První rozsáhlá studie genomu domorodých australských obyvatel prokázala to, o čem se dosud pouze diskutovalo. Aboriginci jsou oficiálně nejstarší civilizací na světě starou přibližně 50 000 let. Nová studie byla zveřejněna v časopise Nature.
Vědci spolupracující s Cambridgeskou univerzitou provedli první rozsáhlou studii, ve které zkoumali DNA původních obyvatel Austrálie. Spolupracovali přitom se staršími aboriginských kmenů a kmenů z Papuy Nové Guineje.
Celkem tak získali vzorky od 83 australských domorodců a 25 Papuánců, díky čemuž mohli sekvenovat jejich kompletní genetickou informaci.
Afriku opustili před 72 000 lety
Dosud se někteří vědci domnívali, že Aboriginci pocházejí ze samostatné migrace, která nastala dříve než u zbytku euroasijských lidí.
Autoři nové studie ale uvádí, že většina mimo africké populace však pochází z migrace, která nastala zhruba před 72 000 lety a nakonec se šířila napříč všemi světadíly.
Zhruba před 50 000 lety pak jedna skupina dosáhla prehistorického kontinentu Sahul, který se skládá z dnešní Austrálie, Papuy Nové Guineje a Tasmánie.
K jejich oddělení pak došlo zhruba před 10 000 lety kvůli stoupající hladinou moře, která zároveň tyto populace zcela izolovala.
Nová studie přinesla i záhady
Zvláštní je tak z pohledu vědců právě odlišnost mezi populací z Austrálie a Papuy Nové Guineji. K tomu podle nového výzkumu došlo zhruba před 37 000 lety. Přitom rozdělení prehistorického kontinentu vodou v té době ještě nebylo zdaleka dokončené.
Výzkumníci se domnívají, že by za to mohlo být odpovědné zaplavení Carpentarské pánve. Fascinující je také genetická různorodost původních Australanů.
Populace z jihovýchodní části kontinentu se od té severovýchodní liší více, než například původní Američané od kmenů ze Sibiře.
Jazyk je starý pouze 4 000 let
Přestože podle DNA je civilizace Aboriginců stará zhruba 50 000 let, jejich jazyk je o poznání mladší. Podle odborníků na jazyk je to pouze 4 000 let. Vědci se tak dlouhodobě zabývají tímto zřejmým nepoměrem.
Jednou z možných odpovědí by tak byla jakási druhá migrace, která by proběhla právě v tomto období. Pokud tomu tak ale bylo, pak tito záhadní poutníci doslova zmizeli z genofondu původních Australanů. „Je to skutečně zvláštní scénář.
Pár přistěhovalců se objeví v různých komunitách. Mění způsob, jakým lidé mluví a myslí a pak zmizí, jako duchové,“ řekl vedoucí autor studie Eske Willerslev pro Nature. O důvodech, ať už byli náboženské či jiné, se mohou vědci jen dohadovat. Z genetického hlediska jde ale o velkou neznámou.
Nová neznámá skupina hominidů
Díky rozboru DNA vědci také nalezli zatím neznámé skupiny hominidů, kteří se zkřížili s moderními lidmi. Podle studie zhruba čtyři procenta genomu domorodých Australanů pochází právě od těchto dosud neznámého lidského příbuzného.
Podle výzkumníků šlo pravděpodobně o vzdálené příbuzné Denisovanů, kteří se dostali při své migraci do blízkosti kontinentu Sahul.