Dokážou využít každé skulinky v počítačovém systému, jsou inteligentní i provokativní. Hackeři v dnešním světě vzbuzují obavy, ale i respekt. Kteří hackeři začali už v dětství?
Kim Schmitz alias Dotcom (*1974)
Tento německo-finský internetový podnikatel začal s hackerstvím již v 9 letech, kdy dokázal překonat bezpečnostní opatření nejrůznějších her. Tyto poznatky pak prodával svým kamarádům za malý obnos. Když dospěl, chtěl se stát nejlepším hackerem na světě.
Přes den pracoval jako programátor, z domova prováděl ty největší hackerské kousky. Při nabourání do Pentagonu se dostal například ke snímkům z družic a supertajným informacím.
Jeho nejznámější hackerský útok, který ho proslavil, bylo odepsání velmi malé částky přibližně čtyřem milionům zákazníků Citibank. Sumu přesahující 20 milionů následně zaslal na účet Greenpeace.
Kevin Poulsen alias Dark Dante (*1965)
Kevin Poulsen začal s hackerstvím ve svých 17 letech na střední škole.
Už v té době se naboural do několika systémů na síti Arpanet, co byl tehdejší předchůdce internetu provozovaný od roku 1969 ministerstvem obrany. V roce 1991 podnikl svůj nejslavnější kousek.
Rádiová stanice KIIS-FM vyhlásila soutěž o Porsche 944. Výhercem se měl stát 102. volající. Poulsen převzal kontrolu nad telefonními linkami a ve správný okamžik zablokoval všechny ostatní volající. Ještě tentýž rok ho ale policie dopadla. Ve vězení strávil 51 měsíců a musel zaplatit pokutu ve výši 56 000 dolarů.
Kevin Mitnick alias Condor (*1963)
Kevin Mitnick začal ve svých 12 letech, když se mu zalíbila myšlenka jezdit zadarmo městskou hromadnou dopravou. Rozmluvou s řidičem získal informace o tom, kde sehnat strojek na označování jízdenek.
Později se začal nabourávat do počítačových systémů, aniž by o tom správci sítí věděli. Na studiu informatiky se dostal do IT světa.
V té době se mu podařilo získat veškerá tajná přístupová práva k počítačům IBM. Několikrát se naboural do sítě Pentagonu a NSA. V roce 179 zkopíroval operační systémy firmy DEC. Za to byl odsouzen na jeden rok s dodatečným tříletým dohledem na svobodě. Při porušení podmínky utíkal před policií dva a půl roku.
Boris Floricic alias Tron (1972 – 1998)
Boris Floricic byl v haskerské komunitě známý pod pod pseudonymem Tron. Již od mládí byl fascinován technikou. Na rozdíl od jiných mu nikdy nešlo o peníze, ale o prokázání nedostatků v počítačovém systému. Ve své diplomové práci se zabýval tzv.
Cryptophonem, zařízením sloužící pro hlasové šifrování, které ale nikdy nestačil dodělat. V říjnu 1998 Floricic za nejasných okolností zmizel, o 5 dní později ho nalezli oběšeného na opasku. Jeho smrt byla uzavřena jako sebevražda.
Rodina i známí však o tomto rozhodnutí pochybují. Tvrdí, že mohl být zavražděn pro jeho hackerské aktivity spojené s hlasovým šifrováním.
Vladimír Leonidovich Levin (*1971)
Tento hacker se mezi ostatními skutečně vyjímá. I když se o něm moc neví, povedl se mu husarský kousek – největší počítačová loupež v historii.
Levin si po studiích za 100 dolarů koupil od skupiny hackerů ArkanoiD přístupové kódy a hesla do americké banky Citibank. Postupně převedl sumu 10,7 milionů dolarů na účty rozmístěné v USA, Nizozemí, Finsku, Německu a Izraeli.
Byl odsouzen na tři roky ve vězení s pokutou ve výši 240 000 dolarů. Od té doby má Citibank jeden z nejlepších bezpečnostních systémů.
Julian Assange alias Mendax (*1971)
Julian Assange začal s hackerstvím v 11 letech. Assange se proslavil především v roce 2006, když založil internetový server WikiLeaks, který zveřejnil velké množství utajovaných informací, zejména ze Spojených států.
Dokumenty se týkaly především války v Afghánistánu či Iráku nebo tajné materiály z americké věznice Guantánamo. Dodnes vystupuje s tématy týkající se svobody tisku, cenzury a investigativní žurnalistikou. Za svou práci obdržel několik novinářských ocenění.
Michael Calce alias MafiaBoy (*1984)
Dlouho neznámý MafiaBoy začal se svými prvními útoky již v 9 letech. Většinu času trávil na seznamkách, kde chatoval s ženami, jako by byl dospělý. Když začal na chatu používat ostřejší výrazy, byl správcem několikrát vyhozen. To ho pobouřilo.
Samostudiem se naučil stahovat programy, zanedlouho mohl pomocí různých aplikací začít také vyhazovat lidi z „chatu“. Nejvíce se proslavil tím, že shodil jeden z nejstabilnějších serverů vůbec, portál Yahoo.
Když se na hackerském fóru se vychloubal, že daný útok spáchal, nikdo mu nevěřil. Přesto mu dal někdo tip na server CNN. O několik minut později začaly stránky CNN zpomalovat a ráno už byly mimo provoz.
Takto pokračoval i s portály eBay, Amazon nebo Dell a způsobil jim tak škodu 1,2 miliardy dolarů. MafiaBoy byl dopaden a odsouzen k 8 měsícům v nápravném nařízení.