Jeden z nejpozoruhodnějších rysů lidské rasy není až tak docela lidský. Přizpůsobení životu ve velkých horských výškách nepatří původně modernímu neboli moudrému člověku homo sapiens sapiens.
Fyziologická schopnost domorodých Tibeťanů přežívat ve vysokohorských podmínkách má překvapivý původ.
Nová americká studie zjistila, že tuto schopnost zdědili po denisovanech, dávno vyhynulé větvi neandertálců! Objev naznačuje dosud podceňovaný důvod, proč moderní člověk nakonec jako jediný přežil:
naši dávní předkové se poté, co před zhruba 60 000 lety opustili Afriku, křížili s místními archaickými druhy lidí, a to jim šlo k duhu!
Gen pro dýchání řídkého vzduchu
„Nejspíš se během historie lidstva mísili mnohokrát. Získávání genů od jiných druhů bylo pro evoluci důležité,“ říká biolog Rasmus Nielsen z Kalifornské univerzity v Berkeley.
Nielsen a jeho kolegové vypozorovali, že Tibeťané mají jinou formu genu zvaného EPAS1, který zřejmě hraje roli při přizpůsobení člověka na podmínky řídkého vzduchu.
Když se lidé z nížin začnou aklimatizovat ve vysokohorském prostředí, jejich tělo se přizpůsobuje tím, že zvýší v krvi množství proteinu hemoglobinu. Ten přenáší kyslík z plic do tkání. Ale u Tibeťanů se hodnoty hemoglobinu zdaleka tolik nezvyšují!
To jim pomáhá vyhnout se srdečním problémům spojeným s vysokými hodnotami hemoglobinu v krvi. Tibetské ženy mají navíc další výhody! Nemají tak často vysoký tlak v těhotenství jako ženy z nížin a na rozdíl od nich nemají problémy rodit ve výškách.
Kůstka stará 41 000 let
Vysoké množství mutací genu EPAS1 mezi Tibeťany ale neodpovídá dosud uznávaným teoriím o migraci archaických lidí. Nikdo netuší, kde přesně se tento gen vzal!
Téměř kompletní genom denisovanů byl rozluštěn teprve v roce 2010 z malé kůstky ženského prstu nalezené v Denisově jeskyni v jižní Sibiři. Kůstka stará 41 000 let nebyla ani moderního člověka, ani neandertálce.
Genetická analýza prokázala, že žena patřila k novému druhu archaických lidí, kteří dostali jméno denisované.
Nielsen s kolegy ve studii srovnávali DNA 40 Tibeťanů a DNA 40 Chanů, nejpočetnější čínské etnické skupiny s genomem denisovanů. A přišli na to, že gen EPAS1 denisovanů se téměř naprosto shoduje s tím, který mají Tibeťané.