Skip to content

Zaprášené portréty slavných: Takhle vypadaly dřevní doby selfie!

Mánie fotografování sebe samotných, ideálně pomocí mobilního telefonu v možných i nemožných situacích a místech nabyla v posledních letech doslova epidemických rozměrů. Propadli jí nejenom obyčejné lidé, ale i známé osobnosti.

Která z dnešních celebrit nemá na svém profilu na sociálních sítích desítky nebo stovky selfíček, jakoby nebyla. V posteli, na pláži, u stolu anebo na večírku…zkrátka a dobře kdekoliv. Sami sebe však fotografovali slavní lidé i v době, kdy byly novodobé selfie hudbou budoucnosti.

Některé z těchto snímků jsou známé více, jiné méně. A každá má svůj příběh.

Ed Feingersh, Marilyn Monroe a Milton Greene

1955

Američan Ed Feingersh (1925-1961) proslul jako fotograf, schopný pořídit skvělé snímky i v takových světelných podmínkách, které zdánlivě fotografování neumožňují. Pracoval pro různá média ponejvíce v 50.

letech minulého století a jednou z jeho nejznámějších fotek je „selfie“ s Marilyn Monroe (1926-1962). Populární herečku má pro časopis Redbook v květnu 1955 fotografovat během jejích běžných všedních dnů.

Snímky mají být přirozené, aby co nejvíce připomínaly obyčejné momentky. Fotograf stráví s populární star týden od 24. do 30. března 1955 a nejslavnější fotkou z této zakázky je snímek herečky a producenta Miltona Greena (1922-1985), odrážejících se v zrcadle.

Spolu s nimi je na něm vidět Ed Feingersh. V roce 2013 použije ve své reklamní kampani značka Chanel jinou fotografie z této akce, která zachycuje Marilyn s lahvičkou parfému Chanel No.5.

Marilyn Monroe: Fotograf měl za úkol během týdne pořídit co nejvíce snímků, které by ilustrovaly hereččin pracovní i soukromý život.

Linda, Paul a Mary McCartney (a taky Martha)

1969

Zarostlý chlapík na fotce vůbec nevypadá jako člen kapely, která rozpoutala především mezi mladými fanynkami hotovou mánii. Tento usedlý táta s miminem na klíně je opravdu Paul McCartney (*1942) a na klíně drží svou prvorozenou, teprve několikaměsíční dceru Mary Annu (*1969). Fotografie rodinného štěstí by nebyla úplná, kdyby na ní chyběla máma. Ale protože není, kdo by je zvěčnil, musí se sama chopit fotoaparátu. Jako zkušená profesionální fotografka si Linda McCartneyová (1941-1998) ví rady. Usadí rodinku k zrcadlu v koupelně, stiskne spoušť a na světě je ikonická fotografie. A v pozadí si hoví i rodinný mazlíček, fena staroanglického ovčáka jménem Martha, v té době tříletá. O tom, že to s fotoaparátem Linda vždy uměla, svědčí i jiná známá fotografie.

Na ní maličká Mary Anna vykukuje z kabátu svého táty a hudebník ji použil na obal svého prvního sólového alba s názvem „McCartney“, známého také jako „Cherries“ (Třešně).

Paul McCartney: Fotografie ze soukromí slavné hudební hvězdy je jednou z těch, která doslova vyzařuje pohodovou atmosféru zvěčněné chvíle.

John Lennon

1967

Když Johna Lennona navštíví v červenci 1967 v jeho domě ve městě Weybridge v anglickém hrabství Surrey fotograf Leslie Bryce, který se po léta pohyboval v blízkosti skupiny, jako obvykle se pustí do fotografování.

John Lennon si přitom vypůjčí fotoaparát, aby se zkusil sám zvěčnit. Těžko říct, co bylo prvotním impulsem k tomuto kroku, zda myšlenka umělecky založeného Johna, který nešel nikdy pro kreativní nápad daleko anebo jestli se to vše zrodilo v hlavě Leslieho Bryce.

Díky dvou zrcadlům, umístěným proti sobě však vznikla fotografie, která ukazuje populárního rebela ve zcela jiné podobě, než jak se běžně prezentoval na veřejnosti. Působí zde křehce a zranitelně a mnozí fandové se dodnes ptají, zda ve fotografii nemělo být skryté poselství a zpěvák nechtěl ukázat svou pravou tvář.

Snímek vznikl krátce poté, co vyšlo album skupiny Beatles „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“, které je označováno za nejvlivnější rockové album všech dob a časopis Roling Stones jej zařadil na 1.

místo žebříčku 500 nejlepších alb hudební historie.

John Lennon: Rebel nebo citlivá duše? Fandové Beatles dodnes přemýšlejí, zda nemělo být v „selfíčku“ Johna Lennona skryté poselství.

Kennedyovi: John, Jacqueline a Ethel

1954

I zde posloužilo zrcadlo k tomu, aby mohla být zachycena spolu s ostatními také fotografka. Tentokrát je to sama budoucí první dáma Spojených států amerických Jacqueline Kennedyová (1929-1964). V době pořízení snímku je její manžel John F. Kennedy (1917-1963), za kterého se provdala v září 1953, „pouhým“ členem amerického Senátu za stát Massachusetts.

Jacqueline měla vždy vytříbený vkus a pokaždé se na veřejnosti objevovala dokonale upravená. Její styl se snažily napodobit v 60. letech minulého století ženy na celém světě. Ani tady nezůstává nic dlužná své budoucí pověsti a i když nejde o žádnou oficiální společenskou událost, je naprosto dokonalá.

Tato fotografie by mohla sloužit jako ilustrační snímek, vypovídající o době i určité společenské třídě. Po její pravici se usmívá Ethel Kennedyová (*1928), manželka Johnova bratra Roberta (1925-1968).

Kennedyovi: Momentka, která by od minuty mohla sloužit jako ilustrační foto do lifestylového magazínu. Kennedyovi – jako vždy styloví.

Neil Armstrong

1969

Když americký astronaut Neil Armstrong (1930-2012) vstoupil 21. července 1969 na povrch Měsíce, znamenalo to obrovský mezník v dobývání vesmíru. Je mužem, který svět naučil, jaká může být síla jediného kroku.

Jeho nesmrtelné konstatování „Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo,“ se navždy zapsalo do historie. Není to tak dávno, co se přišlo na to, že přece jenom archiv NASA obsahuje další zajímavost z mise Apolla 11.

Při detailní prohlídce fotografie EdwinaBuzze“ Aldrina (*1930), který na Měsíc vystoupil z lunárního modulu jako druhý astronaut v pořadí i v historii a společně s Armstrongem během dvou a půl hodinové vycházky nasbíral 22 kilogramů měsíčních hornin, je patrný jeden detail.

Hledí helmy skafandru posloužilo jako zrcadlo a Neil Armstrong při fotografování svého kolegy neúmyslně zvěčnil také sebe.

Neil Armstrong: Dva v jednom. I když se to nezdá, na snímku jsou oba astronauti, kteří se jako první lidé v historii prošli po Měsíci.

Jeff Bridges

1997

Zatímco v době pořízení tohoto snímku svět na hlavní vlnu mánie jménem selfie teprve čeká, americký herec Jeff Bridges (*1949) je v této oblasti už zkušeným matadorem. Od 80. let minulého století si totiž pořizuje černobílé snímky z natáčení každého filmu, ve kterém hraje.

Používá k tomu panoramatický fotoaparát Widelux a s jeho pomocí zachytí atmosféru zákulisí i natáčení různých scén. Pyšní se rozsáhlou sbírkou takových fotek a u každé má pečlivě poznamenány všechny důležité údaje.

V jeho fotovzpomínkách jsou i mnohé selfie s ostatními herci. Tato vznikla při natáčení filmu „Big Lebowski“ a spolu s ním je na ní zachycen i americký herec Sam Elliot (*1944). Jeff Bridges v tomto kultovním kasovním trháku ztvárnil hlavní roli povaleče jménem Jeff „Dude“ Lebowski.

Jeff Bridges: Kariéra v obrazech. Tak by se dala nazvat sbírka fotek, které si při natáčení filmů pořizuje už léta herec Jeff Bridges.

Foto: www.mycanvasblog.com, www.wuwf.org, archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hurá do přírody na Hradecku
epochanacestach.cz

Hurá do přírody na Hradecku

Hradecko jako region...
Exkluzivita v přímém přenosu
rezidenceonline.cz

Exkluzivita v přímém přenosu

Boca Do Lobo, Delightfull, Brabbu, Koket, Maison...
Zničí se kvůli rodině a lásce?
nasehvezdy.cz

Zničí se kvůli rodině a lásce?

Kolik „štěstí“ unese? Soudě podle toho, kolik si ho...
Kapka oleje a kožní problémy jsou pryč
iluxus.cz

Kapka oleje a kožní problémy...

Znáte černuchu setou? O této celkem nenápadné,...
Ptačí park ve východních Čechách
epochanacestach.cz

Ptačí park ve východních...

Josefovské louky, ptačí...
10 nejhorších důlních neštěstí všech dob
epochalnisvet.cz

10 nejhorších důlních...

Uhlí se řadí mezi důležité energetické suroviny, a to...
Začínají se navzájem odcizovat?
nasehvezdy.cz

Začínají se navzájem...

Když byl herec Martin Preiss (48) před pár...
Tygří oko: Odhání deprese a přivolává bohatství
enigmaplus.cz

Tygří oko: Odhání deprese a...

Tygří oko je amuletní kámen, který se člověku...
Zvířecí sebevraždy: Tajemství, které se nám nedaří rozlušit
enigmaplus.cz

Zvířecí sebevraždy: Tajemství,...

Podle obecného názoru vědy zvířata neumějí...
Konspirační teorie o vraždě nadějného amerického politika Setha Riche
enigmaplus.cz

Konspirační teorie o vraždě...

Policie jeho smrt vyšetřuje jako...
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...
Darujte plazmu, vyzývají odborníci
21stoleti.cz

Darujte plazmu, vyzývají...

Pacienti po autonehodách, s popáleninami, při...