Domů     Unikátní přehled: Takhle vypadá 8 nejpodivuhodnějších létajících strojů!
Unikátní přehled: Takhle vypadá 8 nejpodivuhodnějších létajících strojů!
29.10.2016

Dopravní i vojenská letadla zpravidla mívají charakteristický tvar a design, který je dán léty zkušeností ve vývoji těchto strojů. Přesto se v historii aviatiky najdou stroje, které působí poněkud bizarně. Je-libo devítiplošník?

Či letoun připomínající kolibříka? Ba dokonce letadlo, které si svým tvarem nezadá s prehistorickou příšerou?

Pojďme se na některé kuriozity ze světa letectví nyní podívat zblízka.

Šifra mistra Leonarda

Původ: Itálie

Rok: 1496

Architekt, výtvarník, sochař, vědec, vynálezce. Ne, řeč není o Járovi Cimrmanovi, ale o jednom ze symbolů renesance Leonardu da Vincim (1452 – 1519).

Z Leonardovy hlavy pochází například princip tanku, ale on svůj zrak obracel hlavně k výšinám. Slavného Itala létání přímo fascinovalo. Načrtl hned několik plánů, ve kterých se létajícími stroji zabýval.

Nalezneme zde třeba vrtulník, který by společnými silami poháněli čtyři lidé. Pozdější experimenty však ukázaly, že Leonardova helikoptéra by nejspíše nefungovala. V roce 1496 da Vinci neúspěšně vyzkoušel svůj návrh létajícího stroje.

Jeho vynález v mnohém připomíná rogalo a pohonem mu měla být lidská síla. Před pár lety dal na základě da Vinciho plánů dohromady prazvláštní kluzák římský nadšenec Angelo D´Arrigo.

Práce mu zabrala celé dva roky a ukázalo se, že Leonardo da Vinci byl vskutku vizionář. Model byl totiž schopen letu.

Vzdušný parní kočár

Původ: Británie

Rok: 1842

Ariel může být archanděl, měsíc Uranu, postava ze Shakespearovy hry Bouře, známý prací prostředek, ale také označení pro cosi, co by se dalo nazvat vzdušný parní kočár. Jakmile je řeč o kočáru, je zřejmé, že tento létající stroj pochází z raných dob letectví.

K jeho patentování došlo již v roce 1842. Ariel měl být jednoplošník s rozpětím křídel 46 m, hmotností 1400 kg a poháněn měl být pro tyto účely speciálně vytvořeným lehkým parním strojem o výkonu 50 koňských sil.

Jeho konstruktéři věřili, že jejich vynález bude normálně přepravovat cestující. Jenže onen lehký parní stroj, který ho měl pohánět, se ukázal být jako příliš těžký a nedokázal také vyvinout potřebné množství energie. Tím ovšem pokusy s Arielem neskončily.

V roce 1848 zaznamenal jeho nový model dílčí úspěch, když se v hangáru dokázal na chvíli vznést. Projekt sice nakonec žádoucím výsledkem neskončil, ale i tak má své pevné místo v dějinách letectví.

Devítiplošník z jezera

Původ: Itálie

Rok: 1921

Dvouplošníky, trojplošníky, to všechno historie letectví zná velmi důvěrně. Ale co třeba takový devítiplošník? I ten se dá v dějinách aviatiky nalézt. Stal se jím italský hydroplán, který byl zamýšlen jako klasický dopravní letoun. Měl pojmout 100 cestujících;

personál mělo tvořit šest osob a v kokpitu se měli střídat dva piloti. Letoun Caproni Ca.60 pohánělo osm motorů a nosné plochy tvořily tři trojplošné řady křídel, jejichž rozpětí dosahovalo třiceti metrů.

Cestovní rychlost měla dosahovat 130 km/h a jeho dolet činil 600 kilometrů. Strašidelné monstrum však do běžného provozu nikdy uvedeno nebylo.

Do vzduchu se vzneslo jen jedinkrát, při zkoušce, která proběhla 4. března 1921 nad jezerem Lago Maggiore nedaleko italsko-švýcarských hranic.

