Když se řekne slovo vodopády, většině z nás se vybaví Spojené státy americké nebo Island. Za krásami přírody ovšem nemusíme jezdit tak daleko. Některé úchvatné mohutné vodní masivy máme téměř pod nosem.
Ráj ledolezců
Co: Njupeskär
Kde: Švédsko
Nachází se v národním parku Fulufjället nedaleko hranic s Norskem. Se svojí výškou 93 metrů si ve Švédsku drží status „toho nejvyššího“. Ačkoliv kolují zvěsti, že toho tvrzení není pravdivé, oficiálně mu výsostné prvenství sebráno není.
Před návštěvníky skrývá svůj hlavní zdroj, říčku Njupån, mezi dvěma skalami. Vzniká tak působivá scenérie, která připomíná malý kaňon, který pro svou snadnou dostupnost láká čím dál více návštěvníků.
Milovníci dobrot jistě ocení snadno přístupné morušky, které příjemně osvěží. Jsou to malé, velice sladké plody, z nichž se vyrábí tradiční severský likér. Ani v zimě není o návštěvníky nouze.
Milovníci adrenalinových sportů zde s oblibou provozují drytooling neboli ledolezení.
Vodopád s provozní dobou
Co: Cascata delle Marmore
Kde: Itálie
Mramorový skvost pokrytý bílými krystalky patří k nejpůsobivějším a nejstarším umělým vodopádům na světě. Aby také ne. Na světě je totiž už pěknou řádku let. Jeho podobu vytvoří staří Římané již v roce 271 př. n. l.
Bojují s nezbednou říčkou, kterou se snaží zkrotit. Když je plán úspěšný, vznikne nádherné jezero Lago Di Piediluco, odkud vodu nechají volně řítit dolů. Vodopád svými 165 metry výšky dokresluje bohatou a rozmanitou krajinu.
Daří se zde nejenom mechům a lišejníkům, ale i ledňáčkům či konipasům. V letních měsících svádí voda ke koupání, je ale potřeba pečlivě si ohlídat čas. Vodopád má totiž svou „otevírací dobu“ vztahující se převážně k víkendovým dnům.
Spuštění masivního proudu vody oznámí siréna. Když je zrovna zavřeno, vodu odvádí speciální potrubí do elektrárny. Pro milovníky romantiky může být dobrou zprávou, že za některých letních nocí je vodopád také nasvícen.
Zamrzlé království
Co: Valastský vodopád
Kde: Estonsko
Estonský národní symbol má vcelku jednoduchý a snadno zapamatovatelný název – Valaste. Možná se nepyšní žádným převratným „nej“, ale jedná se o oblíbené místo místních, které si snadno zamilují i nedočkaví a zvídaví turisté.
Pokud holdujete adrenalinovým zážitkům, jistě uvítáte netradiční pohled do jádra vodopádu. Vyhlídková plošina je totiž umístěna na samém vrcholu! Z ní vede dvojité točité schodiště, které kopíruje proud vody a poskytuje nezapomenutelný zážitek.
Během letních měsíců a v období sucha lze spatřit také vyvěrání podzemních vod, které se z různých míst hlásí o slovo. Na atraktivitě vodopád neztrácí ani po příchodu kruté zimy, stačí totiž změnit vizáž.
Okolní krajina je jako mávnutím kouzelného proutku poseta stříbrem, a z burácejícího masivu je tak dokonalá kulisa do jakékoliv zimní pohádky.
Žirafa Rakouska
Co: Krimmelské vodopády
Kde: Rakousko
Patří k pátým nejvyšším vodopádům na světě a druhým nejvyšším v Evropě. Není proto divu, že se na jednotlivých můstcích mačkají zástupy lidí. Při návštěvě národního parku Vysoké Taury je zdejší návštěva skoro nutností.
Vodopády se skládají celkem ze tří kaskád, které se tyčí do výšky 340 metrů. Na nejvyšší stupeň však vyšplhá jen zlomek návštěvníků. Celá trasa je dlouhá zhruba čtyři kilometry.
Místní příroda působí zcela nedotčeným a svěžím dojmem, což při náročném stoupání dokáže dodat ubývající energii. Za dobrého počasí dokáže slunce s drobnými kapičkami vytvořit duhu, při které se fotoaparáty mohou doslova ucvakat.
Jak často se totiž poštěstí být této hře světel nablízku? Od roku 1967 jsou pro svou výjimečnost zařazeny na seznam evropských chráněných oblastí.