Skip to content

Nenechte se zaskočit: Bizarní vedlejší účinky léků

Lidé se v dnešní době krmí prášky a spoléhají na ně, že jim pomohou. Jenže chemické reakce různých léků mohu způsobit i vedlejší účinky. Výrobci léků tak raději informují o nežádoucích účincích v příbalových letácích.

Spousta lidí už je raději ani nečte, protože by nenašli odvahu se vůbec začít léčit. A jaké jsou ty nejpodivnější příklady?

Mizející otisky prstů

Americké úřady zjistili u jednoho singapurského muže, že nemá žádné otisky prstů. Ukázalo se, že muž užíval onkologický lék Xeloda, který obsahuje látku nazvanou Capecitabine. Pokud by chtěl ale někdo lék z tohoto důvodu použít, nevyplatilo by se mi to.

Další vedlejší účinky jsou velice nepříjemné.

shutterstock_116488573
Existují i další léky, které mají obdobné účinky.

Zapomnětlivost

Ke krátkodobé ztrátě paměti dochází zejména u medikamentů na úzkost, takzvané benzodiazepiny. S pamětí si umí pohrát i některá antidepresiva, léky na srdce včetně statinů (na vysoký cholesterol) a beta-blokátorů, léky na spaní a dokonce antihistaminika (léky tlumící alergické reakce).

Ztráta čichu

Ztrátou čichu trpíme hlavně při nachlazení. Současně s tím přicházíme většinou i o chuť k jídlu. Může za to nejen nemoc, ale i antibiotika a chemoterapeutika. Takové štěstí nemají často pacienti, kteří ztrácejí schopnost rozeznávat vůni jako vedlejší účinek tzv. interferonů.

Ty se běžně používají k léčení hepatitidy, leukemie a roztroušené sklerózy.

shutterstock_139278401
Ztráta čichu může trvat až 13 měsíců po ukončení léčby.

Patologické hráčství a hypersexualita

Je to až neuvěřitelné, ale použití ropinirolu k léčbě syndromu neklidných nohou a Parkinsonovy choroby může vést k patologickému hráčství a hypersexualitě. Lék také může způsobovat nečekané, náhlé usínání.

shutterstock_88643578
Dalšími vedlejšími účinky ropinirolu může být ztráta paměti nebo zmatenost.

Náměsíčnost i delirium

Lék na spaní Zolpin se zmiňuje ve spojení s možnými nevědomými aktivitami jako je noční příjem potravy nebo vařením. I při poměrně nízkých dávkách se mohou objevit smyslové iluze, noční můry, euforie a ve zvláštních případech i delirium.

Lék může způsobit i ztrátu paměti.

shutterstock_604457150
Ke snížení rizik je nutné zajistit nepřerušený spánek po dobu 7-8 hodin.

Halucinace

Nežádoucí účinky léku proti malárii, meflochinu, způsobují halucinace. Někteří pacienti se údajně pokoušeli i o sebevraždu. Proto vydal Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv varování před neurologickými a psychickými nežádoucími účinky.

Metlochin může způsobit závratě, ale i depresi.
Metlochin může způsobit závratě, ale i depresi.

Modrá moč

Zbarvení moči má na svědomí lék proti depresi amitriptylin, lék proti bolesti indomethacin a anestetikum propofol. Tyto medikamenty zbarvují moč kvůli umělým barvivům, které v sobě obsahují. Léky mohou způsobit i oranžovou barvu moči.

Do této skupiny patří rifampicin nebo protizánětlivý sulfasalazin.

Foto: shutterstock
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články