Leckterý dospělý kolega si při pohledu na ně může ukousat nehty žárlivostí. Už od útlého věku uchvacují své obecenstvo neobyčejným talentem a bezprostředními hereckými výkony. Jejich osudy však leckdy naberou až nespravedlivě hořký konec.
Které z nadějných dětských filmových hvězd vyhasly předčasně? Třetí díl seriálu vypráví o smutném konci hvězdného chlapce Brada Renfra.
I přes naprostý nezájem o komediantské řemeslo se jednoho dne přece jen nechává přemluvit spolužáky, aby se spolu s nimi zapojil do představení varujícího před účinky drog. Ty Brad Renfro (1982–2008) dobře zná.
V tamním ansámblu je i přes svůj věk jejich nejzkušenějším uživatelem. V jedné ruce lahváč, v té druhé marihuanová cigareta – to je jeho životní směr. A nebýt jednoho šťastného okamžiku, asi by z něj neuhnul.
Je mu deset, když je v podstatě proti své vůli přihlášen rodiči na konkurz právě chystaného filmu režiséra Joela Schumachera (*1939) s názvem Nebezpečný klient (1994).
Tam si ho v tisícihlavém davu vyhlédne castingová režisérka Mali Finnová a od ní je pak už jen krůček k získání jedné z hlavních rolí po boku Susan Sarandonové (*1946) a Tommyho Leea Jonese (*1946).
Jak se ukáže, je to trefa do černého. Jen pár měsíců uplynuvších od premiéry v roce 1994 stačí filmu k tomu, aby se zařadil mezi nesmazatelné hity a z neznámého chlapce udělal novou hereckou hvězdu.
A ódy na jeho výkon nepějí jen diváci, ale také odborná kritika.
Důkazem je prestižní cena Young Star listu Hollywood Reporter pro nejlepšího mladého umělce, které Renfro za roli Huckleberryho Finna ve snímku Tom a Huck (1995) zanedlouho pořizuje navlas stejnou sestřičku.
Úloha dobráckého nezbedy z Twainových románů je ale jen světlou výjimkou v záplavě náročných psychologických partů rozvrácených puberťáků, které lemují značnou část jeho kariéry.
Jako například mladý delikvent Michael v mrazivém dramatu Spáči (1996) či o dva roky později středoškolák Todd Bowden fascinovaný nacistickými zvěrstvy v thrilleru Nadaný žák. Ten je žel bohu epilogem jeho nejhvězdnějšího období.
Je mu šestnáct let, když je poprvé zatčen za držení kokainu a marihuany. Vyvázne s napomenutím, od té chvíle však jde kariéra mladého talentu už pouze z kopce.
Počínaje rokem 2000 skončí Renfro v policejních klepetech ještě pětkrát. Záznamy problémů se zákonem začínají být po čase delší než soupis jeho rolí.
Jednou se pokouší s kamarádem ukrást jachtu (těch si přitom může za honoráře koupit hned několik), jindy zase řídí pod vlivem alkoholu a ještě k tomu bez dokladů.
V roce 2005 je Brad během tajného zásahu proti drogovým dealerům v Los Angeles zatčen a záhy obviněn z držení heroinu. Kromě něj později u soudního stolce přiznává i užívání metadonu, čímž se „odsoudí“ ke tříleté podmínce.
I když se několikrát pokouší se svou závislostí jednou provždy zatočit, nedokáže to. Ani na jedné odvykací kúře nevydrží do konce. Místo toho se snaží veřejnost a sebe obelhávat filozofickými průpovídkami typu: „Každej si myslí, že jsem lotr.
Užil jsem si svý, ale nejradši sedím doma a hraju si na kytaru blues.“ Dne 14. ledna 2008 vymete po skončení natáčení pár barů a euforické alkoholové opojení pak stvrdí dávkou heroinu. Ještě k ránu jej přátelé na pokoji slyší chrápat. O pár hodin později však už z jeho těla odchází jen smrtelný chlad.