Domů     Sigiriya: Osmý div světa skrytý v oblacích!
Sigiriya: Osmý div světa skrytý v oblacích!

Palác neřesti, symbol Srí Lanky nebo prostě jen Lví skála. Masiv čnící vysoko nad džunglí, vytvořený magmatem z vyhaslé sopky, svou pompézností ohromuje všechny, kteří ho spatří. Patří k nejvyhledávanějším místům celého kontinentu. Možná i celé Asie…

Nezáleží na tom, jestli jste milovníci záhad, umění nebo jen obyčejní turisté. Monumentálnost Lví skály uchvátí každého. Leží v bohem opuštěné krajině jako velký balíček s překvapením, který jen čeká, až jeho poklady či tajemství někdo rozbalí a ukáže světu.

Ještě předtím ale musí projít skrze sochu krále zvířat, který střeží vstup. Odtud tedy původ názvu. Svojí pověstí a legendami se tak nápadně podobá bájné australské hoře Uluru.

Kde se vzala, tu se vzala

Samotný vznik monumentu více než fakta přibližují legendy. Útulné jeskyně nejprve slouží jako útočiště mnichům, kteří se tu v poklidu oddávají cvičení těla a mysli.

Do dnešního kabátu se začíná proměňovat až s vládou krále Kashyapy (477–495) v 5. století. Jeho ambice a touha vládnout ho doženou k naprosto neodpustitelnému kousku. Nevlastního otce svrhne z trůnu a nechá zaživa zazdít.

Rád by ze světa sprovodil i nevlastního bratra Moggallanu, aby jej už nikdo nikdy nemohl ohrozit. Ten ovšem stíhá prchnout do Indie a slibuje pomstu.

Sigiriya slouží jako královský palác krále Kashyapy, který si jí zvelebí k obrazu svému.
Sigiriya slouží jako královský palác krále Kashyapy, který si jí zvelebí k obrazu svému.

Krvavá pachuť

S čím však nový vládce nepočítá, jsou výčitky svědomí. Stopy krve na jeho rukou jej pronásledují na každém kroku. Aby se nemusel neustále ohlížet přes rameno, stěhuje se s celým svým dvorem na horu Sigiriya, ve které spatřuje dostatečně bezpečné útočiště.

Větrem ošlehané místo tak postupně začíná nabývat líbezných a jemných obrysů. Buduje velkolepé paláce, zahrady, fontánky či vodní kanály. Krásu tak lze spatřit doslova na každém kroku.

Ani zlatem lemovaný život na nejvyšším místě Kashyapovi nepřináší hledaný klid. O tom, co přesně se stalo, když se bratr vrátil zpět do země, můžeme jen spekulovat. Traduje se, že po splašení králova slona se rozprchla celá armáda, která měla území chránit.

Panovník si tak raději zbaběle vezme život, než aby bojoval v předem prohrané bitvě a padl do zajetí.

Svým lascivním vzhledem přitahují sigirijské krásky pozornost nejen pánských návštěvníků.
Svým lascivním vzhledem přitahují sigirijské krásky pozornost nejen pánských návštěvníků.

Zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?

Místem, které kdysi slouží k uspokojování narcistní povahy panovníka, je dnes známé jako „Zrcadlová zeď“. Právě zde, v perfektně naleštěném zrcadle, se nechává unášet do neznámých vod své mysli, kdykoliv jde ke svému paláci.

Dnes je místní ukazatelce krásy sice něco málo přes 1600 let, do starého železa ale nepatří. Ačkoliv svému účelu již neslouží, pyšní se zachovalou sbírkou vzkazů, básní či podpisů a nepřehlédnutelným oranžovým odstínem.

Jejich autoři se neváhají podělit o své zkušenosti na poli mocné čarodějky lásky nebo jen chtějí předat životní moudra a zkušenosti dalším generacím. Nejstarší příspěvek pochází již z 8. století!

Místní svůdnice

Nejcennější poklad, krásky ze Sigiriye, tu naopak dokážou pobláznit nejednoho zvídavého muže. Do své malé, dobře skryté jeskyně lákají především na svoji nadpozemskou krásu a velikost.

Na délku má impozantní dílo zhruba 140 metrů, čímž se řadí mezi největší fresky na světě! Odkud se vzaly a jaký mají původ, to je však jen další záhadou.

Jisté je, že věčnou a neutuchající pozornost jim zajistí britští archeologové v 19. století, kteří je čirou náhodou objeví.

Do detailu vykreslené svůdnice, shlížející na své návštěvníky, kteří dychtivě hltají každý kousek jejich odhaleného těla, mají totiž údajně představovat členky Kashyapova harému.

A tím skvěle nahrávají teoriím, že skála sloužila mimo jiné také jako palác neřesti.

Výšlap je spolehlivým testerem fyzičky. Nohy tak čeká zátěž v podobě 1800 schodů!
Výšlap je spolehlivým testerem fyzičky. Nohy tak čeká zátěž v podobě 1800 schodů!

Zkouška cti

Cudnější verze je vnímá jako obyčejné nadpřirozené bytosti, čemuž nahrává fakt, že ženy postrádají nohy a vznášejí se na pomyslném obláčku. Z více než 500 krásek se do současnosti dochovalo pouze 20 maleb.

K jejich postupnému ničení pravděpodobně přistoupili buddhističtí mniši, které nahé ženské tělo pobuřovalo a rušilo jejich rozjímání. Jiné teorie se ovšem přiklání k verzi, že fresky sloužily jako přijímací test.

Sigiriya mohla stejně tak dobře kdysi fungovat jako klášter, kde novicové museli dokázat, že je obrázky žádným způsobem nevzrušují. Hned na úvod je tedy čekala skutečně náročná zkouška.

Přírodní antidepresivum

Místní příroda a pohled na nekončící zeleň fungují jako antidepresivum, na které není potřeba lékařský předpis. Pocit být nebesům či Bohům na dosah je pro všechny návštěvníky stejně opojný.

Řev ptáků rozléhající se okolím spolu se šuměním větru z místa udělá neoficiální osmý div světa, za kterým se každoročně vydají tisíce odvážlivců, které neodradí ani dlouhé šlapání do schodů.

Foto: Pinterest.com
Související články
Lifestyle
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
Lifestyle
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
reklama
věda a technika
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
reklama
lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Literatura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz