Domů     Bitcoin – možná jste ten název už slyšeli, ale co to vlastně je?
Bitcoin – možná jste ten název už slyšeli, ale co to vlastně je?
komerční sdělení

Bitcoin (BTC) je digitální měna, kterou vytvořil v roce 2008 programátor s pseudonymem Satoshi Nakamoto.

K zajištění jeho provozu slouží (P2P) Peer to Peer síť, v níž uživatelé formou „těžby“ potvrzují transakce. K zabezpečení se kromě různých šifrování používá také podepisování transakcí pomocí tzv.

privátního klíče, který je součástí bitcoinové adresy. Veškeré transakce ověřuje decentralizovaná sítí „uzlů“ a následně potvrzují „těžaři“. Díky nim může být celá síť v chodu (může pracovat).

Když Bitcoiny odesíláte, nebo od někoho přijímáte, tak právě „těžaři“ jsou ti, kdo potvrdí vaši transakci. Sítí probíhají každou hodinu tisíce transakcí, které se zahrnují do tzv. bloků (blockchain).

https://www.youtube.com/watch?v=zJ4j8a6HdMg

Úkolem „těžaře“ je pomocí složitých výpočtů (hashů) najít určité číslo, které bude menší než aktuální složitost sítě Bitcoin. Za „těžbu“ BTC poté obdrží odměnu za potvrzení bloku právě v podobě Bitcoinů.

Další jeho odměnou jsou také poplatky ze všech transakcí, které proběhly blokem, jenž svým výpočtem potvrdil. V současné době (2017) je to 12,5 BTC za blok a v celé světové síti se to děje průměrně každých 10 minut.

Díky tomu je tedy zajištěno, že každý může utratit jen ty Bitcoiny, které vlastní. Z toho důvodu Bitcoiny nelze falšovat – právě transakční síť všech počítačů, které jsou do ní zapojeny, ověřuje jedinečnost každé platební operace.

Pokud by se někdo například snažil své Bitcoiny utratit 2x, síť tuto transakci odmítne.

Zní to zajímavě? Jaké jsou výhody proti standardním měnám?

Jedno slovo – decentralizace. Své Bitcoiny (peníze) posíláte přímo a ihned, bez prostředníků, bank, kreditních společností atp. Nikdo Vás tak „nesleduje“ a nespojuje vás s konkrétními finančními toky.

Pozor – nelze říct, že by transakce byly zcela nevystopovatelné. Pokud se ale nebudete pohybovat za hranou zákona, nemáte se čeho bát.

BTC můžeme také označit za svobodný či nadnárodní. Bitcoiny lze bleskurychle poslat na druhý konec světa úplně stejně snadno jako kamarádovi, který sedí vedle vás.

Je (zatím) neprolomitelný– fungování BTC sítě je zajištěno kryptografií a silným šifrovacím algoritmem, který je ve známém vesmíru neprolomitelný. V začátcích se při procesování transakcí neplatily žádné poplatky (fee) těžařům.

Nyní však probíhá tolik transakcí, že pro udržení chodu sítě je „malý“ poplatek nutný.

Směnitelnost – BTC směníte bez problémů za většinu světových měn. Navíc je celý BTC projekt open source. Má tak zcela veřejné zdrojové kódy, každý se tedy může podívat a zjistit přesné vnitřní fungování.

Bitcoin systém tvoří v podstatě protiváhu proti zavedenému finančnímu systému. Každá finanční krize nebo pád měny, politické zvraty nebo runy na banky (hromadný výběr úspor z bank kvůli obavám o jejich budoucí existenci) jsou pro něj vždy dobrou zprávou.

Neustálý růst. Na světě jsou miliardy lidí, z nichž Bitcoin zná a využívá pouhých pár miliónů. Do BTC rozjetého vlaku nastupují každý den další a další lidé.

Je velmi pravděpodobné, že BTC bude růst ještě poměrně dlouho a kdo na vlnu nasedne teď, ten pravděpodobně vydělá.

A jak mohu Bitcoin využít já?

1. Rychle a levně poslat peníze do zahraničí

Je to ideální prostředek pro rychlé převody prostředků na velké vzdálenosti. Protistrana musí mít přístup k internetu, bitcoinovou peněženku a možnost si BTC nějak vyměnit za peníze.

2. Zaplatit s ním za zboží a služby

Platit Bitcoinem je jednoduché, rychlé a levné. Bitcoinem můžete platit již na spoustě míst v ČR. Aktuální seznam naleznete na stránce Coinmap.org.

