Skip to content

Konspirace: Přežil Elvis Presley svou smrt?

Zatímco celý hudební svět šílí z jeho smrti, on pod jménem John Burrows nastupuje do letadla směr Buenos Aires. Tady, daleko od neustálé pozornosti fanoušků i médií, bude mít konečně klid. Je už toho na něj moc.

Po všech těch vysilujících letech prahne po odpočinku a anonymním životě….

Tak zní jedna z dlouhé řady konspiračních teorií těch, kteří se odmítají smířit se smrtí Elvise Presleyho (1935–1977). Podle pár let starých průzkumů je o tom, že král rokenrolu nezemřel, přesvědčeno 7 procent Američanů.

Kniha Žije Elvis? se stává bestsellerem.

2
Elvis Presley vjíždí do Gracelandu. Je 15. srpna 1977, 24 hodin poté je mrtvý. Někteří fanoušci tomu však odmítají uvěřit.

(Ne)smrtelný král rokenrolu

Obvyklé vysílání je přerušeno a ze všech rádií i televizí zní jako jeden hlas šokující věta: „Ve věku 42 let zemřel v Memphisu Elvis Presley.“ Kdo má v ten horký letní den, 16. srpna 1977, ruce a nohy, vyráží k branám Gracelandu, aby tu vzdal nepřekonatelnému králi rokenrolu poslední poctu.

Zároveň s tím se ovšem začínají šířit pochybnosti o jeho smrti. „Zinscenoval ji, aby se mohl uchýlit do klidného ústraní,“ šuškají si jeho příznivci, a munice pro to mají víc než dost.

Liší se výpovědi svědků o tom, v kolik hodin Elvisova snoubenka Ginger Aldenová (*1956) partnera na podlaze koupelny najde, co má v ten okamžik na sobě, kdy dorazí sanitka, nebo zda zpěvák ještě dýchá.

Zatímco podle zprávy soudního lékaře je nalezen už mrtvý, policejní zpráva uvádí bezvědomí. Otazníky vyvolávají i oživovací pokusy – jak a jestli vůbec proběhly.

Dva přivolaní zdravotníci navíc uvedou, že jim bezvládný člověk Elvise nepřipomíná, a pochybnosti dává výkřikem „Ó můj bože, to přece není Elvis!“ údajně najevo i sestra v nemocnici Baptist Memorial Hospital, připravující mrtvolu k ohledání.

Existuje několik verzí úmrtního listu, jeden z nich uvádí váhu 77 kg. O ní si ovšem obtloustlý Presley může nechat jen zdát. V době smrti má vážit něco přes metrák.

3
Ležel v rakvi skutečný král rokenrolu, nebo šlo o voskovou figurínu?

Pod tlakem FBI?

Další semínko pochybností je zaseto v momentě, kdy fandové spatří svého boha v rakvi. „Vypadá spíš jako vosková figurína,“ nese se davem. „Odkdy měl Elvis krátký tupý nos?“ zní jedna z výtek. Jiní se zastavují nad tvarem obočí či brady.

Záhadou je i samotná rakev. Ta váží přes 400 kg, což si někteří vysvětlují tím, že do ní byla schována klimatizační jednotka udržující voskovou figurínu nad bodem tání. Hlasy o tom, že Elvisova smrt je jen fingovaným divadlem, postupně nabírají na intenzitě.

Pro důvody jeho odchodu ze scény navíc není potřeba chodit daleko. Pravdou je, že i když stále vyprodává sály, nejlepší časy má Elvis v roce své smrti za sebou. Už to není ten ohebný mladík z mississippských slamů, lámající srdce na počkání.

Trápí ho deprese a nespavost, sužuje zelený zákal. Má problémy se srdcem a ledvinami. Bojuje s nadváhou a závislostí na lécích, které jsou jeho denním chlebem.

