Domů     Francouzský politik Pierre Laval: Hájil zájmy své rodné země, nebo nacistů?
Francouzský politik Pierre Laval: Hájil zájmy své rodné země, nebo nacistů?
13.6.2017

Koncem 30. let řada demokratů po celé Evropě viděla ve Francii jedinou možnou hráz proti rozpínavé politice nacistického Německa. Ukázalo se však, že vnitřně slabá a rozpolcená Francie byla vůči Hitlerovi zcela bezmocná.

Vše vyvrcholilo v roce 1940, kdy se pod tlakem německých vojsk francouzská branná moc zhroutila během pouhých šesti týdnů. Jedním z nejviditelnějších symbolů francouzské slabosti se stal politik Pierre Laval.

Ministerským předsedou se 10. května 1940 v Londýně stává Winston Churchill (1874–1965). Hned musí řešit zásadní problém, z druhého břehu kanálu La Manche přicházejí znepokojivé zprávy o invazi nacistů do zemí Beneluxu a Francie. Zatímco Churchill se snaží udržet si klid, francouzští představitelé kolabují.

Jedním z nich je i Pierre Laval (1883–1945), kdysi oblíbený politik. Už v roce 1925 se stal poprvé členem vlády na postu ministra veřejných prací.

Krátce poté si zažil svůj první skandál, když se mu záhadným způsobem rozrostl majetek a byl obviňován, že své bohatství čerpá z veřejných prostředků.

Přesto Laval obratně politicky tančí a v době vrcholící hospodářské krize se v roce 1931 stává francouzským premiérem.

Není bez zajímavosti, že ve svém vládním týmu má i prvního ministra tmavé pleti v historii Francie Blaise Diagneho (1872–1934), pocházejícího ze Senegalu.

Nutno podotknout, že Francie pod Lavalovým vedením zvládala krizi lépe než třeba Německo nebo Československo. Laval získal nemalý věhlas, a časopis Time ho v roce 1931 dokonce vyhlásil osobností roku.

Ovšem výběr tohoto magazínu neznamená vždy pochvalu, koncem třicátých let zvolil osobností roku Hitlera i Stalina, v moderní době si pak tento titul odnesl třeba Vladimir Putin.

Lavalovým snem bylo nastolení trvalého míru v Evropě. Jenže to bylo v okamžicích, kdy značnou část Evropy ovládaly krvelačné a autoritativní sklony, nemožné.

I proto se Laval pustil do diplomatických jednání, která by kolem Francie vytvořila svazek spřátelených států.

V roce 1935 tak byla podepsána spojenecká dohoda mezi Francií a SSSR. Zůstalo však jen u slov, k žádným konkrétním dohodám nedošlo, stejně jako v případě československo-sovětské smlouvy.

Francie už v té době byla ve vleku Velké Británie a Londýn preferoval politiku pacifismu a usmiřování protivníků ústupky (tzv. appeasementu).

Laval Angličany v lásce neměl, zvláště po aféře, kdy se na veřejnost dostal tajný plán na rozdělení Habeše (Etiopie), na kterou zaútočila fašistická Itálie.

Plán Laval připravil společně  s britským ministrem zahraničí Samuelem Hoarem a jeho účelem mělo být uspokojení Itálie, přičemž na veřejnosti francouzská vláda a sám laval vystupoval proti italské agresi.

Sázka na mír Lavalovi nevyšla, 1. září 1939 německá armáda překročila polské hranice.

Francie a Velká Británie velmi neochotně vyhlašují Německu válku. Jejich letectvo se však zmůže jen na shazování letáků na německá města. Když 10. května 1940 Německo zaútočí na západní frontě, je Francie ztracena.

Francie byla na kolenou. Velká část země, její tři pětiny, zůstala pod okupační správou, jihovýchod Francie si udržel jistou míru autonomie. Vedoucím přestavitelem země se stal bývalý voják Philippe Pétain (1856–1851).

Vláda přesídlila do lázeňského města Vichy.  Ani Laval nezůstal bez funkcí. V červnu 1940 jej Pétain jmenoval předsedou vlády. Zpočátku Francouzi přijali nového premiéra s radostí, pamatovali si jeho protinacistické názory z předválečných let. Nicméně naděje do něj vkládané Laval zklamal na celé čáře.

Nejvíce se přimknutí k Německu projevilo v židovské otázce. Vichystický režim přijal v letech 1940 a 1941 antisemitské zákony, tzv. Židovské statuty (Statuts de Juifs), které definovaly židovství jako rasu a omezovaly občanská práva Židů.

První status z 3. října 1940 stanovil, že za Žida je považován každý, kdo má tři prarodiče židovské rasy, nebo dva a žije zároveň v manželství s partnerem židovského původu.

Začátkem června 1941 byl vydán tzv. Druhý status, který vymezil pojem „položida“. Oba zákony znamenaly vyloučení Židů z veřejného života a mnoha zaměstnání: školství, armády, politiky a sdělovacích prostředků.

Zároveň dávaly policejním prefekturám oprávnění zavírat Židy do internačních táborů.

Protiněmecké nálady samozřejmě ve Francii sílily. Zvláště, když premiér Laval odevzdal do rukou nacistů nemalé zásoby zlatých francouzských rezerv. To bylo příliš i na Pétaina, který Lavala nechal odvolat.

Ten se poté vrátil do Paříže, kde však pocítil nenávist ze strany obyčejných Francouzů. Dvakrát na něj byl spáchán neúspěšný atentát.

V roce 1942 se Laval vrací do vlády. Přesto, že situace na bojištích se pomalu mění ve prospěch protinacistické koalice, Laval sebevědomě prohlašuje:

„Nic mě nedonutí odstoupit od politiky spolupráce s Německem, protože právě to je v životním zájmu Francie.“ A nechá odeslat tisíce Francouzů do Německa na nucené práce výměnou za návrat několika francouzských zajatců.

V červenci 1944 se spojenci vylodí v Normandii a postupují do francouzského vnitrozemí. „Nejste ve válce, nesmíte se účastnit bojů,“ apeluje Laval na Francouze. Pochopitelně, že marně.

V srpnu 1944 vypukne v Paříži povstání a 24. srpna do města vkročí i jednotky svobodných Francouzů, které se přeplavily z Británie. Laval, Pétain a další činitelé vichystického režimu prchají do Německa.

Když americká vojska začnou obsazovat i samotné Německo, Laval na poslední chvíli utíká do frankistického Španělska. Ovšem, není mu to nic platné, madridský soud jej na žádost Francouzů vydává do Paříže. Před soud usedá společně s Pétainem. Obžaloba?

Spiknutí proti bezpečnosti státu a kolaborace s nepřítelem. Laval je odsouzen k smrti a patnáctého října 1945 postaven před popravčí četu…

Foto: Alchetron, ZetaBoards, NPR, The Constantine Report, Aletti Palace Hôtel
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz