Domů     Měsíc je drsná milenka: Podaří se na něm lidem postavit novou základnu?
Měsíc je drsná milenka: Podaří se na něm lidem postavit novou základnu?
2.6.2016

Ačkoliv je elegantním mezistupněm v dobývání vesmíru, i Mezinárodní vesmírná stanice ISS bude jednoho dne na odpis. Ředitel Evropské kosmické agentury ESA, Johann-Dietrich Wörner, už od svého nástupu v loňském roce prosazuje myšlenku základny nové. Na Měsíci, postavené přímo z jeho prachu pomocí 3D-tiskáren.

Když je na počátku loňského roku nový ředitel Evropské vesmírné agentury ESA, Johann-Dietrich Wörner (*1954), uveden do funkce, řada lidí na něj hledí s očekáváním spíše konzervativního přístupu.

Jeho jednání je však překvapivé. Už týden po svém nástupu začíná pomalu ale jistě protlačovat odvážné idey návratu na povrch našeho nejbližšího satelitu.

V prosinci loňského roku ESA pořádá na toto téma i dvoudenní sympozium v Evropském centru vesmírného výzkumu a technologie v nizozemském Noordwijku. „V budoucnosti se musíme dívat dále než jen k Mezinárodní vesmírné stanici,“ vysvětluje Wörner své stanovisko.

„Měli bychom se zabývat menším plavidlem, které bude schopné operovat na nízkém orbitu kolem Země, a základnou na odvrácené straně Měsíce. Vidím ji jako jedinečnou mezinárodní iniciativu a příležitost ke spolupráci.

Partneři z celého světa by měli mít možnost se podílet na vzniku lunární komunity svými lidmi, stroji i zprostředkováním komunikace.“

Všekulturní prostředí

Wörner ve své vizi počítá se spoluprací jak NASA, která o návratu na Měsíc uvažuje už od roku 2014 jako o mezistupni plánu na návštěvu Marsu, tak ruské Roskosmos, japonské JAXA, kanadské CSA nebo nově i čínské agentuře CNSA. Rozšíření partnerství a přizvání dalších národů k participaci na vesmírném výzkumu považuje za klíčové.

S blížícím se dosloužením ISS, které bylo nedávno prodlouženo na rok 2024 (ani toto datum ale pravděpodobně nebude konečné), se otevírá nová éra potenciální kooperace v dosud nevídaném měřítku.

Plány prozatím hovoří o obnovení lidských návštěv Měsíce zhruba od roku 2020, počínaje ruskou průzkumnou misí Luna 27 a budoucím vybudováním stálé základny v okolí jeho jižního pólu.

Bydlení na nové planetce

K postavení habitatu či „vesnice“, jak se o něm s oblibou vyjadřuje Wörner, bude zapotřebí vyřešit množství technologických překážek a detailů.

Vzhledem k ekonomické a logistické neúnosnosti přímé dopravy stavebního materiálu k měsíčnímu pólu přímo z povrchu Země, bude potřeba si vystačit s tím, co už mrtvá planetka nabízí.

Na rozdíl od ISS, která je stále pod ochranou zemské magnetosféry, navíc přibudou problémy s kosmickým zářením a efektivní výrobou elektřiny, která je na orbitu běžně získávána ze solárních panelů.

Na Měsíci den ovšem trvá 29.5 dní pozemských, z čehož polovinu tvoří noc, během níž jsou sluneční kolektory pochopitelně k ničemu. Předpokládané umístění na okraji Shackletonova kráteru na jižním pólu umožní využívat světlo až 80% doby.

Zbytek bude nutné kompenzovat jiným způsobem. Jedním takovým je izotop Helium-3, jehož hojný výskyt vědci předpokládají ve svrchní vrstvě regolitu (měsíčního prachu) díky jeho vystavení slunečnímu větru.

Tento izotop helia, který se na Zemi téměř nevyskytuje, je potenciálním kandidátem na palivo do fúzních reaktorů. Jeho využití je nicméně podmíněno ovládnutím jaderné fúze, která nám bohužel stále uniká.

Izolace bez legrace

Izolace lunární vsi, která má připomínat soustavu vzájemně propojených dómů, proti kosmickému záření je dalším důležitým úkolem.

Zvažované alternativy prozatím zahrnují vrstvu vody, obtékající stěny měsíčních habitatů, umělá magnetické pole, která by přilétající částice solárního větru dokázalo tříštit jako malé umělé magnetosféry, a v neposlední řadě i dostatečně silné stěny ze zpevněného regolitu.

Měsíční prach, směsice hornin, minerálů, železa a skleněných střípků vytvořených teplem po dopadech meteoritů, mající nepříjemnou vlastnost se přichytit téměř na všechny druhy povrchů a pozvolna je prodřít, je patrně nejlepším řešením.

Zázračný prášek

Díky sklu a stopám železa je s regolitem možné manipulovat pomocí mikrovlnného záření, jak experimentálně v 90. letech ověřil profesor Lawrence Taylor z Univerzity v Tennessee. Regolit se chová trochu jako zázračný prášek.

„Jen s 50 watty energie jsem dokázal centimetrový blok měsíčního prachu rozpálit na teplotu 1700°C asi za 10 sekund,“ vzpomíná Taylor. „Na Měsíci by stačilo mít přístroj, který by fungoval jako pojízdná mikrovlnka.

První vrstva magnetronů by spékala prach do hloubky asi jedné stopy, druhá by vrchních pár coulů přetavila ve sklo.

Kolonizátoři by tak mohli třeba budovat cesty.“ Krom jeho přístroje přichází v úvahu také obří 3D tiskárna, která bude schopna vytvářet tvrzené bloky z měsíčního prachu o váze až 1,5 tuny.

Ty se posléze využijí na obklady zdí, které by měly být alespoň 3 metry silné. Regolit navíc obsahuje až 40 % kyslíku, což je skvělá zpráva pro kosmický provoz směrem ze Země.

Kdyby bylo možné tento kyslík efektivně přečerpávat na místě, rakety by díky následnému mezipřistání na Měsíci mohly být při startu podstatně lehčí. To je však prozatím hudba budoucnosti.

Foto: esa.int, iflscience.com, wikipedia.org, wikia.org
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz