Domů     Která zvířata dovedou předpovídat katastrofy?
Která zvířata dovedou předpovídat katastrofy?
8.11.2017

O faktu, že některá zvířata dokážou předvídat přírodní katastrofy nebo vycítit nebezpečí u svých blízkých, se diskutovalo již dlouhá léta. Nyní však konečně přišli vědci z kalifornské univerzity v Berkeley s ověřenými fakty.

Napomohly jim zejména přesné údaje, svědectví a záznamy z průběhu zemětřesení, které zasáhlo Japonsko v roce 2011.

1. Ptáci opouštějí ohrožená území

Nesčetná pozorování místních obyvatel i vědců potvrdila, že v prosinci 2004, kdy zasáhlo pobřeží indického oceánu katastrofální tsunami, při kterém zahynulo více než 200 000 lidí, opustili všichni plameňáci nízko položené oblasti přírodní rezervace Point Calimere v Indii a přestěhovali se dále od pobřeží.

Tento přesun se udál o 24 hodin dříve, než přišla smrtící vlna. Stejně reagovaly i americké zlaté pěnice, které více než 24 hodin předem opouštějí svá teritoria před blížícím se tornádem.

Plameňáci dokázali vycítit tsunami 24 hodin předem.
Plameňáci dokázali vycítit tsunami 24 hodin předem.

2. Kočky ve stresu

Netýká se to jen koček domácích, ale všech kočkovitých šelem. Před silným zemětřesením v Japonsku v roce 2011 lidé pozorovali u svých chlupatých miláčků nervozitu, chvění a silný stres. Zvířata se za každou cenu pokoušela utéci.

Stejné chování pozorovali i ošetřovatelé kočkovitých šelem v zoologických zahradách. Tady přišli vědci dokonce s vysvětlením. Kočky mají totiž mnohem širší rozsah sluchu než lidé a slyší hluk, který působí počínající záchvěvy země.

Navíc jsou prý schopné detekovat změny atmosférického tlaku, změny gravitace a jemné chvění zemské kůry. Zkrátka kočky disponují dokonalým varovným systémem, který jim můžeme jen závidět.

Kočky mají dokonalý varovný systém.
Kočky mají dokonalý varovný systém.

3. Krávy ztrácejí mléko

Specifický dar vycítit předem přírodní katastrofu mají i krávy. Potvrdily to výsledky výzkumu vědců z japonské národní univerzity.

Ti si ověřili zprávy o chování krav před oním velkým zemětřesením v roce 2011 a zjistili, že dokonce šest dní před smrtícími otřesy a následnou vlnou tsunami se u krav prudce snížila produkce mléka a snižování pokračovalo až do chvíle zemětřesení.

Navíc, volně se pasoucí krávy se vydaly dlouho před tsunami hledat útočiště do vyšších poloh a i přes úsilí pastýřů se odmítaly vrátit do údolí. Podobné chování pak vědci zjistili i u řady dalších domácích zvířat jako koní, psů, koz, ovcí či slepic.

Nedávno se čínským vědcům podařilo prokázat změnu chování před zemětřesením už u 58 druhů domácích a divokých zvířat.

4. Žraloci milují hurikány

Zatímco většina zvířat před blížícími se katastrofami prchá do bezpečí, žraloci se chovají naprosto opačně. Zdá se, že jsou skutečnými lovci hurikánů.

Vědci z univerzity v americkém Miami už dlouhá léta značkují žraloky a při této příležitosti zjistili, že zejména tygří žraloci, ale i jiné druhy těchto predátorů, tíhnou k místům s rychlými změnami teplot.

K těm dochází zejména tam, kde se obvykle rodí silné bouře. Odborníci už nyní pečlivě sledují pohyby žraločích hejn a využívají těchto údajů při předpovídání vzniku hurikánů a silných bouří.

Žraloci tíhnou k místům s rychlými změnami teplot.
Žraloci tíhnou k místům s rychlými změnami teplot.

5. Medvědi cítí bouři

Dlouholeté výzkumy amerických a kanadských vědců prokázaly, že medvědi grizzly jsou dokonalými indikátory změn počasí a dokážou vycítit bouře dlouho před tím, než doopravdy vypuknou. Jejich smysly jsou neobyčejně vyvinuté.

Například člověka dokážou vycítit až na vzdálenost 28 kilometrů. Stejné čichové vlastnosti spolu s dalšími smyslovými schopnostmi, které jsou pro nás zatím velkou neznámou, dokážou vycítit příchozí bouře, případně další přírodní katastrofy.

Je zdokumentováno několik případů, kdy medvědi grizzly opustili své dlouho obývané území předtím, než jej postihla přírodní katastrofa, která zničila tisíce hektarů lesa.

Medvědi dokáží vycítit příchod bouře.
Medvědi dokáží vycítit příchod bouře.

6. Sloni varují troubením

Pověsti o slonech, kteří umí vycítit nějaké nebezpečí v podobě přírodní katastrofy, jsou známé už od starověku. Nicméně dlouho se mělo za to, že podobné historky patří spíše do říše bájí.

Odborníci si však mohli ověřit, že sloni mají opravdu mimořádné schopnosti vycítit nebezpečí.

Ve chvíli, kdy se zatřásla země při velkém zemětřesení poblíže Filipín v roce 2004, tedy řadu hodin před příchodem ničivé vlny tsunami, prudce zareagovali sloni používaní pro vyjížďky turistů na Sumatře. Začali všichni najednou mohutně troubit.

Podle jejich mahouta (poháněče) se to nikdy předtím nestalo. Zároveň se dali i s turisty na zádech na úprk z pláže do nedalekých kopců a nedali se ničím zastavit.

Při nebezpečí začnou sloni troubit choboty.
Při nebezpečí začnou sloni troubit choboty.

7.  Včely zalezou do úlů

Všimli jste si, že když se blíží špatné počasí, zmizí všechny včely? Této jejich schopnosti vycítit změny počasí využívali už naši předkové při jeho předpovídání. Takto dokážou včely předem ohlásit bouři, prudký déšť nebo vítr.

Vědci zjistili, že včely jsou schopné vnímat změny vlhkosti v atmosféře dlouho předtím, než se spustí déšť. Vnímají také změny atmosférického tlaku vzduchu, ke kterým dochází zpravidla před bouřkou.

Cítí i změny elektrického napětí ve vzduchu, a to díky jemným chloupkům na zádech, které jsou citlivé na atmosférickou elektřinu. Podobně se chovají i další druhy hmyzu.

Například berušky cítí předem příchod velkého horka a shlukují se dohromady ve velkých hejnech, která jim lépe umožňují zachovat si tělesnou vlhkost.

8. Psi vycítí rakovinu

Poněkud jiného druhu varování před nebezpečím je zvláštní smysl psů vycítit u člověka těžké onemocnění, a dokonce i rakovinu, a to i v případech, kdy ji nezaregistrují ani citlivé přístroje. Například rakovinu prostaty u mužů vycítí s přesností na 98 %.

Pomáhá jim v tom jejich neuvěřitelně vyvinutý čich. Oproti člověku, který má v nose na 5 000 000 čichových buněk jich mají psi 200 000 000. Z dechu či potu člověka dokážou vycítit i cukrovku.

Podobné schopnosti mají i nenápadné mušky octomilky, které dokážou spolehlivě detekovat například rakovinu prsu a navíc odliší od sebe i jednotlivé skupiny rakovinných buněk.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina