Pro člověka jsou komáři otravní a doslova nám „pijí krev“. Nejstarší nalezená fosilie komára se datuje kolem 79 milionů let. Co jste ještě o komárovi nevěděli?
Komáří cítí náš dech a krevní skupinu
Co komára na lidech přitahuje, je oxid uhličitý, který vydechujeme a mohou ho cítit až 30 metrů daleko. Proto jsou komáři přitahováni k naší hlavě. Vědci zjistili, že určité vůně – např. mátová nebo čokoládová mohou komáry omráčit.
Je poměrně málo známé, že jsou komáři přitahováni k jedné krevní skupině. V japonské studii bylo zjištěno, že lidé s krevní skupinou 0 jsou pro komáry dvakrát tak atraktivní než se skupinou A.
Krev sají pouze samičky
Samečkové komára krev vůbec nepijí, živí se pouze nektarem, krví se krmí pouze samice. Vědci zjistili, že virus dengue je činí ještě hladovějšími. Manipuluje totiž s geny hmyzu, a tak je provokuje ještě k větší touze po rudé tekutině.
Nenápadný zabiják
Komáři mají na svědomí nejvíce úmrtí na této planetě. Šíří Po probodnutí kůže vstříkne samička do krve své sliny, které omezují srážlivost krve. Zároveň působí jako analgetikum, aby postižený bodnutí nevnímal a nebránil se.
Naše přirozená imunitní odpověď vede ke svědění a otokům. Nejčastěji přenáší malárii, žlutou zimnici, vir zika a další horečnatá onemocnění.
Přemohl komár Alexandra Velikého?
Alexandr Veliký, král Makedonie a dobyvatel Perské říše, nikdy neprohrál žádnou bitvu a je považován za jednoho z nejúspěšnějších vojevůdců historie.
Jedna z teorií tvrdí, že panovník zemřel na malárii nebo západonilskou horečku, přenesenou infikovaným komárem, který se stal jeho jediným přemožitelem.
Jak se proti komárům bránit?
Oblečení – komáři jsou přitahováni k tmavším barvám a méně často usedají na světlé barvy, jako je bílá, khaki a pastely. Dobré je vyhnout se úsvitu a soumraku, kdy jsou nejaktivnější.
Pavouci a netopýři – komáři jsou oblíbenou pochoutkou pavouků a snadno uvíznou v jejich sítích. Patří také do jídelníčku netopýrů, kteří jich dokáží ulovit až stovku za večer.