Stačilo pohotové stisknutí spouště a památný okamžik se navěky zapsal do historie. Jeden z nejslavnějších válečných snímků všech dob si připomíná kulaté jubileum.
Dnes, 23. února 2015 uplynulo rovných 70 let od chvíle, kdy odvážný americký fotograf Joe Rosenthal (1911–2006) pořídil jeden z nejpůsobivějších fotografických záběrů v dějinách.
Snímek, nazvaný jednoduše „Vztyčení vlajky na Iwo Jimě“ se stal symbolem vítězství Spojených států ve druhé světové válce.
Světoznámá fotografie zobrazuje šestici amerických vojáků, kteří vztyčují svůj prapor na japonském ostrově Iwo Jima.
Ten padl v závěru února roku 1945 do rukou Američanů jako vůbec první japonské území a předznamenal tak porážku asijského impéria v krvavém globálním konfliktu.
Rosenthal byl za svůj počin v témže roce poctěn prestižním novinářským oceněním – Pulitzerovou cenou.
Draze vykoupené vítězství
Bitva o Iwo Jimu znamenala jeden z klíčových momentů druhé světové války na východoasijské frontě. Triumf USA se ovšem vůbec nerodil lehce, což dokládá fakt, že v nelítostném střetnutí padlo skoro 7000 Američanů!
Tři ze šesti vojáků na snímku zahynuly v boji v průběhu několika dnů od pořízení fotografie. Jeden z nich – Michael Strank (1919–1945) měl československé kořeny. Narodil se totiž v obci Jarabina na severovýchodě současného Slovenska.
Zbývající tři bojovníci se po válce stali velkými celebritami. Podle proslulého snímku byl později vytvořen také památník na americkém vojenském hřbitově v Arlingtonu.