Domů     Konspirace: Přežil Elvis Presley svou smrt?
Konspirace: Přežil Elvis Presley svou smrt?
23.8.2017

Zatímco celý hudební svět šílí z jeho smrti, on pod jménem John Burrows nastupuje do letadla směr Buenos Aires. Tady, daleko od neustálé pozornosti fanoušků i médií, bude mít konečně klid. Je už toho na něj moc. Po všech těch vysilujících letech prahne po odpočinku a anonymním životě….

Tak zní jedna z dlouhé řady konspiračních teorií těch, kteří se odmítají smířit se smrtí Elvise Presleyho (1935–1977). Podle pár let starých průzkumů je o tom, že král rokenrolu nezemřel, přesvědčeno 7 procent Američanů. Kniha Žije Elvis? se stává bestsellerem.

(Ne)smrtelný král rokenrolu

Obvyklé vysílání je přerušeno a ze všech rádií i televizí zní jako jeden hlas šokující věta:

„Ve věku 42 let zemřel v Memphisu Elvis Presley.“ Kdo má v ten horký letní den, 16. srpna 1977, ruce a nohy, vyráží k branám Gracelandu, aby tu vzdal nepřekonatelnému králi rokenrolu poslední poctu.

Zároveň s tím se ovšem začínají šířit pochybnosti o jeho smrti. „Zinscenoval ji, aby se mohl uchýlit do klidného ústraní,“ šuškají si jeho příznivci, a munice pro to mají víc než dost.

Liší se výpovědi svědků o tom, v kolik hodin Elvisova snoubenka Ginger Aldenová (*1956) partnera na podlaze koupelny najde, co má v ten okamžik na sobě, kdy dorazí sanitka, nebo zda zpěvák ještě dýchá.

Zatímco podle zprávy soudního lékaře je nalezen už mrtvý, policejní zpráva uvádí bezvědomí. Otazníky vyvolávají i oživovací pokusy – jak a jestli vůbec proběhly.

Dva přivolaní zdravotníci navíc uvedou, že jim bezvládný člověk Elvise nepřipomíná, a pochybnosti dává výkřikem „Ó můj bože, to přece není Elvis!“ údajně najevo i sestra v nemocnici Baptist Memorial Hospital, připravující mrtvolu k ohledání.

Existuje několik verzí úmrtního listu, jeden z nich uvádí váhu 77 kg. O ní si ovšem obtloustlý Presley může nechat jen zdát. V době smrti má vážit něco přes metrák.

Pod tlakem FBI?

Další semínko pochybností je zaseto v momentě, kdy fandové spatří svého boha v rakvi. „Vypadá spíš jako vosková figurína,“ nese se davem. „Odkdy měl Elvis krátký tupý nos?“ zní jedna z výtek. Jiní se zastavují nad tvarem obočí či brady.

Záhadou je i samotná rakev. Ta váží přes 400 kg, což si někteří vysvětlují tím, že do ní byla schována klimatizační jednotka udržující voskovou figurínu nad bodem tání. Hlasy o tom, že Elvisova smrt je jen fingovaným divadlem, postupně nabírají na intenzitě.

Pro důvody jeho odchodu ze scény navíc není potřeba chodit daleko. Pravdou je, že i když stále vyprodává sály, nejlepší časy má Elvis v roce své smrti za sebou. Už to není ten ohebný mladík z mississippských slamů, lámající srdce na počkání.

Trápí ho deprese a nespavost, sužuje zelený zákal. Má problémy se srdcem a ledvinami. Bojuje s nadváhou a závislostí na lécích, které jsou jeho denním chlebem.

Jediné, co zůstává, je hlas. „Spousta lidí mu vyhrožovala smrtí. Je velká šance, že mohl být v programu na ochranu svědků,“ tvrdí publicista Monty Nicholson.

Americká vláda a FBI na něj údajně tlačí, aby donášel, zpěvák navíc nemá možnost dělat muziku tak, jak by opravdu chtěl. Přičtěte tlak fanoušků, dotěrnost médií a o slovo se hlásí předčasný důchod.

Musím se nejdřív zeptat otce

Aby smrt vypadala věrohodně, začne si Elvis údajně budovat image rozvodem zlomeného umělce, léčícího své splíny drogami. Po nahraném divadle pak odjíždí pod novou identitou užívat si života jinam.

Podle konspirátorů Presley ve skutečnosti návykové látky nenáviděl a nikdy je nebral. Dokonce spolupracoval s úřadem pro boj s narkotiky. Nemohl se tedy ničím předávkovat, jak se dodnes spekuluje, ačkoliv jako oficiální příčina je uvedena srdeční arytmie. A proč si nikdo nevyzvedl Elvisovu životní pojistku?

Čtyři měsíce po jeho smrti se fanouškům rozbuší srdce vzrušením nad fotkou, kterou v Gracelandu pořídí Mike Joseph. Za průhlednými dveřmi Presleyho domu je vidět postava, až nápadně podobná králi rokenrolu.

Další takový dvojník vzbudí rozruch na fotografii Muhammada Aliho (1942–2016) po jeho propuštění z nemocnice v září 1984. Svou troškou do mlýna spekulací přispěje i Presleyho dcera Lisa Marie (*1968).

Když se jí novináři v roce 1994 zeptají, zda se bude opravdu vdávat za Michaela Jacksona (1958–2009), odpoví, „že se musí nejdřív zeptat otce“. „Ale ten je přece od roku 1977 mrtvý,“ připomene jí překvapený reportér.

„To ano, ale já jsem s ním ve spirituálním spojení. Umím vyvolat jeho ducha ze záhrobí,“ vykličkuje Lisa Marie z podivného vyjádření.

Elvis hoteliér

Už jakousi samozřejmostí jsou pak historky od lidí, kteří Elvise po 16. srpnu 1977 viděli, a někdy s ním dokonce mluvili. Zpěvák v nich vystupuje jako stopař, hoteliér, zákazník v knihkupectví či v restauraci.

Jednou má na sobě hnědou koženou bundu a vypasované džíny, jindy bílou motocyklovou kombinézu a barevné brýle. Někteří dokonce tvrdí, že ho zahlédli ve filmu Sám doma.

Americký spisovatel a filmař Adam Muskiewicz nabídne 3 miliony dolarů tomu, kdo dokáže, že je Elvis živ a zdráv. Zatím se o ně nikdo nepřihlásil.

Foto: express.co.uk, nytimes.com, youtube.com, noisey.vice.com, commons.wikimedia.org, billboard.com
Související články
Záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Záhady a tajemství
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Záhady a tajemství
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
reklama
svět zločinu
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
záhady a tajemství
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Tajuplná templářská kaple v Praze: Kde se nacházela?
Řád templářských rytířů založený počátkem 12. století původně k ochraně poutníků do Svaté země si, jak je známo, zanedlouho získal velikou moc a je obestřen celou řadou tajemství. Rovněž v Čechách měli templáři svá sídla… Tajemné energetické linie? V Praze, v ulici s příznačným názvem Templová, se prý kdysi nacházela templářská komenda. Templáři údajně mimo […]
Stojí na Maltě nejstarší stavby světa?
Řeč bude o 10. nejmenší zemi na světě a zároveň o 4. nejhustěji zalidněné. Tento ostrůvek najdete 80 kilometrů jižně od Itálie a pro svou strategickou polohu platí po dlouhá staletí za obchodní uzel.   Nás teď bude ale zajímat mnohem ranější historie Malty. V těžko představitelných dobách 5. tisíciletí př. n. l. tu žije […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává