Facebook nám pomáhá navazovat kontakty, poskytuje informace. Na druhé straně nám může obrátit život naruby a jsou i případy, kdy byl příčinou řady úmrtí. Jak se nebezpečným vlastnostem Facebooku vyhnout?
Kromě hrozby napadení vašeho počítače škodlivým softwarem existují na Facebooku i další hrozby. Může to být neoprávněné vniknutí do vašeho účtu, sledování vaší aktivity, stalking, psychické vydírání, zneužití údajů či únik soukromých fotografií. Co můžete udělat, abyste takovým hrozbám zamezili?
1. V mobilu používejte alternativní aplikace
Mobilní aplikace Facebooku i Messengeru jsou pod palbou kritiky už od svého spuštění. Vyžadují totiž už při instalaci množství oprávnění, chtějí přístup k fotoaparátu, mikrofonu, poloze, kontaktům a další.
Dobrovolně tak poskytujete neznámým lidem veškeré informace o svém soukromí. Navíc aplikace běží nepozorovaně na pozadí, i když ji nepoužíváte.
Fotoaparát či mikrofon v telefonu lze aktivovat na dálku.
2. Aktivujte si dvoufázové ověření
Tento způsob přihlašování (2FA) má zásadní význam pro všechny důležité účty, používá se i u Googlu. Kromě hesla k účtu vyžaduje i další údaj, kterým je kód zaslaný prostřednictvím SMS nebo mobilní zprávy.
To znamená, že když vám někdo ukradne heslo, nebude mu k ničemu, když nebude mít váš telefon.
3. Využívejte správce hesel
Zásadně nepoužívejte jedno heslo pro více stránek, to platí i v případě Facebooku. Používají se většinou slabá hesla, a pokud ho někdo získá na jiném z vašich účtů, dostane se bez potíže ke všem, které máte na internetu.
4. Nezapomínejte na odhlášení
Už vám na Facebooku vyskočila po předchozím hledání nějakého zboží na internetu reklama přímo na tento výrobek? Určitě ano. To proto, že Facebook sleduje všechno, co na internetu děláte a to nejen na své vlastní webové stránce.
Použitím alternativní aplikace v mobilu zabráníte Facebooku v automatickém spouštění a sledování.
5. Zkontrolujte si zabezpečení Facebooku
K zabezpečení účtu na Facebooku slouží nejen dvoufázové ověření, ale na Facebooku najdete řadu dalších funkcí. Rozklikněte si nastavení zabezpečení a projděte si všechny možnosti.
Můžete si například nastavit výstrahu, když se někdo pokusí přihlásit z neznámého zařízení nebo prohlížeče. Zablokujte si služby, aplikace a kontakty, kterým nedůvěřujete.
6. Hlídejte si vlastní soukromí
Nezapomeňte na to, že Facebook je velký slídil a všechno, co řeknete nebo ukážete, může být použito proti vám. Zkontrolujte si nastavení osobních údajů, aby je neviděly nežádoucí osoby. Stejně tak si nastavte, kdo může vidět vaše příspěvky.
Pokud máte nastaveno veřejné, může je vidět kdokoliv na internetu, což je nebezpečné zejména tehdy, sdílíte-li choulostivé fotografie. Zkontrolujte, kdo může publikovat na váš timeline.