Skip to content

Fascinující! Co všechno umí chytrý dům?

Sám nastavuje energetickou spotřebu, reaguje na aktuální počasí anebo varuje rodiče, že dítě může spadnout do bazénu. Můžeme jej celý řídit z chytrého telefonu, a to třeba i z druhého konce světa.

Nepotřebujeme k němu žádnou futuristickou vychytávku, ale běžně dostupné technologie. Klíčově je ale jejich propojení a řízení. Vše se totiž ovládá z jediného místa, a ne tak, jak jsme dosud zvyklí – jeden systém řídí vytápění, jiný osvětlení a další úplně odlišná technika obsluhuje bezpečnostní alarm.

Celý chytrý dům dům se ovládá přes řídící panel nebo chytrý telefon s instalovanou aplikací, která je s řídicím centrem domu bezdrátově spojena.

Zloděj nemá šanci

Některé funkce jsou spíše pro zábavu. Můžete třeba rozsvítit světlo, kdekoli v domě chcete, aniž byste musel chodit k vypínači. Když vám ve schránce přistane dopis, čidlo uvnitř schránky to zaznamená a upozorní vás.

Jiné funkce jsou užitečnější. Například poplašný systém automaticky sleduje údaje z kamer okolo domu a přivolá bezpečnostní agenturu, když někdo pronikne na pozemek. Kamery jsou samozřejmě vybaveny nočním viděním.

Pro zloděje je tato technologie téměř nepřekonatelná.

Zapnutá žehlička požár nezpůsobí

Majitel domu se může ze svého univerzálního ovládacího panelu připojit na kteroukoli bezpečnostní kameru a podívat se, co se kolem domu děje. Nahrávky se archivují, takže je možné se i zpětně podívat, jaký incident kamery zaznamenaly.

Při odchodu posledního uživatele dům pozhasíná zapomenutá světla a vypne i přívod energie do zásuvek, které nejsou určeny pro stále běžící spotřebiče, jako je například lednička. Pokud tedy někde zůstala zapnutá žehlička nebo fén, přestanou se zahřívat a předejde se tak případnému požáru.

Do koupelny v cizím nočním bytě

Když se objeví nečekaná návštěva a nejste doma, systém její tvář nahraje. Můžete si tak sami zkontrolovat, kdo za vámi přišel. Příjemné je také nastavení režimu, při němž se v noci světla na chodbách a v koupelně samy tlumeně rozsvítí, když čidla zaznamenají pohyb.

Děti pak nemusí klopýtat na záchod potmě, ani návštěva není nucena dlouze šátrat po zdech při hledání vypínačů.

blank
Kamerový systém je základem.

Jak se „chytře“ probudit

Místo nepříjemného budíku může inteligentní dům probouzet své uživatele pomalým vytažením žaluzií a pozvolna zesilovanou hudbou. Počasí není nutné zjišťovat pohledem z okna. Meteorologická stanice na střeše dodá na displej univerzálního ovladače údaje o venkovní teplotě, rychlosti větru i vlhkosti a tlaku vzduchu.

K tomu doplní předpověď na celý den pro kterékoli místo na světě.

Kolik se dá ušetřit

Při ostrém slunci systém roztáhne markýzy, aby chránily a ochlazovaly okna, při silném větru je zase zatáhne, aby se nepoškodily. Při dešti zavře okna, aby dovnitř nenapršelo. Ekonomicky nejzajímavější je ale automatické řízení využití energie.

Například tak, aby teplo z kotle a elektřinu ze sítě doplnil co nejvýhodněji přísun energie z tepelného čerpadla, slunečních termálních i fotovoltaických panelů či z rekuperace (zpětného získávání) tepla z tzv.

odpadního vzduchu. Systém pomocí pohybových čidel pozná, že v nějaké místnosti dlouho nejste, takže tam zhasne.

Vyplatí se vysoká investice?

Takový komplexní systém chytré domácnosti samozřejmě není nejlevnější, v novém domě může být takové řešení i o třetinu nákladnější než běžný projekt. Kabeláž pro chytrou domácnost se musí promyšleně pokládat už od začátku stavby.

Od té chvíle už musí být na stavbě pracovník, který má instalaci techniky chytré domácnosti na starosti. Ve starším objektu některé komponenty není možné dodatečně zavést. Mnohé firmy ale dnes na trh přicházejí s řešeními, která některé chytré funkce doplní i tam, kde se s nimi původně nepočítalo.

blank
Chytrá domácnost je přibližně třikrát dražší než běžná domácnost.

Sauna na konci těžkého dne

Za tyto vyšší náklady ale získáte možnost sledovat odkudkoli svůj dům pomocí chytrého telefonu. Velice jednoduše se můžete připojit na bezpečnostní kamery a podívat se, co se kolem domu děje. Můžete na dálku zapnout vytápění nebo rozehřát saunu, abyste měl ihned po příchodu domů požadovaný komfort.

Chcete mít před příjezdem domů otevřená vrata, garáž a rozsvícená světla? Nebo při vstupu do koupelny napuštěnou vanu? Rozsvítit na terase nebo vytáhnout venkovní žaluzie? Nic z toho není problém.

Kdo upeče čerstvý chleba k snídani?

Nejvyšší stupeň chytré domácnosti představuje naprosté „prodrátování“ domu, takže se vám třeba hlídá i teplota v okolí ledničky (nedovřené dveře), závlaha ve skleníku či zimní zahradě, upravuje teplota vody v bazénu a také – přes ovládání konkrétní zásuvky – programuje třeba upečení chleba k snídani.

To samozřejmě můžete provést i jinak, ale tady jste ve stále stejném prostředí, s jediným ovládacím panelem.

blank
Ovládat se dá i upečení chleba.

Co se stane po stisku jediného tlačítka

Naprogramovat řídící jednotku chytré domácnosti můžete skutečně jakkoliv – a fantazii se meze nekladou. Jen si představte, že po zmáčknutí jediného tlačítka (dejme tomu s názvem „spánek“) provede vaše chytrá domácnost kompletní sadu úkonů.

Zhasne světla, zabezpečí dům s výjimkou ložnice a přilehlé koupelny s toaletou, zamkne, stáhne rolety. Nastaví požadovanou teplotu v jednotlivých pokojích přesně tak, jak si to přejete. Systém navíc může umět rozpoznávat hlasy jednotlivých členů domácnosti a každý si tak může vytvořit vlastní sady nastavení přesně podle svých potřeb.

Multikino v obývacím pokoji

Systém také umí propojit veškerou multimediální zábavu v bytě: domácí video, DVD nebo blu-ray filmy, hudební alba, nahrané pořady z televize, oblíbené webové stránky nebo internetové televize, ale například i rodinné fotografie.

Pokud si chcete pustit film, jedním dotykem na řídícím panelu systém zapne zesilovač, přepne televizi na DVD, spustí plátno a projektor a zatáhne žaluzie. Večer pak rozsvítí světelnou scénu, která umocní zážitek ze sledování oblíbeného filmu.

Foto: Shutterstock.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Houbový štrúdl
tisicereceptu.cz

Houbový štrúdl

Oblíbenější jídlo na oslavu? Snad ani...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...
SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...