V Afghánistánu byli psovod Tasker a skoro dvouletý špringršpaněl Theo sehranou dvojicí. Při vyhledávání výbušnin nebo teroristů je nikdo nenahradil.
Theo během pěti měsíců služby vyčenichal čtrnáct bomb a několik skrytých odstřelovačů. „Miluji své zaměstnání a práci s Theem.
Má skvělou povahu a nikdy není unavený,“ říkal šestadvacetiletý britský voják Liam Tasker o svém psu, než jej potkala náhodná kulka…
Pes jako zbraň? Pes jako voják? Zdá se vám to možná trochu podivné, ale opak je pravdou. Podívejme se trochu do historie. Válečné psy už používala většina starověkých národů. Egypťané, Římané i Peršané.
Římané dokonce připravovali zvláštní jednotku složenou pouze ze psů. Nakonec o válečných psech píše i Alois Jirásek (1851 – 1930):
„Vypusťte psy hrdí Lučané, ať se nachlemtají Pražanů krve,“ rozkazuje Vlastislav, v jedné ze Starých pověstí českých.
Sovětská psí komanda
Psy měl ve svém vojsku i Napoleon. Za první světové války používají psy hlavně v německé armádě. Kromě hlídání, přenášeli v zákopech munici nebo důležité zprávy. Fascinující bylo je vidět s plynovými maskami na čumáku.
Německo dokonce pro zraněné psy zřídí nemocnici. Za druhé světové války se nejvíce proslavila sovětská psí komanda (viz.
Epocha 5/11), kdy jsou psi s výbušnou náloží na těle, vycvičení hledat pod nepřátelským tankem jídlo a dotykem přivedou výbušninu k detonaci. Bohužel často se psi vrhali i pod vlastní tanky.
Pokud nepřítel zahnal smečku psů plamenometem, zdivočelí a hladoví psi se vrhali do sovětských zákopů a ohrožovali vlastní jednotku. Psi ale používá i dnešní ruská armáda.
Pes pomáhá chytat teroristy
Amerika má v dnešní době svého hrdinu. Je jím belgický ovčák Cairo, který pomáhal při zásahu proti světoznámému teroristovi Usámu bin Ládinovi.
Speciální jednotky americké armády SEAL doprovázel v první řadě. Jeho snímky v neprůstřelné vestě obletěly celý svět. Zakladatel kanadské společnosti, která speciální vesty pro psy vyrábí, Jim Slater, řekne později novinářům:
„Výcvik Caira stojí asi 20.000 dolarů a proto se snažíme takto vycvičené psy chránit speciální neprůstřelnou vestou. Speciální vesta má totiž v sobě zabudovanou kameru s nočním viděním a obousměrnou vysílačku. Psovod tak slyší, co se na místě děje, ale může také psovi dávat povely!“
Každá vteřina je rozhodující
Cairo následoval svého psovoda v první řadě a do akce v Abbottabádu šel perfektně vybaven. Když vtrhlo komando vtrhlo do domu hledaného teroristy, Cairo vyrazil na průzkum.
Právě díky videokameře, kterou měl na sobě, mělo zásahové komando přehled, jak to v domě vypadá. „Přenosová technika je dnes na vysoké úrovni a tak pes může svého pána slyšet i přes betonové nebo pancéřované překážky a naopak,“ říká Jim Slater.
„V takové akci je každá vteřina rozhodující!“ dodává. Výhodou kamery je, že může plnit svou úlohu i v úplné tmě. Přístroj se totiž automaticky přepne do nočního režimu. Vesta se vyrábí každému psu na míru a není nejlevnější. V základní verzi přijde na 30.000 dolarů (504.000 korun).
Titánové zuby
„Žádná částka, byť se někomu může zdát vysoká, nemůže nahradit život psa, který je schopen zachraňovat životy lidí nebo vojáků,“ tvrdí Glori, manželka Jima Slatera, která na vývoji vest spolupracuje.
„Navíc nezapomeňme, že pes je kdykoli připraven položit život za člověka,“ připomíná. Psí jednotky u SEALS prý vybavují i titanovými zuby. Cena za jednu sadu činí asi 2000 dolarů a zuby lehce prokousnou i neprůstřelnou vestu.
Informace se zřejmě nezakládá na pravdě, protože to vyvrací i samotný šéf formy Cobra Canine, Jeff Franklin, který se výcvikem psů pro SEAL zabývá. „Nikdy by umělé zuby nedržely v čelisti tak pevně, jako zuby vlastní, přirozené.
Při kousnutí by se snadněji vylamovaly.“ Nesouhlasí ani psovodi české armády. „Na takovou pomůcku by si psi těžko zvykali. Je to nesmysl,“ shodují se všichni.