Dva zkušební piloti sice vytáhli stroj do výšky osmnácti metrů, poté však již začala nad nedokonalou a neohrabanou konstrukcí vítězit zemská gravitace. Stroj se zřítil k hladině a během pár minut jej pohltila voda. Bohužel, oba piloti svou odvahu zaplatili životem.

Obluda z Kaspiku

Původ: SSSR

Rok: 1966

Kaspická příšera. Tak se přezdívalo létajícímu monstru sovětské provenience. Tento stroj s označením KM patřil do rodiny ekranoplánů, což jsou stroje, které v sobě kombinují vlastnosti letadla a lodě. Tyto prazvláštní stroje létají na principu tzv.

dynamického přízemního efektu, kdy se letoun tlakem vzduchu odráží od vodní hladiny. Efekt je využitelný do výšky 10 – 15 metrů nad hladinou.

Příšera z Kaspiku byla dokončena roku 1966. Byla postavena jako středoplošník doplněný o ocasní plochy ve tvaru písmene T. Optimální letová výška byla mezi 4 až 14 metry nad hladinou moře podle letové rychlosti.

Cestovní rychlost dosahovala 430 km/h, maximální až 500 km/h. Během letových zkoušek prokázal tento ekranoplán prokázal dobrou stabilitu i řiditelnost.

A že se skutečně jednalo o gigantické monstrum, svědčí i jeho délka a váha, příšera na délku měřila 90 metrů a její vzletová hmotnost činila 544 tun. Jen pro srovnání: Boeing 747 měří na délku 70 metrů a jeho vzletová hmotnost se pohybuje kolem čtyř set tun…

KM bylo zničeno při havárii v roce 1980.

Robocop mezi letadly

Původ: SSSR

Rok: 1972

Sovětští inženýři si s návrhy obojživelných letadel docela vyhráli.

Příkladem může být prazvláštní stroj s názvem Berijev VVA-14. Pochází z počátku sedmdesátých let a svého prvního vzletu se dočkal v září roku 1972. Neskutečně robustní stroj připomínal robota ze sci-fi filmů.

Velký centrován měl na vrchu umístěn proudový motor, který dokázal vyvinout maximální rychlost až 760 km/hod. Po stranách měl stroj jakási „zakrslá“ křídla, na nichž měly být původně umístěny gumové plováky pro přistávání na vodě.

Protože musely vydržet dynamické namáhání při klasickém vzletu a poté se měly „zatáhnout“ vysátím stlačeného vzduchu z jejich vnitřního objemu, nebyla jejich konstrukce jednoduchá. Ukázalo se, že manipulace s nimi za letu není vůbec jednoduchá.

Největší problémy způsobovalo, že gumové tělo se odmítalo poskládat do vyhrazeného prostoru a visící části za letu zvyšovaly odpor letounu.

Celkem bylo provedeno přes 100 cyklů nafouknutí a zatažení, ale nakonec byl systém vyhodnocen jako nevyhovující a plováky gumové byly nahrazeny klasickými kovovými. Berijev VVA-14 byl zajímavý i proto, že využíval tzv. přízemního efektu.

Každé křídlo vytváří podtlak na vrchní straně křídla a přetlak na spodní straně. Blízkost země však brání jejich dokonalému vyrovnávání.

Ve většině případů jde o nežádoucí jev, ovšem VVA-14 jej měl naopak využívat k úspoře paliva při krátkých přeletech či při letu v malé výšce. Aby byl efekt co největší, bylo nutno vytvořit křídlo s „tlustým“ profilem.

Protože však mělo příliš velký odpor, byl nakonec takto koncipován centrován stroje a díky tomu se přízemní efekt začal objevovat již ve výšce 12 metrů. Letoun byl testován po dobu tří let.

Jeho určení bylo dané, měl za úkol vyhledávat a následně likvidovat nepřátelské ponorky. Do výzbroje sovětských vzdušných a námořních sil se nicméně nakonec nedostal.

