Známý agent 007 by se možná cítil trochu zahanbeně, kdyby se díval na výrobky nositelné elektroniky, které dnes můžeme běžně koupit na internetu.
Jeho chytré hodinky sice zvládly na dálku odpálit výbušninu, jenže sofistikované funkce nyní umí i podstatně menší „hračky“. Maličké chytré prsteny třeba dokáží přivolat pomoc při napadení. Jaké další vychytávky chytré šperky umí?
Zatímco větší nositelná elektronika jako chytré náramky a hodinky se začala objevovat už dříve, chytré prsteny zažily boom až v roce 2013, kdy se na trhu objevil první kousek, NFC ring. První verze díky NFC technologii (bezdrátový přenos dat na krátké vzdálenosti) dokázala ukládat nebo sdílet různá data (webové odkazy, fotky aj.) a automatizovat některé každodenní úkony.
Uživatelé NFC prstenu například mohou poklepáním na jeden ze dvou NFC štítků odemknout vchodové dveře, zapnout Wi-Fi při vstupu do domu anebo aktivovat GPS navigaci, pokud usednou za volant svého auta. V současnosti tvůrci NFC prstenu pracují také na verzi, která umožní bezkontaktní placení.
Na rozdíl od většiny konkurence tento chytrý prsten nemusíte nabíjet. Ceny této vychytávky se pohybují od 450 do 1050 korun. Prsten pracuje v tandemu s chytrým telefonem, který přečte NFC štítky, tedy s většinou smartphonů jedoucích na Androidu.
Chytrý prsten zalarmuje policii při napadení nositele
Když vás pozdě v noci v temné uličce napadne zloděj či násilník, vytočit číslo policie už asi nestihnete. Zachránit vás ale může chytrý prsten Nimb, který ukrývá nouzové tlačítko.
Stisknete jej po dobu tří sekund a nenápadný šperk vyšle automatizované volání o pomoc policii nebo vašim přátelům. Zároveň jim také odešle informaci o vaší poloze a začne nahrávat zvuk z vašeho okolí.
Tyto chytré šperky nemusí pomoci jen obětem násilí, ale jejich funkce usnadní i záchranu lidí zasažených živelní pohromou.
Falešný poplach může nositel do 15 sekund zrušit, i když zmáčknutí alarmu omylem by měla zabránit vibrace, která na zapnutí nouzového tlačítka upozorňuje.
Nimb se odlišně rozvibruje také, pokud se příliš vzdálíte od svého chytrého telefonu, abyste předešli jeho ztrátě nebo krádeži. Na trhu by se měl Nimb objevit v červenci 2017, kdy zákazníci dostanou první předem objednané kousky. Jeden prsten aktuálně stojí přibližně 3 tisíce Kč.
Pásek, který z „hloupých“ hodinek udělá chytré
Vypadá jako obyčejný řemínek, ale svému majiteli dovoluje volání bez sluchátka anebo telefonu po ruce. Pro přijetí hovoru si stačí přiložit prst k uchu.
Zní to tak trochu jako nějaký výmysl z kouzelnické školy v Bradavicích, ale chytrý náramek SGNL vysílá data vibracemi v lidském těle.
Když vám někdo zavolá, pásek pošle vibrace do konečků prstů a po přiložení prstu na ucho, vibrace zesílí a jsou přeměněny na zvuk. V náramku se schovává také zabudovaný mikrofon.
Pásek spárovaný přes bluetooth s chytrým telefonem vlastně umožňuje přijímat hovory, aniž byste museli prohrabávat tašku, když uslyšíte vyzvánění. Kvůli specifickému přenosu zvuku lze dobře slyšet volajícího na druhém konci i v hlučném prostředí.
Navíc díky vibraci jeho slova naopak nemá šanci slyšet nikdo v těsné blízkosti příjemce hovoru.
Když obyčejný řemínek od klasických hodinek vyměníte za náramek SGNL, najednou získáte chytré hodinky.
Kromě komfortnějšího volání nabízí pásek také různé fitness funkce (krokoměr, počítání spálených kalorií, uběhnuté vzdálenosti apod.) a notifikace příchozích SMS či e-mailů. Koncem letošního léta by se měl chytrý řemínek dostat do prodeje.
Další zajímavé čtení naleznete na elektrina.cz a na mysgnl.com.