John Dee zajásá. Konečně se mu podařilo rozlousknout šifru na záhadném obrazu z hradu Rožmberk. Jenže jeho radost netrvá dlouho. Zjeví se mu přízrak Bílé paní, která mu se zlověstným úsměvem oznámí, co čeká poslední příslušníky jejího rodu. Proč by přála svým příbuzným neštěstí?
Sedmnácté století českým rodům nepřálo. Tehdy vymřeli po meči mocní Rožmberkové i vlivní Pernštejnové. O těch prvních se traduje, že k jejich konci přispěly nadpřirozené síly.
Strašlivé prokletí na ně údajně seslala Perchta z Rožmberka (1429 – 1476), všeobecně známá jako Bílá paní. Jaký by měla důvod ke zničení vlastní rodiny?
Marné prosby
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ píše Perchta srdceryvný dopis svému bratrovi vratislavskému biskupovi Joštovi (1430 – 1467).
Podobných úpěnlivých listů se dochovalo třicet dva a všechny vydávají svědectví o krutém zacházení, jemuž byla dcera předního českého velmožeze strany svého manžela Jana V. Lichtenštejna († 1473) i jeho rodiny vystavena.
Jenže Perchtiny zoufalé prosby zůstanou nevyslyšeny, a tak její utrpení ukončí až smrt jejího muže. Ten podle pověsti žádá Perchtu na smrtelném loži o odpuštění. Ona mu ho však odmítne dát.
Její choť ji tedy prokleje, a proto musí po staletích bloudit po hradech i zámcích jako Bílá paní. To však není celý příběh. Prokletá žena údajně sama na své necitelné příbuzné svolala kletbu. Co bylo jejím obsahem?
Hrůzná hádanka
Zámožný šlechtic Vilém z Rožmberka (1535 – 1592) na své panství pozve slavného anglického alchymistu Johna Dee (1527 – 1609). Angličan má za úkol rozluštit tajuplný nápis na obraze Bílé paní nalezeném na hradě Rožmberk.
Podle pověsti ten, kdo hádanku rozluští, přízrak osvobodí a on mu za odměnu daruje obrovský poklad. Jenže když Dee poselství rozlouskne, objeví se Bílá paní, která mu místo slíbeného bohatství ukáže v křišťálové kouli rozlomený rožmberský erb.
Zpráva je jasná – rod Rožmberků vymře. Zda skutečně slavný mág vzkaz vyluštil, není známo. S jistotou lze tvrdit pouze to, že Vilém z Rožmberka se nedočká potomka ani v jednom ze svých čtyř manželství.
Jeho bratr Petr Vok (1539 – 1611) po sobě také žádného legitimního dědice nezanechá. Opravdu to mohla způsobit pomstychtivá Bílá paní?
Trest za rabování?
Předek obou bratrů Petr IV. z Rožmberka (1462 – 1523) měl na věc jiný názor. „Můj rod stíhá kletba za násilné uchvácení církevního majetku v době husitství,“ tvrdil prý a pokusil se veškeré bohatství odkázat církvi.
Jenže jeho dědicové závěť napadli. Z bohulibé snahy o napravení starých křivd tedy sešlo. Přinesl Rožmberkům smůlu ukradený majetek? Vyloučeno není, že hlavní příčinou vymření mocného rodu se stala docela jednoduše špatná životospráva šlechticů.