Probudíte se v naprosté tmě a tichu. Jak kolem sebe šmátráte, pochopíte, že ležíte rakvi. A víko se ani nehne. Myšlenky explodují v záchvatu paniky. Řvete a bušíte do desky nad sebou. Marně.
V 18. století je nejrozšířenější fobií strach z pohřbu zaživa – tafofobie. Vypráví se historky o mrtvých s ulámanými nehty a zevnitř poškrábaným víkem od rakve. A tak se vyrábí rakve s okýnky, přívodem vzduchu a také zvonky k přivolání pomoci.
Často lidé žádají, aby jim po smrti odčerpali všechnu krev. Pro jistotu, že budou v rakvi opravdu mrtví. Dnes už to není třeba. Projevy posmrtných procesů jsou dobře zmapované, u právě zemřelých lékař už také ví, co kontrolovat.
Od reakce zornic přes tlukot srdce, puls až po reakci na nervový vzruch. „Třeba silně přitlačím klíč na kořen nehtu, abych vyvolal bolest,“ říká dr. William Miller. Mezi smrtí a rakví navíc často čeká pitva.
Podle odborníků je vyloučeno, aby tím vším někdo živý proklouzl. Ale dejme tomu, že ano, že skončíte v hrobě, pod tunami hlíny. Co pak? Jak dlouho přežijete? Jakou máte šanci dostat se ven?
11 hodin je maximum
Záleží na mnoha faktorech. Jak dlouho ležíte v rakvi, než se proberete z bezvědomí. Zda dokážete zůstat v klidu, nebo zpanikaříte. Jak veliká je rakev.
Pokud se bojíte, že se v těsném prostoru budete trápit celé dny a čeká vás pomalé bolestivé umírání hladem, žízní nebo podchlazením, pak vás můžeme uklidnit. Nebude to trvat dlouho.
Pokud je rakev natolik kvalitní, aby se pod tunami hlíny nezhroutila, a pokud vyloučíme infarkt nebo mrtvici způsobené šokem, je vše otázkou kyslíku a oxidu uhličitého. Průměrná rakev pojme přibližně 700 litrů.
Při průměrném objemu lidského těla 65 litrů, zbývá 635 litrů vzduchu, z toho 20 procent, tedy 127 litrů kyslíku. „Pokud budete v bezvědomí, je spotřeba kyslíku asi 0,25 litru za minutu. Veškerý vzduch tedy vydýcháte přibližně za 11 hodin,“ říká dr.
Jakub Procházka. Pokud se však proberete, situace se radikálně mění.
Panika – expres do záhrobí
I ten, kdo netrpí klaustrofobií, začne brzy těsný prostor intenzivně vnímat. Tepová frekvence roste, dech se zrychluje. Tím se spotřebovává mnohem víc kyslíku a vydechuje mnohem víc oxidu uhličitého.
Menší lidé budou mít sice vzduchu v rakvi víc, sportovci a lidé, kteří umí pracovat s dechem, vydrží déle, ale to nehraje velkou roli.
Zrychlený dech zkrátí dobu zhruba na 180 minut, a pokud propadnete panice, budete řvát, zmítat se a bušit, může spotřeba stoupnout až na dva litry za minutu, což znamená, že veškerý kyslík spotřebujete za 80 minut. Ještě rychlejší bude oxid uhličitý.
V naprostém klidu vzroste jeho hladina za hodinu na tři procenta. Už při pěti procentech se objeví závratě a dechové potíže, při 10 procentech smrt. Nebude bolestivá. Bude mít podobu malátnosti a spánku, ze kterého se už neprobudíte.