Průvod pomalu postupuje městem. Lidé se sbíhají, protože se děje něco nevídaného. Nádherně oděný africký král obdarovává poutníky zlatem. Je ho tolik, že zastíní i slunce na nebi.
V době smrti má majetek nejbohatšího člověka v historii v přepočtu hodnotu téměř 8 bilionů korun.
Kdybyste ji měli v korunových mincích a chtěli ji přesypat z jedné hromady na druhou, tak při rychlosti jedné mince za vteřinu byste takovou hromadu přesýpali 248 000 let!
Pokladnice plná zlata a soli
Na trůn se Mansa Musa (1280–1337) dostává poté, co se jeho otec nevrátí z výpravy, která měla najít hranice Atlantického oceánu.
Za své bohatství vděčí obrovským přírodním zdrojům, neboť jeho říše, rozkládající se na území dnešních států Mali, Timbuktu a Ghana, je ve 14. století zdrojem poloviny světových zásob zlata a soli.
Jako horlivý muslim nesmírné bohatství využívá především k šíření islámu, budování honosných mešit a ještě honosnějších paláců.
Jeho štědrost rozvrací ekonomiku
Vrcholem jeho výstředního chování je pouť do Mekky v roce 1324. Traduje se, že ho doprovází 60 000 mužů a 12 000 otroků, z nichž každý nese zlatý prut. Součástí karavany je také 80 velbloudů s nákladem zlata, které Musa cestou rozdává chudým poutníkům.
Slavný arabský historik Chihab al-Umari(1300–1384) píše: „Svým leskem zahanbil i horké africké slunce.“ Jeho štědrost je tak velká, že devastuje ekonomiku míst kudy prochází.
Například v Káhiře náhlý příliv zlata devalvuje jeho cenu na celé desetiletí. Když zemře, nejsou dědicové schopni zabránit občanské válce a navíc musí čelit nájezdům z okolních zemí. Během pouhých dvou generací se nesmírný majetek rozplyne.