Když jdou nakupovat, mají jiné seznamy než vy. Dělají obrovské zásoby, ve sklepech a spížích skladují po tunách potraviny, mýdlo, pohonné hmoty, zbraně.
Pořizují metráky soli, rýže, stovky kilogramů dětské krupice. Říká se jim „preppers“ a jsou připraveni na konec civilizace. Co vy?
Všude po světě jich je spousta, jenom o nich nevíte. Ve Spojených státech amerických se na den po dni X připravuje asi 5 milionů lidí. V Česku prepperů napočítáme několik tisíc. Stejně jako jejich američtí kolegové, i oni si dělají gigantické zásoby. A nevadí, že zrovna žijí v paneláku, předzásobují si chaty…
Infarkt civilizace
„Říkají o nás, že jsme paranoidní. Řekl bych, spíš předvídaví, to sedí mnohem líp,“ říká 46letý Chuck Izzo, státní zaměstnanec, ale hlavně otec. Tisíce hodin předělává sklep a připravuje se na den velkého soudu.
Utrácí tisíce dolarů, nedávno koupil výkonný generátor vyrábějící elektřinu, doplňuje zásoby stovkami kilogramů potravin a materiálu.
Jestli je paranoidní, tak v tom případě je paranoidní třetina všech Američanů – 100 milionů lidí, kteří podle odhadů už mají konkrétní plány pro případ výjimečného stavu a pro případ anarchie.
A tento stav může přijít opravdu nečekaně. Podobně jako při ekonomické krizi v Argentině (2001), pár dní po hurikánu Katrina v New Orleansu (2005), při masivním blackoutu, jenž ochromí skoro celou Brazílii (2009). Preppeři (z angličtiny:
prepare – připravit se) nečekají ani tak apokalypsu biblických rozměrů, jako spíš infarkt civilizace způsobený výpadkem proudu, anarchií, válkou nebo masivním elektromagnetickým impulzem vyslaným ze Slunce.
Všechno může přijít ze dne na den.
Kupte si bunkr na klíč
Nejdůležitější je mít zásoby potravin a kanystry s vodou. Bedny se zbraněmi a desetitisíce kusů munice. Taky zabalené batohy pro případ překotného útěku, pro každého člena rodiny jeden. V nich jsou sušená masa, suchary, voda, deky, kompas.
Podle nejradikálnějších prepperů je taky zapotřebí mít takový zbraňový arzenál a odhodlanost, aby byl člověk připraven zabíjet druhé. V posledních třech letech si na zahradě nebo předzahrádce nechají postavit svůj malý bunkr tisíce Američanů. Pro někoho je to pocit bezpečí, pro jiné výnosný byznys.
Výrobci ohnivzdorných ocelových bunkrů a kontejnerů zaznamenávají meziroční nárůst poptávky ve výši 200 až 2 000 procent. Američané jsou ochotni zaplatit za podzemní prefabrikáty od 120 000 korun do několika milionů.
Řetězec potravinových velkoobchodů Costco dokonce nabízí pohotovostní zásobu potravin pro čtyři osoby na rok za cenu 3 999,99 dolaru (80 000 Kč).
Za 50 dolarů si můžete koupit balení semen zeleniny na plochu 1 aru a generátor na výrobu elektrického proudu za 3 000 dolarů.