Skip to content

Veletrh vědy na pražském výstavišti: Tváří v tvář umělé inteligenci!

Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v ČR, která se uskuteční od 8. do 10. června 2017 na pražském výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech.

Akce, kterou již třetím rokem pořádá Akademie věd ČR, se bude i letos zabývat vědou ve všech jejich podobách a nabídne svým návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů.

FOTO 2

Výlet do vesmíru v multimediální show, exkurze do jaderného reaktoru díky virtuální realitě, největší dron ve střední Evropě v akci, Klamárium plné optických klamů či návštěva středověkého Pražského hradu prostřednictvím detailních animací – to jsou jen střípky z programu Veletrhu vědy, který však není pouze o zábavě.

Nabídne také kariérní zónu s informacemi o pracovním uplatnění absolventů, zónu pro pedagogy, setkání s vědci, workshopy či přednášky.

FOTO 5

Letošní novinkou budou panelové diskuse na témata současné společnosti a špičkového výzkumu s moderátorem Václavem Moravcem a předními odborníky české vědy. Vstup na Veletrh vědy je zdarma.

Jaká jsou největší lákadla Veletrhu vědy?

FOTO 3

Výroba a měření vlastního zemětřesení

Velkým lákadlem bude stánek Geofyzikálního ústavu AV ČR, kde si lidé budou moci vyrobit vlastní zemětřesení, změřit jeho sílu, poslechnout si zvuky doprovázející seismickou aktivitu v Západních Čechách nebo se dozvědět, jak probíhá lokalizace a určení hloubky místa vzniku zemětřesení.

Největší dron ve střední Evropě v akci

Expozici s bezpilotními drony si připravila Přírodovědecká fakulta UK. Na veletrhu naučí zájemce drony ovládat díky bezpečnému trenažéru a předvede také exkluzivní exponát – největší dron ve střední Evropě v akci.

Tváří v tvář umělé inteligenci

Milovníci umělé inteligence ocení stanoviště společnosti CYBER GLOBAL s robotem NAO, který díky české umělé inteligenci Metila člověku v dialogu velmi dobře rozumí. Tento robot dokáže řídit týmy a procesem vzdělávání je posouvat k vyšším výkonům.

Lidstvo se dostává do bodu zlomu, kdy člověk a robot spojují své síly, aby společně dosáhli většího pokroku ve světě nových technologií.

Návštěva jaderného reaktoru díky virtuální realitě

Unikátní expozice virtuální reality AV ČR umožní návštěvníkům akce exkurzi do jaderného reaktoru. To vše díky schematickému 3D modelu, který bude mít na Veletrhu vědy svou premiéru.

Svět komiksových bublin od A do Z

Ústav pro českou literaturu AV ČR se letos se svými návštěvníky vypraví do říše panelů a bublin. Celá expozice i doprovodné aktivity se totiž zaměří na komiksové téma. Kromě bohatě zásobené čítárny jsou na programu přednášky, dílny i prezentace, ze kterých se člověk dozví, co vůbec dělá komiks komiksem, jaké jsou jeho zvláštnosti, čím se liší český komiks od světového a proč stojí za to ho zkoumat.

Největší mince na světě

Česká firma GSP Mincovna a. s. na veletrh za přísných bezpečnostních opatření přiveze model největší mince na světě, vytvořené u příležitosti 100. výročí založení Československa. Mince je vyrobena z ryzího stříbra, v průměru má 90 centimetrů a váží neuvěřitelných 500 kilogramů.

Dominantou rubové strany je portrét prezidenta T. G. Masaryka.

Pěstování rostlin ve skle i vše o vodě

Pro vášnivé botaniky připraví svůj stánek Botanický ústav AV ČR. Lidé si zde zkusí opylovat květy, měřit schopnosti šíření semen a seznámí se s životním cyklem rostliny. Dozví se také, co je dobré znát o vodě pitné, vodě ke koupání, ale i vodě odpadní.

Zjistí, kam voda směřuje a jak jsou užitečné výzkumy, které provádí toto pracoviště. Ústav experimentální botaniky AV ČR představí laboratorní pěstování rostlin ve skle a tajemství rostlinných buněk pod mikroskopem.