Jediné, co zůstává, je hlas. „Spousta lidí mu vyhrožovala smrtí. Je velká šance, že mohl být v programu na ochranu svědků,“ tvrdí publicista Monty Nicholson. Americká vláda a FBI na něj údajně tlačí, aby donášel, zpěvák navíc nemá možnost dělat muziku tak, jak by opravdu chtěl.

Přičtěte tlak fanoušků, dotěrnost médií a o slovo se hlásí předčasný důchod.

4
Někteří dokonce tvrdí, že Elvise zahlédli ve filmu Sám doma jako vousatého muže za paní McCallisterovou.

Musím se nejdřív zeptat otce

Aby smrt vypadala věrohodně, začne si Elvis údajně budovat image rozvodem zlomeného umělce, léčícího své splíny drogami. Po nahraném divadle pak odjíždí pod novou identitou užívat si života jinam. Podle konspirátorů Presley ve skutečnosti návykové látky nenáviděl a nikdy je nebral.

Dokonce spolupracoval s úřadem pro boj s narkotiky. Nemohl se tedy ničím předávkovat, jak se dodnes spekuluje, ačkoliv jako oficiální příčina je uvedena srdeční arytmie. A proč si nikdo nevyzvedl Elvisovu životní pojistku?

Čtyři měsíce po jeho smrti se fanouškům rozbuší srdce vzrušením nad fotkou, kterou v Gracelandu pořídí Mike Joseph. Za průhlednými dveřmi Presleyho domu je vidět postava, až nápadně podobná králi rokenrolu.

Další takový dvojník vzbudí rozruch na fotografii Muhammada Aliho (1942–2016) po jeho propuštění z nemocnice v září 1984. Svou troškou do mlýna spekulací přispěje i Presleyho dcera Lisa Marie (*1968). Když se jí novináři v roce 1994 zeptají, zda se bude opravdu vdávat za Michaela Jacksona (1958–2009), odpoví, „že se musí nejdřív zeptat otce“. „Ale ten je přece od roku 1977 mrtvý,“ připomene jí překvapený reportér.

„To ano, ale já jsem s ním ve spirituálním spojení. Umím vyvolat jeho ducha ze záhrobí,“ vykličkuje Lisa Marie z podivného vyjádření.

5
Leží v tomhle hrobě opravdu Elvis?

Elvis hoteliér

Už jakousi samozřejmostí jsou pak historky od lidí, kteří Elvise po 16. srpnu 1977 viděli, a někdy s ním dokonce mluvili. Zpěvák v nich vystupuje jako stopař, hoteliér, zákazník v knihkupectví či v restauraci.

Jednou má na sobě hnědou koženou bundu a vypasované džíny, jindy bílou motocyklovou kombinézu a barevné brýle. Někteří dokonce tvrdí, že ho zahlédli ve filmu Sám doma. Americký spisovatel a filmař Adam Muskiewicz nabídne 3 miliony dolarů tomu, kdo dokáže, že je Elvis živ a zdráv.

Zatím se o ně nikdo nepřihlásil.

Foto: express.co.uk, nytimes.com, youtube.com, noisey.vice.com, commons.wikimedia.org, billboard.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Pacienti s osteoporózou by se neměli bát pravidelně cvičit
21stoleti.cz

Pacienti s osteoporózou by se...

Miliony lidí s osteoporózou by se neměly bát pravidelně...
Záhada smrti dobyvatele Everestu: Chtěl ho zdolat v dámských botách?
enigmaplus.cz

Záhada smrti dobyvatele...

Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho...
Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance prozrazuje potenciál Mission R
iluxus.cz

Porsche 718 Cayman GT4...

Od studie na závodní trať....
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Lékařka Vlasta Kálalová: Štěstí nalezla až v Orientu
epochalnisvet.cz

Lékařka Vlasta Kálalová:...

Zapsat se na studium medicíny za první republiky...
Sen o kočáru se zopakoval hned třikrát
skutecnepribehy.cz

Sen o kočáru se zopakoval...

Probudila jsem se hrůzou. Kočár...
Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
enigmaplus.cz

Příběh muže, který přežil pád...

Statistika říká, že pád ze třetího patra...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...