Domů     Rafinovaní zabijáci: 10 loveckých technik zvířat
Rafinovaní zabijáci: 10 loveckých technik zvířat
10.10.2017

Zvířecí lovci používají k opatření potravy způsoby, které udivují svou důmyslností a vynalézavostí. Důvod? Úspora energie. Úlovek musí nejen nahradit spotřebovanou energii, ale dát ještě něco navíc. 

Orel skalní – Svrhnout a sníst

Lovecká technika: Kořist, která by mohla být pro tohoto dravce nebezpečná, si vyhlídne na vysokohorském srázu. Ve správnou dobu ji pařáty srazí z útesu, takže se zabije nebo zraní pádem. Orlovi pak nic nebrání v hostině.

Kosatka dravá – Lov pro zábavu

Lovecká technika: Lov kosatek je synchronizovaný a organizovaný. Každá kosatka má svoji úlohu. Tito kytovci vynikají svou inteligencí a vynalézavostí. Loví především tuleně, kterého si mezi sebou pohazují, čímž ho omráčí a zabijí.

Jiný způsob lovu zase použijí na tuleně, který se schovává na ledové kře. Jakmile ho zahlédnou, sešikují se pod hladinou. Následně narážejí na okraje kry, aby vytvořily vlny, které oběť spláchnou do vody a zpečetí tak její osud.

Kosatky dokáží udolat i plejtváka obrovského.
Kosatky dokáží udolat i plejtváka obrovského.

Volavka zelená – Ptačí rybář

Lovecká technika: Volavky používají k lovu překvapivé nástroje. Shání větvičky, peří nebo kousky chleba, tyto předměty pak opakovaně pokládají na hladinu a vyčkávají. Rybu pak vyloví takovou rychlostí, že je sotva postřehnutelná.

Gepard štíhlý – Rychlost a jenom rychlost

Lovecká technika: Gepard při svém lovu samozřejmě spoléhá na svoji rychlost. Kočka se přiblíží co nejblíže ke stádu a v nestřeženém momentu se objeví před kořistí. Když vypukne panika, gepard si vybere zvíře, které se oddělí od stáda.

Tu pak pronásleduje prudkým sprintem. Musí to ale stihnout do 30 sekund, pak se jeho tělo začne velmi rychle přehřívat.

Gepard loví na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem ve dne. Nepouští se do žádných bojů, zranění pro něj totiž znamená smrt.
Gepard loví na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem ve dne. Nepouští se do žádných bojů, zranění pro něj totiž znamená smrt.

Lasice kolčava – Bláznivý tanec

Lovecká technika: Lasička má velmi zajímavou techniku lovu. Jelikož kvůli svým krátkým končetinám nemůže na běh spoléhat, omámí svou oběť jinými pohyby. Začne skákat, kroutit se, dělat kotrmelce.

Zajíc tak místo útěku lasičku hypnoticky pozoruje, dokud se k němu nepřiblíží a nezaútočí. Potom je zajíc bez šance.

Keporkak – Bublinová spirála

Lovecká technika: Skupina keporkaků podpluje hejno ryb a v hloubce vypouští z dýchacích otvorů bubliny. Zároveň s tím se pohybují ve spirále směrem k hladině a zmenšují průměr kruhu.

Jelikož ryby prstencem nedokáží proplout, keporkaci pouze otevřou tlamu a kořist je jejich.

Keporkak vyniká svým zpěvem, který je slyšet až 40 km daleko.
Keporkak vyniká svým zpěvem, který je slyšet až 40 km daleko.

Ocelot dlouhoocasý – Imitátor hlasu

Lovecká technika: Aby ulovil tamarína, napodobuje z úkrytu zvuk mláděte. Zmatení dospělí jedinci se obvykle vydají zjistit, co se děje. Opice se tak dostane do ideálního místa, kde může ocelot zaútočit. V tu chvíli už nemá šanci.

Hadilov písař – Ukopat a ušlapat

Lovecká technika: Jeho hlavní výhodou jsou hubené a zároveň silné nohy, kterými svoji oběť ukope. Hadilov cupitá malými krůčky, přičemž lovenou zvěř plaší a zároveň ji zasahuje pařáty a zobákem.

Větší a nebezpečnější kořist, především hady, zabíjí skokem na záda a zlomením páteře nebo krku. Před hadím jedem ho navíc chrání šupiny, kterými jsou jeho nohy pokryty.

Podle výzkumu má hadilov sílu kopu více než 195 newtonů, což se rovná pětinásobku jeho hmotnosti.
Podle výzkumu má hadilov sílu kopu více než 195 newtonů, což se rovná pětinásobku jeho hmotnosti.

Střevlík eponis – Lovec nebo oběť?

Lovecká technika: Larvy střevlíka k sobě lákají žáby. Když se obojživelník přiblíží, larva začne nápadně pohybovat tykadly a čelistmi. Jakmile žána kořist sežere, role se otáčí.

Střevlík začne živočicha pojídat zevnitř, dokud ho nepozře celého. Z oběti se tak rázem stane lovec.

Dospělý střevlík je schopný žábu zabít a pozřít.
Dospělý střevlík je schopný žábu zabít a pozřít.

Svítící červi – Větší hlad, více světla

Lovecká technika: Červi lákají své hmyzí oběti na světlo. Technika spočívá ve spuštění lepkavého lana, jež nesvítí. Lano vylučuje sliz sloužící jako mucholapka.

Jakmile se například přilákaná moucha v letu o lano zachytí a přilepí, larva o tom okamžitě ví. V tu chvílí začne slizké vlákno pojídat, dokud se nedostane ke své oběti, kterou kousnutím zabije a vysaje z něj tělní tekutiny. Poté zhasne.

Světlo vzniká bioluminiscencí. V larvě se začnou míchat enzymy, které způsobí světelnou reakci. Čím více je larva hladová, tím více svítí.
Světlo vzniká bioluminiscencí. V larvě se začnou míchat enzymy, které způsobí světelnou reakci. Čím více je larva hladová, tím více svítí.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org, Natonal Geographic
Související články
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
lifestyle
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.