Britská vlajka, známý Union Jack, je jednou z nejzajímavějších vlajek, a to nejen svou vizáží, ale i historií. Vlajku vlastně tvoří symboly Anglie, Skotska a Irska.
Angličané zprvu užívali a dodnes třeba při fotbale užívají červený kříž svatého Jiřího na bílém poli. Skotové jsou zas stále hrdi na svůj bílý úhlopříčný kříž svatého Ondřeje na modrém poli.
Pokud se Skotsko od zbytku Británie odtrhne, podobu státní vlajky nebude muset řešit.
Když se v roce 1603 stal britským panovníkem skotský král Jakub I. Stuart (1566 – 1625), obě vlajky spojil do jedné. Aby Angličané ani Skotové nežárlili, byl list vlajky modrý a červený kříž byl položený na bílý.
17. století však bylo v Británii bouřlivé, a tak se vlivem různých politických okolností vlajka přestala používat. Až v roce 1660 se k ní vrátilo válečné loďstvo. Definitivně se pak Anglie se Skotskem sjednocují v roce 1707.
Po připojení Irska aktem o unii v roce 1800 bylo za krále Jiřího III. (1738 – 1820) vytvořeno Spojené království Velké Británie a severního Irska.
To se samozřejmě odrazilo i na vlajce, když na kříž svatého Ondřeje byl přidán červený úhlopříčný kříž svatého Patrika. Svatý Patrik je patronem právě Irska. Vlajka v současné podobě vznikla v roce 1801.
I když se Irsko v roce 1922 z větší části odtrhlo, britská vlajka zůstala zachována. Lze ji najít i na mnoha jiných vlajkách, například na vlajce Austrálie, Nové Zélandu, Fidži nebo Cookových ostrovů.
Union Jack je také umístěn na vlajce amerického státu Havaj, jako odraz britského vlivu na tomto souostroví od konce 18. století.