Řekne-li se 11. září 2001, všichni vědí, že je řeč o zkáze Dvojčat. Nejde ale o první útok na budovy WTC. 26. února 1993 ve 12.18 otřese dunivá exploze základy 110patrové severní věže Světového obchodního centra. Po schodech stoupá dým a šíří se požár.
Vypadne proud. V budově zůstává 50 000 lidí. Mezi nimi i 17členná školní exkurze.
O chvíli dřív byste mohli v podzemních garážích vidět žlutou dodávku a v ní pákistánského rodáka Ramzího Júsefa (*1967) a jeho jordánského přítele, vysokoškolského studenta elektrotechniky Eyada Ismoila (*1971). Oba rychlou chůzí opustí garáže. Za 12 minut od jejich odchodu se veřejná garáž promění v sálající pec.
680 kilogramů nepříliš známé výbušniny nitrátu močoviny láme beton a křiví ocelové nosníky. Nechá po sobě 30metrový kráter. 35letá atraktivní sekretářka Monica Smithová si svírá břicho. Je těhotná. Utíká ke schodišti, kde ji zahalí dým.
Z budovy se jako několik dalších živá nedostane. Z některých obětí nezbude takřka nic – jen rezavá torza rvaná tlakovou vlnou a drcená sutí. Kouř vystoupá až do 93. patra. Ze zastavených výtahů se ozývá jekot.
Ramzí doufá, že se budova zřítí a vezme s sebou i okolní stavby. To se tentokrát naštěstí nestane.
Školní výpravu se podaří vyprostit živou po pěti hodinách. Smrtka překvapivě velké žně mít nebude. Teroristický útok si vyžádá šest mrtvých a 1042 raněných.
V nedalekém 443metrovém mrakodrapu Empire State Building na křižovatce Páté avenue a West 34th Street zatím probíhá rychlá evakuace. Anonym oznámil, že je výbušnina i zde! Telefonát se nakonec ukáže jako lež. „Drogerie, měla to být jen drogerie! Chápete?
Hygienické potřeby,“ hájí se zmateně zatčený Ismoil. Je možné, že o výbušninách skutečně nevěděl. Odsouzen bude na 240 let vězení.
Kromě Ismoila se pozornost zaměří i na Mahmuda Abouhalima (*1959), původně newyorského taxikáře, kterému úřady zabaví licenci hned 10krát, či Mohammada Salameha (*1967). Oba jsou do teroristického činu zapojeni.
Biochemika z univerzity v New Yersey Nidala A. Ayyada (*1968) dopadne FBI záhy, stejně jako dalšího organizátora útoků, Ahmada Ajaje (*1966). Na seznamu zatčených tak chybí jediné jméno: Abdul Rahman Yasin (*1960). Nad jeho osudem dodnes visí mnoho otazníků. Pravděpodobně byl vězněn v Iráku, ale od roku 2002 o něm nejsou zprávy.