Domů     Konspirace: Přežil Elvis Presley svou smrt?
Konspirace: Přežil Elvis Presley svou smrt?
23.8.2017

Zatímco celý hudební svět šílí z jeho smrti, on pod jménem John Burrows nastupuje do letadla směr Buenos Aires. Tady, daleko od neustálé pozornosti fanoušků i médií, bude mít konečně klid. Je už toho na něj moc. Po všech těch vysilujících letech prahne po odpočinku a anonymním životě….

Tak zní jedna z dlouhé řady konspiračních teorií těch, kteří se odmítají smířit se smrtí Elvise Presleyho (1935–1977). Podle pár let starých průzkumů je o tom, že král rokenrolu nezemřel, přesvědčeno 7 procent Američanů. Kniha Žije Elvis? se stává bestsellerem.

(Ne)smrtelný král rokenrolu

Obvyklé vysílání je přerušeno a ze všech rádií i televizí zní jako jeden hlas šokující věta:

„Ve věku 42 let zemřel v Memphisu Elvis Presley.“ Kdo má v ten horký letní den, 16. srpna 1977, ruce a nohy, vyráží k branám Gracelandu, aby tu vzdal nepřekonatelnému králi rokenrolu poslední poctu.

Zároveň s tím se ovšem začínají šířit pochybnosti o jeho smrti. „Zinscenoval ji, aby se mohl uchýlit do klidného ústraní,“ šuškají si jeho příznivci, a munice pro to mají víc než dost.

Liší se výpovědi svědků o tom, v kolik hodin Elvisova snoubenka Ginger Aldenová (*1956) partnera na podlaze koupelny najde, co má v ten okamžik na sobě, kdy dorazí sanitka, nebo zda zpěvák ještě dýchá.

Zatímco podle zprávy soudního lékaře je nalezen už mrtvý, policejní zpráva uvádí bezvědomí. Otazníky vyvolávají i oživovací pokusy – jak a jestli vůbec proběhly.

Dva přivolaní zdravotníci navíc uvedou, že jim bezvládný člověk Elvise nepřipomíná, a pochybnosti dává výkřikem „Ó můj bože, to přece není Elvis!“ údajně najevo i sestra v nemocnici Baptist Memorial Hospital, připravující mrtvolu k ohledání.

Existuje několik verzí úmrtního listu, jeden z nich uvádí váhu 77 kg. O ní si ovšem obtloustlý Presley může nechat jen zdát. V době smrti má vážit něco přes metrák.

Pod tlakem FBI?

Další semínko pochybností je zaseto v momentě, kdy fandové spatří svého boha v rakvi. „Vypadá spíš jako vosková figurína,“ nese se davem. „Odkdy měl Elvis krátký tupý nos?“ zní jedna z výtek. Jiní se zastavují nad tvarem obočí či brady.

Záhadou je i samotná rakev. Ta váží přes 400 kg, což si někteří vysvětlují tím, že do ní byla schována klimatizační jednotka udržující voskovou figurínu nad bodem tání. Hlasy o tom, že Elvisova smrt je jen fingovaným divadlem, postupně nabírají na intenzitě.

Pro důvody jeho odchodu ze scény navíc není potřeba chodit daleko. Pravdou je, že i když stále vyprodává sály, nejlepší časy má Elvis v roce své smrti za sebou. Už to není ten ohebný mladík z mississippských slamů, lámající srdce na počkání.

Trápí ho deprese a nespavost, sužuje zelený zákal. Má problémy se srdcem a ledvinami. Bojuje s nadváhou a závislostí na lécích, které jsou jeho denním chlebem.

Jediné, co zůstává, je hlas. „Spousta lidí mu vyhrožovala smrtí. Je velká šance, že mohl být v programu na ochranu svědků,“ tvrdí publicista Monty Nicholson.

Americká vláda a FBI na něj údajně tlačí, aby donášel, zpěvák navíc nemá možnost dělat muziku tak, jak by opravdu chtěl. Přičtěte tlak fanoušků, dotěrnost médií a o slovo se hlásí předčasný důchod.

Musím se nejdřív zeptat otce

Aby smrt vypadala věrohodně, začne si Elvis údajně budovat image rozvodem zlomeného umělce, léčícího své splíny drogami. Po nahraném divadle pak odjíždí pod novou identitou užívat si života jinam.

Podle konspirátorů Presley ve skutečnosti návykové látky nenáviděl a nikdy je nebral. Dokonce spolupracoval s úřadem pro boj s narkotiky. Nemohl se tedy ničím předávkovat, jak se dodnes spekuluje, ačkoliv jako oficiální příčina je uvedena srdeční arytmie. A proč si nikdo nevyzvedl Elvisovu životní pojistku?

Čtyři měsíce po jeho smrti se fanouškům rozbuší srdce vzrušením nad fotkou, kterou v Gracelandu pořídí Mike Joseph. Za průhlednými dveřmi Presleyho domu je vidět postava, až nápadně podobná králi rokenrolu.

Další takový dvojník vzbudí rozruch na fotografii Muhammada Aliho (1942–2016) po jeho propuštění z nemocnice v září 1984. Svou troškou do mlýna spekulací přispěje i Presleyho dcera Lisa Marie (*1968).

Když se jí novináři v roce 1994 zeptají, zda se bude opravdu vdávat za Michaela Jacksona (1958–2009), odpoví, „že se musí nejdřív zeptat otce“. „Ale ten je přece od roku 1977 mrtvý,“ připomene jí překvapený reportér.

„To ano, ale já jsem s ním ve spirituálním spojení. Umím vyvolat jeho ducha ze záhrobí,“ vykličkuje Lisa Marie z podivného vyjádření.

Elvis hoteliér

Už jakousi samozřejmostí jsou pak historky od lidí, kteří Elvise po 16. srpnu 1977 viděli, a někdy s ním dokonce mluvili. Zpěvák v nich vystupuje jako stopař, hoteliér, zákazník v knihkupectví či v restauraci.

Jednou má na sobě hnědou koženou bundu a vypasované džíny, jindy bílou motocyklovou kombinézu a barevné brýle. Někteří dokonce tvrdí, že ho zahlédli ve filmu Sám doma.

Americký spisovatel a filmař Adam Muskiewicz nabídne 3 miliony dolarů tomu, kdo dokáže, že je Elvis živ a zdráv. Zatím se o ně nikdo nepřihlásil.

Foto: express.co.uk, nytimes.com, youtube.com, noisey.vice.com, commons.wikimedia.org, billboard.com
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se