Zdravé versus nemocné lidské tělo

Jak funguje zdravé lidské tělo? Co se stane, když člověk onemocní? Jak vzniká bolest? Nebo jak tikají biologické hodiny? Fungování lidského těla odhalí v rámci svého interaktivního stanoviště Fyziologický ústav AV ČR.

Veřejnost bude moci otestovat své myšlení, orientaci a paměť v interaktivním Memory Parku a odhalit fungování lidského těla ve Fyziologické komnatě J. E. Purkyně.

Výlet do hlubin vesmíru pomocí video projekce

Nová multimediální show s průvodci Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR a hercem Pavlem Liškou přenese návštěvníky do vesmíru. Ve speciálně vybaveném sále čeká zájemce výlet nad planetu Zemi k nejbližší hvězdě Slunci včetně prolétnutí Sluneční soustavou až ke vzdáleným galaxiím.

V zajetí optických klamů

Psychologický ústav AV ČR představí interaktivní výstavu Klamárium plnou zábavných optických klamů, známých i méně známých. Vysvětlí, co zrakové klamy vypovídají o povaze lidského vnímání.

Cestování časem aneb exkurze do středověkého Pražského hradu

Expozice Zmizelá středověká Praha v podání Archeologického ústavu AV ČR ukáže prostřednictvím detailních animací, jak vypadal středověký Pražský hrad, jak se stavěly pilíře Karlova mostu nebo jaké dnes již zaniklé památky zdobily středověkou Prahu.

Článek vznikl ve spolupráci s Veletrhem vědy. Zdroj: Akademie věd ČR (tiskové zprávy)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Při návštěvě hřbitova prý vyfotila trojici duchů. Jsou to duše zemřelých, myslí si žena
enigmaplus.cz

Při návštěvě hřbitova prý...

Každý měsíc navštěvuje žena jménem Sam Smith...
Kanceláře udržitelně a bez uniformity
rezidenceonline.cz

Kanceláře udržitelně a bez...

Nové sídlo švýcarské hodinářské firmy Swatch v Bielu...
Telepaticky jsme komunikovali, tvrdila zdravotní sestra, která se prý starala o mimozemskou bytost
enigmaplus.cz

Telepaticky jsme komunikovali,...

Jméno Matilda O’Donnell MacElroy vám nejspíše nic...
Nejen na zámek do Světlé nad Sázavou
epochanacestach.cz

Nejen na zámek do Světlé nad...

Světlá nad Sázavou se...
Tragédie domu Mooreových: Kdo vyvraždil početnou rodinu a její hosty?
epochalnisvet.cz

Tragédie domu Mooreových: Kdo...

Během jediné noci kdosi ozbrojený pouze sekerou...
Král souhvězdí Orionu chystá monstrózní nebeské divadlo
21stoleti.cz

Král souhvězdí Orionu chystá...

Souhvězdí Orionu je jedním z nejvýraznějších hvězdných...
Litvínovská chlouba: Kolektivní dům u chemičky
epochanacestach.cz

Litvínovská chlouba:...

Severočeské město Litvínov...
Na sen o mateřství musela navždy zapomenout
nasehvezdy.cz

Na sen o mateřství musela...

Zpěvačka Heidi Janků (58) se nikdy netajila...
Duše zemřelých se prý někdy mstí a berou spravedlnost do vlastních rukou
enigmaplus.cz

Duše zemřelých se prý někdy...

Říká se, že se někdy oběti vražd a...
Jarní romantika v PBG Studiu stojí za to
iluxus.cz

Jarní romantika v PBG Studiu...

Značka PBG Studio v roce 2021 přestavuje...
Splňte si sen, staňte se astronautem či astronautkou!
21stoleti.cz

Splňte si sen, staňte se...

Evropská kosmická agentura (ESA) hledá...
Svádí své kolegyně?
nasehvezdy.cz

Svádí své kolegyně?

O Jaroslavu Pleslovi (46) se všeobecně ví, že...