Dokážou zvířata projevovat emoce? Vědci byli až donedávna přesvědčeni, že truchlit nad mrtvými umí kromě lidí jen jejich nejbližší příbuzní šimpanzi. Nová studie ale dokázala, že smutek nad ztrátou blízkých prožívají i sloni.
Jak pohřbívají sloni své druhy
Americká badatelka Cynthia Mossová žije v Africe od roku 1968, celou tu dobu pracuje v keňském Centru pro výzkum slonů. „Často jsem sledovala, jak sloni přicházeli ke kostrám nebo zdechlinám jiných slonů. Fascinovalo mě, jak se přitom chovali.
Kostí se dotýkali, zvedali je, někdy to dokonce vypadalo, jako by ostatky hladili,“ popisuje Mossová. Sloni se dokonce pokoušeli mrtvolu svého blízkého pohřbít: pokládali na ni zeminu a palmové listy.
Jaká lebka rozpláče slona?
Cynthia Mossová proto se slony provedla zajímavý pokus. Položila na zem lebky tří různých zvířat: slona, buvola a nosorožce. Sloni překvapivě projevovali zájem právě jen o sloní lebky. Jsou tedy schopní poznat slona podle jeho lebky?
To pokusy neprokázaly, jisté ovšem je, že sloni poznají ostatky svého vlastního druhu. Vědkyně dále sledovala 17 různých skupin slonů a zjistila, že pokud se setkají se sloními kostmi, dotýkají se jich chobotem i nohama a roní přitom slzy.
Proč sloni pláčou
Nejde o pláč v lidském slova smyslu, je to totiž z fyziologického hlediska trochu jiný proces. Sloni totiž vylučují tekutinu z tzv. temporální žlázy mezi okem a uchem.
Vědkyně potvrdila i dlouho tradovanou domněnku, že sloni pláčou v různých citově vypjatých situacích, například během páření nebo když se po delší době znovu setkají se svou skupinou.