Píše se 17. listopadu 1978. V západním Hollywoodu se právě otevírá salon, který z utajovaného a opovrhovaného výstřelku udělá legendu. Jeho majitelé to však zatím vůbec netuší…
Ve starém Řecku je jeho aplikace vnímána jako nevkusná, a dokonce za ni hrozí vyčlenění ze společnosti. Naproti tomu v Egyptě je výsadou samotného faraona.
Dnes je mezi mladými piercing považován za jednu z oblíbených a vyhledávaných variant ke zkrášlení vlastního těla. EpochaPlus.cz vám nyní odhalí jeho dlouhou historii.
Piercing v Bibli
Zdobení těla propichováním je staré jako lidstvo samo. Nejstarší zmínku lze vystopovat na africký kontinent, kde jsou nalezeny nástěnné malby znázorňující zdobení uší a nosu piercingem.
Používají se jednoduché, snadno dostupné materiály, jako kosti, zuby, želví krunýře či dřevo. V pozdějších dobách jsou nahrazeny zlatem a stříbrem. Nejčastěji je spojován s náboženskými rituály a obřady primitivních národů.
Ve starozákonní knize Genesis je zmíněn v souvislosti s Abrahámovým synem Izákem. Ten své budoucí nevěstě Rebece věnuje jako svatební dar právě ozdobu do nosu.
Ozdoba z krunýře
Mít propíchnuté uši znamená pro mladší příslušníky domorodých kmenů na Borneu známku duševní vyspělosti a nezávislosti na rodičích. Na Borneu také vzniká první genitální piercing. To kroužek v nose symbolizuje vysoké postavení a atraktivitu budoucích nevěst.
Čím větší kroužek, tím bohatší a perspektivnější rodina. Náušnicí v ušním lalůčku se pyšní i ledový muž Ötzi. Na Aljašce si domorodí obyvatelé zdobí nos a spodní ret přívěsky z jantaru a kostí, uši ve velkém ověšují mušlemi.
Odkazují tím na důležité momenty ve svém životě – úspěšný lov, víru v Boha. Staří Mayové a Aztékové využívají ke komunikaci s bohy propíchnutý jazyk. Šaman se tím uvede do stavu nevědomí a jeho rituál je tak nerušený.
Známka punku
Ve 2. polovině 20. století dochází k popularizaci piercingu zejména díky příznivcům květinových dětí, na které ve velkém navazuje nezkrotná mládež z hnutí punk. Všechno se propichuje doma „na koleni“ nebo tajně v uzavřených skupinách.
Jakmile někdo není prošpikován sichrhajckami, není správný punker! Tabu zboří v roce 1978 až Jim Ward (*1941) se svým přítelem Dougem Malloyem (1915–1979), když otevřou v Hollywoodu veřejné piercingové studio The Gauntlet.
Díky tomu vstupuje do povědomí „spořádané“ vrstvy a stává se snadným prostředkem k vydělávání peněz.