3. Přijímat Bitcoin jako platby za své zboží a služby

Už není pravdou, že příjem plateb za zboží v Bitcoinech je složitý. V účetnictví kvůli tomu nemusíte provádět moc změn, neznamená to ani, že si přijaté Bitcoiny musíte ponechat.

Můžete je přijímat prostřednictvím aplikací, kteé jsou již na našem trhu dostupné. Platby v BTC se pak pomocí aplikace převedou na Kč a ty pak dostáváte rovnou na svůj účet.

V praxi jen na platebním terminálu uvedete účel nebo ID platby a zadáte prodejní cenu v korunách. Aplikace pak automaticky přepočítá obnos na Bitcoiny dle aktuálního kurzu a vygeneruje zákazníkovi QR kód obsahující všechny potřebné platební instrukce.

Poté stačí, aby si zákazník přes bitcoinovou peněženku naskenoval kod a potvrdil platbu. Obchodník obdrží potvrzení o provedení transakce a zboží vydá.

Na pozadí mezitím probíhá automatický převod Bitcoinu na peníze a zaslání platby na obchodníkův účet.

Je nepravděpodobné, že by obchodník tratil na kolísavosti kurzu Bitcoinu, protože přepočet částky v Kč na Bitcoiny, platba v Bitcoinech a směna Bitcoinu zpět na koruny probíhají téměř v jeden okamžik.

Co je Arbolet a jak mi může pomoct?

Arbolet je největší BTC i kryptoměnovou komunitou v ČR. Mimo jiné si připsal vítězství v anketě serveru bitcoinonline.cz jako nejlepší a českými uživateli nejpoužívanější BTC peněženka.

Zástupce Arboletu a jeden ze zakládajících členů vystupující pod přezdívkou ARBX7 k tomu říká:

„Naším záměrem je vytvořit alternativní, ale stabilní mikroekonomický systém, který bude sloužit rozsáhlé komunitě členů.

Postupně lidem dokazujeme, že banky nejsou jedinou cestou a také, jak se dá v dnešní době jednoduše pracovat s kryptoměnami, které jsou už celosvětově na vzestupu.“

Prvotním cílem Arboletu bylo vytvoření největší BTC komunity a nejpropracovanějšího kryptoměnového nástroje v ČR. Současným cílem je pak vytvořit uzavřený kruh v novém česko–slovenském virtuálním mikroekonomickém systému, kde už nebude zapotřebí bank a státního dohledu. Jinými slovy už žádné omezování prostřednitvím libovolných institucí.

Především se pak jedná o česko-slovenský internetový nástroj, který kromě možnosti bezpečného uložení prostředků v CZK či BTC poskytuje i vlastní platební bránu a platební procesor v rámci sítě Arbolet bez poplatků. Arbolet napomáhá díky svému přívětivému grafickému rozhraní svým uživatelům v oblasti zabezpečení a vedení anonymního účtu v BTC i Kč.

S Arbolet peneženkou totiž získáte možnost vlastnit účet, bez prokazování své totožnosti. Lidé se často poohlížejí po službě, která by umožňovala anonymní založení účtu nebo anonymní transakce.

Faktem totiž zůstává, že u žádné banky u nás ani v zahraničí si nemůžete založit anonymní bankovní účet.

Na Arboletu se také můžete sebevzdělávat v oblasti kryptoměn. Za zmínku určitě stojí i komunita kolem Arboletu se širokou členskou základnou, která zpracovává v ticketovém systému obecné otázky nových členů a takříkajíc jim pomáhá s prvními krůčky.

Konkurenční výhoda služby Arbolet je poměrně prostá, v současné době žádná konkurence neexistuje a Arbolet je také jedinou platformou v češtině.

Kde Bitcoiny také pomáhají?

Arbolet pomáhá tam, kde stát a systém není schopen pomoci. Konkrétně těm, kteří pomocnou ruku opravdu potřebují – tělesně i mentálně postiženým, seniorům, nemocným, opuštěným dětem, sirotkům, matkám v nouzi.

Podmínkou je skutečně transparentní využití finančních prostředků – kolik, kde a za co. V rámci komunity může každý přispět kolik uzná za vhodné na libovolný projekt a to jednoduše přímo na jejich Arbolet účet.

Pokud víte o nějakém charitativním projektu, který byste chtěli podpořit, dejte nám vědět a my jim založíme transparentní Arbolet účet pro případně dary Vaše nebo dalších členů.

Co jen říct závěrem? Arbolet je komplexní nástroj jak pro ty, kteří chtěji do kryptoměn začít pronikat a postupně se s nimi seznamovat, tak i pro ostřílené a zkušené znalce.

Foto: archiv
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.