Musí lidský život neodvratně skončit smrtí? Možnost nechat se po smrti zamrazit láká stále více lidí. Kryonika nabízí nebožtíkům naději na vzkříšení v daleké budoucnosti, kdy může mít medicína zbraně proti dnes neléčitelným chorobám.
Představuje tato metoda reálnou šanci, nebo jde jen o falešnou naději a skvělý byznys pro kryonické společnosti?
Kdy se rozloží mozek
Tělo nebožtíka se co nejdřív prosytí speciálním roztokem a pak zchladí tekutým dusíkem. V kontejneru pak bude tento člověk při teplotě −196 °C čekat na probuzení.
V mrtvém těle ale začínají velmi rychle probíhat rozkladné procesy, kterým nezabrání ani okamžité zmrazení. Obzvlášť rychle pak nastupuje rozklad nejdůležitějšího orgánu – mozku.
Nanoroboti opraví škody
Pozdější oživení nebožtíka tedy bude představovat složitý úkol. Zastánci kryoniky předpokládají, že se opravy buněk a tkání zastanou nanoroboti vpravení do těla – zatím je ovšem k dispozici nemáme.
I poté ovšem tělo zůstane mrtvé a bude nutné mu znovu „vdechnout“ život. Dokáže to však medicína vůbec někdy? To nedokáže říct nikdo.
5 milionů korun za naději
I přesto dnes leží v kryokomorách ostatky zhruba 200 lidí. Ve Spojených státech nabízejí kryonické služby společnosti Alcor a Cryonics Institute, v Rusku nedávno vznikla firma KrioRus.
Cena za uložení do tekutého dusíku se pohybuje od 28 000 do 200 000 dolarů (v přepočtu zhruba 700 000 až 5 000 000 korun).
Podle Maxe Mora, ředitele společnosti Alcor, jde z částky 200 000 dolarů, kterou klient zaplatí, celých 115 000 dolarů do svěřeneckého fondu pro péči o pacienty, z něhož by měly být pokryty případné další náklady v budoucnu.