Nález mumie je v archeologickém světě vždy velkou událostí. Nejinak je tomu i v případě sibiřské mumie neznámé ženy. O koho šlo? A co znamenalo její neobvyklé a pečlivě vyvedené tetování?
Když v roce 1993 nachází tým vedený Natalií Polosmak na studené náhorní planině Ukok v promrzlém pohoří Altaj hrob s mumií ženy staré zhruba 2,5 tisíce let, jde o hotovou senzaci.
Z předmětů, které byly pohřbeny s ní, vědci usuzují, že byla zřejmě velmi vysokého a váženého postavení. Začínají proto zhruba pětadvacetiletou neznámou označovat jako altajskou princeznu.
Zároveň s tím se ale po okolí začínají šířit zkazky, že šlo dost možná o čarodějnici a že je mumie prokletá. Proč tomu stále mnozí domorodci věří?
Tajemné tetování?
Největší otazníky panují kolem zvláštních modrých tetování ženy. Vypodobňují fantastická zvířata, která jako by připomínala křížence ptáků a jelenů. Na levém rameni pak najdeme mýtického jednorožce.
Mohlo by jít o důkaz, že tento tvor na Sibiři skutečně existoval? „Ve srovnání se všemi tetováními nalezenými archeology po celém světě, tato jsou nejsložitější a nejkrásnější,“ říká Natalie Polosmak, která věří, že byla žena něčím výjimečná.
„Nepochybně měla nějaké speciální znalosti, možná byla léčitelkou či vypravěčkou lidových příběhů.“
Spustili kletbu?
Altajští domorodci jdou v odvážných hypotézách ještě dál. Tvrdí, že šlo o kněžku, která do svých tetování zašifrovala důležité informace pro lidstvo. „Věří, že doba přečíst tuto informaci ještě nenastala.
Žena prý odešla dobrovolně ze světa chránit Zemi před zlými duchy,“ vysvětluje ruský publicista Igor Bukker. Mnozí lidé navíc věří, že s mumií tajemné krásky je spojena zlá kletba.
Po vynesení těla z hrobky totiž celý kraj začaly sužovat katastrofy – nejprve nejhorší záplavy za 50 let a následně série zemětřesení.