Leckterý dospělý kolega si při pohledu na ně může ukousat nehty žárlivostí. Už od útlého věku uchvacují své obecenstvo neobyčejným talentem a bezprostředními hereckými výkony. Jejich osudy však leckdy naberou až nespravedlivě hořký konec.
Které z nadějných dětských filmových hvězd vyhasly předčasně? První díl seriálu mapuje trudný osud Jonathana Brandise.
Tak jako řada jeho předchůdců, i Jonathan Brandis (1976–2003) začíná pozvolna. Sbírá štěky v sitcomech a uslzených soap operách na pokračování.
V roce 1989 však přichází nabídka, která mladému herci pomůže do té doby jen lehce pootevřená dvířka do světa pozlátka v hollywoodských kopcích rozrazit dokořán.
Připravuje se totiž druhé pokračování rodinné fantasy Nekonečný příběh, po jejíž premiéře v roce 1990 se začíná narvanými kinosály šířit tázavý šepot:
„Kdo je ten chlapec v titulní roli Bastiana Buxe?“ Brandisovi je 14 let a místo puberty a boje s akné ho začíná čím dál více zaměstnávat čtení scénářů.
Krátce po Nekonečném příběhu dostává hlavní dětskou roli Williama „Koktavého Billa“ Denbrougha v hororu Stephena Kinga TO a v roce 1992 se v akčním snímku Mistr kickboxu staví po bok Chucka Norrise (*1940) jako astmatik, který se učí bojovým uměním.
Ach, ten Jonathan!
S rokem 1993 pak Brandis konečně zjistí, jak to vypadá na hereckém vrcholu. Vysokorozpočtový sci-fi seriál z produkce Stevena Spielberga Strážce moře udělá z dětské hvězdičky téměř přes noc zářivou kometu a objekt touhy tisíců vzdychajících slečen.
Jonathanovy fotky brzy zaplní místa na obálkách dívčích časopisů a visí nad postelí snad každé americké školačky.
Po tři úspěšné série zkoumá Brandis, coby geniální chlapec Lucas Wolenczak, v policejní ponorce hlubiny oceánu, než se seriálový koloběh v roce 1996 znenadání zastaví. A s ním i kariéra nadějného herce.
Nabídek ubývá a teenageři přestávají mít o svůj dřívější idol zájem. Ten se začíná dusit vlastním neúspěchem.
Comeback v nedohlednu
Je mu 20, stárne, a aby se alespoň trochu udržel v povědomí diváků i producentů, hraje v laciných „béčkách“. Bez odezvy. Fešák s pomněnkovýma očima zkrátka vyšel z módy.
Jejich nositel se zatím topí v depresích, je frustrován vlastním nenaplněným očekáváním, a to ještě není všem osudem mu přichystaným fackám konec.
V roce 2002 dostává příležitost nastartovat uvadající kariéru po boku Bruce Willise (*1955) v ambiciózním válečném dramatu Hartova válka.
Jenže poté, co jeho postava seržanta Wakelyho místo na plátnech kin končí na podlaze střižny, se šance na comeback definitivně přesouvá do říše snů. Nepomůže ani to, když Brandis opustí místo před kamerou a přesune se za ni.
Jeho nezávislé filmy nikoho nezajímají a stávají se definitivně poslední kapkou v moři herecké bolesti.
Ztráta vůle žít
Dne 11. listopadu 2003 zve Jonathan přátele na večeři, po které všichni společně odcházejí do jeho losangeleského bytu.
Po chvíli klábosení se hostitel s omluvným úsměvem na rtech vzdaluje z pokoje, a když se do něj ani po patnácti minutách nevrací, vydává se ho zbylá společnost hledat. Nacházejí ho v chodbě druhého patra – nehybně visícího na nylonové šňůře.
I když neváhají a okamžitě ho zbavují dusící oprátky, přivolaní lékaři mu i přes veškerou snahu vědomí vrátit neumí. V ranních hodinách následujícího dne Brandis na následky zranění utrpěného při sebevražedném pokusu na nemocničním lůžku umírá.
Bez dopisu na rozloučenou, zato s neskrývaným zděšením jeho blízkých. Jen hrstka z nich dokáže odhalit pravý důvod jeho nevratného činu.
Vlastní neúspěch a nenaplněné ambice v kombinaci s alkoholem odnesou zrazenou duši mladého herce ve 27 letech do věčných lovišť.