Domů     Elizabeth Taylorová: Zbožňovaná kráska, se kterou se život nemazlil
Elizabeth Taylorová: Zbožňovaná kráska, se kterou se život nemazlil
14.10.2016

 „Na tom dítěti není vůbec nic. Oči působí staře a má nedětský obličej,“ prohlásí o ní během jejích prvních kamerových zkoušek šéf castingu ze společnosti Universal Pictures. Nemůže se mýlit víc. Z  dívenky, kterou má před sebou, vyroste hvězda první velikosti.

Málokterá hvězda Hollywoodu dokázala na filmovém nebi zazářit tak oslnivě jako Elizabeth Taylorová (1932–2011).

„Myslím, že dokonalé štěstí může člověk poznat jen tehdy, když poznal největší bolest,“ prohlásí jednou a do citátu přitom ukryje celý svůj život. Posbírá dva Oscary za role ve snímcích Telefon Butterfield 8 (1960) a Kdo se bojí Virginie Woolfové?

(1966), osmkrát se vdá, bojuje s alkoholem i rakovinou a poslední roky stráví na invalidním vozíku.

Zrozena ke slávě

Její matka se kvůli rodinnému životu vzdá kariéry divadelní herečky, a tak promítne své nenaplněné ambice do své dcery. Ze všech sil se snaží proklestit malé Elizabeth cestu do showbyznysu.

Na počátku roku 1941 uspořádá v Los Angeles odpolední čajovou párty, na kterou pozve pár vlivných lidí. Šikovná okatá dívenka, už tehdy oplývající mimořádným půvabem, na ně udělá silný dojem. Výsledkem je smlouva se společností Universal Pictures.

Na konci léta 1941, v devíti letech, točí svůj první film. Není nijak povedený, Elizabeth to však nijak nepoznamená. Narodila se pro stříbrné plátno. V roce 1943 okouzlí diváky ve filmu Lassie se vrací.

Zatímco kolie v hlavní roli dostává 250 dolarů týdně, Liz musí stačit stovka. To se však záhy změní. Z epizodních rolí se brzy stávají hlavní. Po filmu O Velkou cenu roste v hlavní dětskou hvězdu studia MGM, kde zakotví po vyhazovu od Universalu.

Při natáčení spadne z koně a poraní si páteř. Nešťastná událost ji pak pronásleduje celý život. Léky, které užívá proti bolesti, vedou k její pozdější drogové závislosti. Už tehdy jí muži leží u nohou.

Výjimečnému vzhledu pomáhá i vrozená anomálie, díky které jsou její modré oči lemovány řasami hned ve dvou řadách nad sebou.

V mužské společnosti

Média propírají její milostný život ze všech stran. Nad články o zrušených zasnoubeních, zlomených srdcích a střídání mužů se Elizabeth jen usmívá:

„Kdybych byla taková, jak mě vylíčili, nenáviděla bych se.“ V 15 letech svede o 21 let staršího herce Ronalda Reagana (1911–2004), budoucí hlavu USA. „Chtěl mě, ale zdráhal se udělat první krok.“ Tak ho udělá sama.

Chvíli se osahávají na pohovce, pak se přesunou do ložnice. Prvním mužem, který ji dožene k oltáři, je v květnu 1950 dědic hotelového impéria Nicky Hilton (1926–1969).

Se zhýčkaným milionářem se zálibou v hazardu, alkoholu, lehkých ženských a agresi však vydrží jen pár měsíců. Poslední výprask, který jí uštědří, má za následek potrat. Než oslaví třicítku, stihne se vdát ještě třikrát.

Vztah s druhým manželem, hercem Michaelem Wildingem (1912–1979), nezachrání ani dvě společné děti. Další muž jejího srdce, producent Michael Todd (1909–1958), zase rok po svatbě zahyne při leteckém neštěstí.

Žal nad jeho ztrátou ji dožene k myšlenkám na sebevraždu. Bolest nakonec zažene v náručí zpěváka Eddieho Fishera (1928–2010). Vydrží spolu celých pět let.

Pak do jejího života vstoupí osudový muž, britský herec Richard Burton (1925–1984).

Zničující láska

Seznámí se při natáčení velkofilmu Kleopatra. On je ženatý, ona vdaná. Vzájemná přitažlivost je však silnější než rodinný stav. Vášeň a erotické napětí, které mají předvádět před kamerou, brzy přestává být jen hrané.

Jednoho rána Burton nakráčí do přívěsu a bez servítků prohlásí: „Pánové, včera večer jsem přeřízl Elizabeth Taylorovou na zadním sedadle svého cadillaku.“ Na spadnutí je prvotřídní skandál.

Když Burton Liz jednoho dne náhle sdělí, že je mezi nimi konec, pokusí se herečka o sebevraždu. V březnu 1964 nakonec hodí oba minulost za hlavu a vydají se k oltáři.

Tak je úředně posvěcen vztah plný vášně, nenávisti, drsných hádek, vroucího usmiřování, závislosti na sexu i alkoholu. Trvá 10 let. „Buď se líbali, nebo mlátili. Nic mezi tím,“ vzpomínají jejich přátelé. Bouřlivý vztah končí v roce 1974 rozvodem.

Stejně jako ale nedokážou vydržet spolu, nedokážou být ani bez sebe. O pár měsíců později společně rozehrají nové melodrama. Znovu se vezmou. Vzkříšené manželství však nevydrží ani rok.

„Chtěla jsem konečně získat vládu nad vlastním životem a jedinou možností bylo nechat Richarda jít. Miluji ho každým vláknem své duše, ale nemůžeme spolu žít. Máme na sebe příliš zničující vliv.“ 

Přece nebudu spát sama!

Rozvodem skončí i sedmé manželství Elizabeth s vysokým důstojníkem americké armády Johnem W. Warnerem (*1927).

Neskončí však její vleklé zdravotní potíže a problémy se závislostí na lécích a alkoholu, které se pokouší zbavit na proslulé klinice Betty Fordové. Tam se seznamuje s o 20 let mladším stavebním dělníkem Larrym Fortenskym (*1952).

Vezmou se v roce 1991, když jí táhne na 60 let. Nesourodý svazek však vydrží jen pět let. Společnou mají jen lásku k alkoholu. „No a co, to čekáte, že budu spát sama?“ vzkáže kritikům, kteří nad počtem jejích sňatků kroutí hlavami.

Po rozvodu se stáhne do ústraní. Věnuje se charitě, angažuje se především v boji proti AIDS. V roce 1997 je jí odstraněn nezhoubný nádor na mozku. Bojuje s plicními potížemi, rakovinou kůže či osteoporózou.

Kvůli skolióze páteře musí být připoutána na invalidní vozík. Někdejší obletovaná krasavice se postupně mění ve svou vlastní karikaturu. Své 79. narozeniny stráví v losangeleské nemocnici, kam ji doženou potíže se srdcem.

To se definitivně zastaví ve středu, 23. března 2011. „Moje matka byla neobyčejná žena, která prožila život naplno, s velkou vášní, humorem a láskou.

Její trvalý příspěvek k našemu světu nás bude stále inspirovat,“ prohlásí po jejím skonu nejstarší z jejích potomků Michael Wilding.

Foto: en.wikipedia.org, classiccinemagold.com, cz.pinterest.com, dailymail.co.uk
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn