Kopec nad dnešní Zbraslaví ukrývá po mnoho staletí bohaté doklady vyspělé keltské civilizace. Nyní bude mít oppidum Závist dokonce svoje vlastní muzeum.
Keltové, kdo by je neznal? Vyspělí řemeslníci, okouzlující svoji uměleckou zručností dochovaných šperků dodnes. A přitom sveřepí bojovníci, kteří neváhali svoje nepřítele obětovat za pomoci krvavých rituálů svým božstvům.
Právě oni založili už v první polovině šestého století svoje opevněné město – oppidum na kopci nad Vltavou naproti dnešní Zbraslavi.
Toto největší keltské sídliště bylo prozkoumáváno archeology už od vzniku archeologie jako vědy.
První zmínka o vykopávkách na Závisti je z roku 1877, kde zde bylo náhodně nalezeno 200 zlatých mincí, následovala zlatá horečka, při které ani tolik nešlo o zdokumentování unikátní památky, ale o nalezení co největšího počtu vzácných artefaktů.
Teprve o bezmála století později zde proběhl řádný archeologický výzkum, který trval neuvěřitelných 27 let.
Většina předmětů byla prodána různým sběratelům a tak dnes nálezy ze Závisti naleznete nejen V Národním muzeu, ale také v muzeu ve Vídni, Berlíně nebo Drážďanech.
Protože bylo toto oppidum nejen centrem ochodu, jak ukazují různé antické nálezy, ale také výrobním areálem, našly se zde doklady o zpracování železa, choval se zde dobytek, a také se zde nejspíše nacházela kovolitecká a šperkařská dílna.
Oppidum Závist je opravdu unikátní. V dnešní době ale o něm mnoho lidí neví. Proto vznikl projekt na vytvoření interaktivního muzea, které poutavě veřejnost seznámí se zdejší historií.
Muzeum bude vybudováno v dosud chátrajícím historickém domě v Dolních Břežanech.
Naprosto unikátním, ústředním bodem a hlavním lákadlem bude multiprojekční zařízení, které bude použito pro vizualizaci historických scén, ale i vědeckých dat. Návštěvník vstoupí do krychle, na jejíž stěny se bude promítat ve 3D, takže díky speciálním brýlím bude mít pocit, že se stal účastníkem různých historických událostí ve virtuálním světě.