Zradily ho zejména opakující se problémy s avionikou a systémy řídícími využívání přízemního efektu.

Nezjistitelný bombardér

Původ: USA

Rok: 1989

Nejdražší letadlo na světě. Tímto titulem se může honosit americký strategický bombardér Northrop B-2 Spirit. Vždyť cena jednoho kusu dosahuje až dvou miliard dolarů.

Ve světě se proslavil především tím, že využívá technologii Stealth, která omezuje jeho zjistitelnost radarem.

Je totiž vyroben z uhlíkových kompozitů, čímž je výrazně omezeno množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů.

Tepelné a akustické vyzařování je navíc snižováno na velmi nízkou úroveň mícháním horkých výfukových plynů s proudy studeného vzduchu před tím, než opustí trysky.

Letoun dosahuje nadzvukové rychlosti a pozoruhodný je jeho dolet, který činí více než 11 000 kilometrů.

Při svém prvním bojovém nasazení během války v Kosovu v roce 1999 tyto stroje letěly ze své základny v centrální části USA až na Balkán a zase zpět jen za pomoci tankování během letu.

Ve své výzbroji může nést až 16 jaderných bomb B-61, schopných zavrtat se do země a zničit hluboké podzemní bunkry. Celkem bylo vyrobeno 21 kusů tohoto tajemného stroje.

UFO ve tvaru kolibříka

Původ: USA

Rok: 2002

Na první pohled připomíná UFO. Ale není to výtvor mimozemšťanů, tento letoun pochází z dílen společnosti Boeing. Nese označení X-45 a zcela se obejde bez lidské posádky.

Dosáhne rychlosti 919 kilometrů za hodinu a jeho dolet činí 600 kilometrů.  Boeing X-45 se vyznačuje nízkoprofilovým hřbetem a trupem prolnutým do křídel. Z boku trochu připomíná kolibříka v letu.

Na jeho vývoji se kromě mateřské společnosti podílelo i americké vojsko a agentura DARPA, jejíž specialitou jsou robotické systémy. Letoun může být ovládán dálkově, vojenští činitelé však preferují naprosto autonomní alternativu.

V roce 2007 byl úspěšně otestován jeho mladší bratříček nesoucí označení X-48. První prototyp byl ovládán pomocí vln o ultravysoké frekvenci, ale od druhého stroje začalo být využíváno satelitní spojení.

Naprosto unikátní vlastností však je možnost „kontejnerizace“. Po skončení mise lze letoun rozložit na díly a naskládat do dvou plastových kontejnerů o rozměrech 6 x 4,5 x 2 metry, které jej umožňují skladovat bez jakékoliv údržby až po dobu 10 let.

Po vzoru opeřenců…

Původ: Kanada

Rok: 2010

S helikoptérami se setkáváme běžně, ale s ornitoptérami? To už je vzácnost. Jak název napovídá, jedná se o letoun, který se nechal inspirovat v ptačí říši; při letu totiž svými křídly mává.

Klasická koncepce ornitoptér pochází z roku 1874 od Francouze Alphonse Pénauda (1850 – 1890). Křídlo je rozděleno na dvě poloviny a je připevněno ke statickému nosníku.

Křídla se pohybují naráz nahoru a dolů, čímž vytvářejí vztlak a dopředný tah. V dobách, kdy byla aviatika v plenkách, se zdálo, že ornitoptéry mají budoucnost. Leč následný vývoj je poslal na smetiště dějin. I když, ne tak docela.

Koncem loňského léta se inženýrům z torontské univerzity podařilo sestrojit funkční ornitoptéru. Nesla název Sněžný pták a rozpětí jejích křídel bylo stejné jako u Boeingu 737. Byla ovšem podstatně lehčí, vždyť byla poháněna lidskou silou.

Sněžný pták se ve vzduchu udržel necelých 20 vteřin a dosáhl průměrné rychlosti 25,6 kilometrů v hodině. Jen s rozjezdem mu musel pomoci automobil…

Foto: wikipedie, Pentagon, russiatrek, robbingtime, reasonandreflection, pinterest
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz