Domů     Nejslavnější hackeři světa: Začali útočit už v dětském věku!
Nejslavnější hackeři světa: Začali útočit už v dětském věku!
14.11.2017

Dokážou využít každé skulinky v počítačovém systému, jsou inteligentní i provokativní. Hackeři v dnešním světě vzbuzují obavy, ale i respekt. Kteří hackeři začali už v dětství?

Kim Schmitz alias Dotcom (*1974)

Tento německo-finský internetový podnikatel začal s hackerstvím již v 9 letech, kdy dokázal překonat bezpečnostní opatření nejrůznějších her. Tyto poznatky pak prodával svým kamarádům za malý obnos. Když dospěl, chtěl se stát nejlepším hackerem na světě.

Přes den pracoval jako programátor, z domova prováděl ty největší hackerské kousky. Při nabourání do Pentagonu se dostal například ke snímkům z družic a supertajným informacím.

Jeho nejznámější hackerský útok, který ho proslavil, bylo odepsání velmi malé částky přibližně čtyřem milionům zákazníků Citibank. Sumu přesahující 20 milionů následně zaslal na účet Greenpeace.

Za nabourání se do telefonní společnosti inkasoval obrovské sumy peněz.
Za nabourání se do telefonní společnosti inkasoval obrovské sumy peněz.

Kevin Poulsen alias Dark Dante (*1965)

Kevin Poulsen začal s hackerstvím ve svých 17 letech na střední škole.

Už v té době se naboural do několika systémů na síti Arpanet, co byl tehdejší předchůdce internetu provozovaný od roku 1969 ministerstvem obrany. V roce 1991 podnikl svůj nejslavnější kousek.

Rádiová stanice KIIS-FM vyhlásila soutěž o Porsche 944. Výhercem se měl stát 102. volající. Poulsen převzal kontrolu nad telefonními linkami a ve správný okamžik zablokoval všechny ostatní volající. Ještě tentýž rok ho ale policie dopadla. Ve vězení strávil 51 měsíců a musel zaplatit pokutu ve výši 56 000 dolarů.

Poulsena zajímaly více telefony než počítače.
Poulsena zajímaly více telefony než počítače.

Kevin Mitnick alias Condor (*1963)

Kevin Mitnick začal ve svých 12 letech, když se mu zalíbila myšlenka jezdit zadarmo městskou hromadnou dopravou. Rozmluvou s řidičem získal informace o tom, kde sehnat strojek na označování jízdenek.

Později se začal nabourávat do počítačových systémů, aniž by o tom správci sítí věděli. Na studiu informatiky se dostal do IT světa.

V té době se mu podařilo získat veškerá tajná přístupová práva k počítačům IBM. Několikrát se naboural do sítě Pentagonu a NSA. V roce 179 zkopíroval operační systémy firmy DEC. Za to byl odsouzen na jeden rok s dodatečným tříletým dohledem na svobodě. Při porušení podmínky utíkal před policií dva a půl roku.

Jeden z nejznámějších hackerů na světě dnes pracuje jako bezpečnostní poradce a online žurnalista.
Jeden z nejznámějších hackerů na světě dnes pracuje jako bezpečnostní poradce a online žurnalista.

Boris Floricic alias Tron (1972 – 1998)

Boris Floricic byl v haskerské komunitě známý pod pod pseudonymem Tron. Již od mládí byl fascinován technikou. Na rozdíl od jiných mu nikdy nešlo o peníze, ale o prokázání nedostatků v počítačovém systému. Ve své diplomové práci se zabýval tzv.

Cryptophonem, zařízením sloužící pro hlasové šifrování, které ale nikdy nestačil dodělat. V říjnu 1998 Floricic za nejasných okolností zmizel, o 5 dní později ho nalezli oběšeného na opasku. Jeho smrt byla uzavřena jako sebevražda.

Rodina i známí však o tomto rozhodnutí pochybují. Tvrdí, že mohl být zavražděn pro jeho hackerské aktivity spojené s hlasovým šifrováním.

Boris Floricic na svou hackerskou aktivitu doplatil životem.
Boris Floricic na svou hackerskou aktivitu doplatil životem.

Vladimír Leonidovich Levin (*1971)

Tento hacker se mezi ostatními skutečně vyjímá. I když se o něm moc neví, povedl se mu husarský kousek – největší počítačová loupež v historii.

Levin si po studiích za 100 dolarů koupil od skupiny hackerů ArkanoiD přístupové kódy a hesla do americké banky Citibank. Postupně převedl sumu 10,7 milionů dolarů na účty rozmístěné v USA, Nizozemí, Finsku, Německu a Izraeli.

Byl odsouzen na tři roky ve vězení s pokutou ve výši 240 000 dolarů. Od té doby má Citibank jeden z nejlepších bezpečnostních systémů.

Levina policie dopadla až s pomocí komplice.
Levina policie dopadla až s pomocí komplice.

Julian Assange alias Mendax (*1971)

Julian Assange začal s hackerstvím v 11 letech. Assange se proslavil především v roce 2006, když založil internetový server WikiLeaks, který zveřejnil velké množství utajovaných informací, zejména ze Spojených států.

Dokumenty se týkaly především války v Afghánistánu či Iráku nebo tajné materiály z americké věznice Guantánamo. Dodnes vystupuje s tématy týkající se svobody tisku, cenzury a investigativní žurnalistikou. Za svou práci obdržel několik novinářských ocenění.

Pro americkou vládu představuje Assange nebezpečí.
Pro americkou vládu představuje Assange nebezpečí.

Michael Calce alias MafiaBoy (*1984)

Dlouho neznámý MafiaBoy začal se svými prvními útoky již v 9 letech. Většinu času trávil na seznamkách, kde chatoval s ženami, jako by byl dospělý. Když začal na chatu používat ostřejší výrazy, byl správcem několikrát vyhozen. To ho pobouřilo.

Samostudiem se naučil stahovat programy, zanedlouho mohl pomocí různých aplikací začít také vyhazovat lidi z „chatu“. Nejvíce se proslavil tím, že shodil jeden z nejstabilnějších serverů vůbec, portál Yahoo.

Když se na hackerském fóru se vychloubal, že daný útok spáchal, nikdo mu nevěřil. Přesto mu dal někdo tip na server CNN. O několik minut později začaly stránky CNN zpomalovat a ráno už byly mimo provoz.

Takto pokračoval i s portály eBay, Amazon nebo Dell a způsobil jim tak škodu 1,2 miliardy dolarů. MafiaBoy byl dopaden a odsouzen k 8 měsícům v nápravném nařízení.

Calceovi se podařilo shodit jeden z nejstabilnějších serverů na světě.
Calceovi se podařilo shodit jeden z nejstabilnějších serverů na světě.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla