu? Vždyť koneckonců ani ve středověku nebyl černý pes vždy chápán jako symbol ďábla.

Ve znaku ho s pochodní v tlamě měl křesťanský řád dominikánů, kteří jsou také nazýváni Pánovi psi.

Psa s pochodní v tlamě mají ve znaku dominikáni.
Psa s pochodní v tlamě mají ve znaku dominikáni.

Děsiví hlídači

Své vlastní pekelné psi mají také ve Spojených státech. „V kaňonu Eldorádo proti mně vyběhl obrovský černý pes. Měl oči rudé jako krev,“ vypráví rozrušený horolezec farmáři z usedlosti nedaleko opuštěného města Nelson v americkém státě Nevada.

„Já vím, nejste první, kdo se s jedním z nich setkal,“ odvětí bez překvapení starousedlík. Dobrodruzi, horolezci a turisté, které lákají dávno nepoužívané zlaté doly v kaňonu Eldorádo, často tvrdí že se setkali s obrovským černými psem či dokonce několika psi.

Existuje hned několik verzí, které přítomnost přízraků vysvětlují. Jedna říká, že obyvatelé zlatokopeckého městečka Nelson používali kdysi obrovské agresivní psi k hlídání svých dolů.

Když však zlatá horečka opadla, psi jednoduše zastřelili, nebo nechali umřít hladem. Duchové zvířat prý i po smrti drží stráž na svém stanovišti.

Jiná zase tvrdí, že za vše může proslulý indián Queho (cca 1880 – neznámo kdy), jenž má na svědomí desítky vražd. Právě on prý seslal na kaňon strašlivou kletbu. Opravdu v bývalých dolech straší přízrační psi?

Souvisí zjevení černých psů v kaňonu Eldrorádo s kletbou indiána Queho?
Souvisí zjevení černých psů v kaňonu Eldrorádo s kletbou indiána Queho?

Varovná znamení

Pověsti o pekelných psech se nevyhýbají ani českým luhům a hájům. Roku 1778 se trojice mužů v čele s kostelníkem Tůmou z Tuchoměřic vydává na zříceninu hradu Okoř. Doufají, že ve sklepeních najdou poklad.

Světlo loučí skutečně ozáří truhlici plnou blýskavých zlaťáků. Na ní ovšem sedí obrovský černý pes. V klenbě opodál se rýsuje mříž, za níž hoří plamen. V něm zděšení hledači pokladů spatří ruce prokletých duší, které prosí o smilování.

Není divu, že nechají zlato zlatem a prchají jako o život. Podobně děsivý zážitek prý čeká asi před třemi sty lety také jistého berounského občana.

Když vychází z hospody, spatří před sebou stvůru s rudýma očima, jíž šlehá z tlamy plamen a od drápů jí odletují jiskry. Měšťan prchá, co mu síly stačí. Už si myslí, že je s ním ámen, ale obrovitý pes ho přeskočí a zmizí ve zdi protějšího domu.

Zůstane po něm jen zápach síry. Mohla by v těchto případech zjevení sloužit jako jakási výstraha hříšníkům – chamtivcům a opilcům?

Pekelný pes prý střeží poklad na Okoři.
Pekelný pes prý střeží poklad na Okoři.
Foto: http://cryptidz.wikia.com, https://speleofolklog.wordpress.com, http://bigskyproductions-jonno.blogspot.cz, http://hagiomajor.blogspot.cz, http://villains.wikia.com
Související články
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
6 slov, kterým rozumí všude
K porozumění cizím jazykům potřebujeme slovník, překladač nebo dostatečné znalosti. U některých slov ale není třeba nic! A právě ony mezinárodní výrazy často skrývají zajímavý příběh… 1/ Hořká voda slovo: ČOKOLÁDA Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, jejichž kouzlo objeví kultury předkolumbovské Ameriky. Olmékové říkají kakaovníku kakawa, Mayové cacao. Že už jsme jen krůček od […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz