Schovávají se v rychlovarných konvicích, lednicích i vaflovačích. Nepozorovaně vám vykrádají peněženku. Korunku po korunce. Možná jste se už setkali s jejich příbuznými Lichožrouty, kteří sídlí ve vaší pračce a pojídají ponožky.
Energetičtí žrouti jsou ale ještě zákeřnější. Umíte je odhalit? A máte je pod kontrolou?
Zatímco dříve se potraviny uchovávali v chladných sklepech, k míchání se požívali metličky, případně vařečky a oblečení i lůžkoviny se praly na mandlu a sušily na slunci, v dnešní moderní domácnosti se to jen hemží elektronickými pomocníky. Ti jsou sice nadmíru užiteční, dokáží nám značně ulehčit život a ušetřit spoustu času, ale jejich provoz není zadarmo.
Na to je třeba myslet, protože cena elektřiny v posledních letech neustále stoupá. Které spotřebiče luxují vaše konto nejvíce? Jak spotřebu minimalizovat? Máme pro vás několik užitečných tipů.
Hlídejte si nastavení teploty v chladničce
Lednice byla už před lety pasována na královnu žroutů elektrické energie v téměř všech domácnostech. Z celkové spotřeby míří totiž zhruba 15 až 20 % právě na chlazení a mrazení.
Proto, když se rozhodnete pro nákup nové, vyplatí se výběr nepodcenit. Rozdíly mezi nejšetrnější A+++ a třídou A dosahují až 50 %. Kolik za provoz zaplatíte, ovlivňuje i způsob obsluhy, umístění a velikost ledničky.
Důležité je především nastavení teploty, optimálně by se měla pohybovat v rozmezí 5 až 7 °C. Když ji snížíte na plus 3 °C, stoupne vaše spotřeba o 15 %.
Dbejte také na to, kam chladničku postavíte, neměla by se nacházet blízko radiátorů, sporáku ani oknu (kvůli intenzitě slunečních paprsků v teplých dnech).
Příliš chytré není ani zabudovat ji do kuchyňské linky, lednice se pak nemůže dostatečně ochlazovat. V neposlední řadě nezapomínejte na pravidelné odmrazování.
Myčka už dávno není tím ďábelským strojem za nekřesťanské peníze
Na mytí nádobí poctivě využíváte ruční pohon, abyste ušetřili? Tak to pro vás máme dobrou zprávu. Můžete si to ušetřit.
Dnešní myčky už jsou totiž natolik šetrné, že vás klasické mytí ve dřezu vyjde podstatně dráž. A to i při započtení speciálních mycích prostředků, které bývají dražší než běžné přípravky na nádobí. Jeden mycí cyklus stojí zhruba 3 až 6 korun.
I malý spotřebič může být velkým žroutem
Neukazujme prstem jen na lednici, myčku a pračku. Pochutnávat si elektřině ve velkém mohou i relativně malé stroje, do kterých byste to ani v nejmenším neřekli.
Jsou to například varná konvice a kávovar. Velkou spotřebu má také elektrická trouba. Za její provoz zaplatíte ročně něco kolem 600 korun, pokud ji používáte v průměru 3× týdně.
Naopak nejmenším žroutem je indukční varná deska, za jejíž používání 10× týdně zaplatíte jen něco kolem 260 korun za rok.
Jak si stojí vaše domácnost?
Chtěli byste si spočítat, za co utrácíte nejvíce právě vy? Využít můžete praktickou online kalkulačku na webu Elektřina.cz.
Stačí si vybrat všechny spotřebiče, které máte v domácnosti, nebo pouze ty, jejichž spotřeba vás zajímá. A ihned víte, jak jste na tom. Druhou možností je, zvolit modelový výpočet.
Ten pracuje s předvýběrem spotřebičů, které si návštěvníci nejčastěji vybírají. Nicméně i tento výběr můžete následně editovat.